mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • "Dziś wszyscy jesteśmy lekarzami z Ciechanowa!"

    Jesteśmy właśnie świadkami kolejnego ważnego etapu w naszych zmaganiach o zapewnienie odpowiedniego statusu zawodowi lekarza w Polsce - uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy

  • Preferencje dla Centrum Onkologii w Kielcach

    Dyrekcja Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach zajmie się pracami związanymi z przygotowaniem koncepcji rozbudowy centrum i budowy nowej siedziby Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego. Tak zdecydował Zarząd Województwa.

  • AMG zmieniła nazwę, rusza budowa CMI

    W gabinecie prof. Janusz Morysia, rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (ta nazwa obowiązuje od 19 maja) podpisano umowę z Konsorcjum ERBUD S.A. i Wolff&Muller na generalne wykonawstwo budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej. Umowa opiewa na blisko 192 mln złotych.

  • Chemioterapia jednego dnia w Tarnowie

    Nowoczesny, w pełni monitorowany oddział chemioterapii jednodniowej otwarto w tarnowskim Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza. Oddział dysponuje 12 miejscami w 6 salach dwuosobowych. Są one wyposażone w nowoczesne łóżka i fotele pozwalające wygodnie korzystać z leczenia.

  • Kolejne inwestycje w lubuskich ZOZ-ach

    19 maja Zarząd Województwa Lubuskiego zdecydował o dofinansowaniu 11 kolejnych projektów ujętych w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Pieniądze trafią m.in. do szpitali w Zielonej Górze, Słubicach, Żaganiu i Świebodzinie.

  • Krakowski szpital do licytacji

    Władze województwa małopolskiego chcą sprzedać zabytkowe budynki Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie. Urząd Marszałkowski szuka działki pod budowę nowej lecznicy - informuje "Dziennik Polski".

  • Mężczyźni zachęcają do badań profilaktycznych

    Około 100 panów w koszulkach z napisem "Badam piersi mojej żony – SUPERMĄŻ" pojawiło się 20 maja o godz. 15.00 na Placu Miejskim w Białymstoku, by zachęcać Panie do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych.

  • Wojewoda prosi NIK o kontrolę pogotowia

    Dr Cezary Pakulski będzie nadal pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej. Wojewoda zachodniopomorski powołał też nowego pełnomocnika ds. ratownictwa medycznego. Wysłał także pismo do Najwyższej Izby Kontroli z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.

  • Kampania "Kobiety Kobietom"

    Zaniepokojona niską frekwencją zgłoszeń na profilaktyczne badania w zakresie wykrywalności raka szyjki macicy oraz raka piersi wojewoda lubelski Genowefa Tokarska zainicjowała kampanię pod hasłem "Kobiety Kobietom".

  • PZ: NFZ obniża poziom bezpieczeństwa pacjenta

    Nie mając propozycji wyceny grup zabiegowych procedur ambulatoryjnych trudno ustosunkować się do aspektu finansowego wprowadzenia systemu Jednorodnych Grup Pacjentów w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, niemniej wycena musiałaby być naprawdę wysoka, by zrekompensować koszty tak samej powierzchni poradni, jak i niezbędnego dodatkowego personelu medycznego - uważa członek zarządu Porozumienia Zielonogórskiego ds. AOS, rehabilitacji, stomatologii i psychiatrii Daniel Kowalczyk.

  • Związkowcy za utrzymaniem placówek Wojskowej Służby Zdrowia w gestii MON

    18 maja przed Ministerstwem Obrony Narodowej odbyła się pikieta przedstawicieli Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Wojska. O godz. 13.00 delegację związkowców, pod nieobecność ministra Bogdana Klicha, przyjął Dyrektor Generalny MON Jacek Olbrycht. Na jego ręce została złożona petycja, dotycząca m.in. placówek Wojskowej Służby Zdrowia.

  • OZZL doniósł do prokuratury na dyrektora

    19 maja Zarząd Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy złożył do Prokuratury Rejonowej w Ciechanowie doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie mgr. inż. Zbigniewa Trzeciaka.

  • Nowy oddział psychiatrii w Warcie

    18 maja uroczyście otwarto Oddział Rehabilitacji w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Warcie (Łódzkie). Na oddziale prowadzona będzie rehabilitacja psychiatryczno-psychologiczna, która przygotuje pacjenta do radzenia sobie w życiu.

  • "S": Śląskiemu NFZ zabraknie 400 mln zł

    Śląskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu Narodowego Funduszu Zdrowia zabraknie najprawdopodobniej ok. 400 milionów złotych na sfinansowanie świadczeń medycznych w 2009 r. - ostrzega Region Częstochowski NSZZ "Solidarność".

  • Wielkie zmiany w powiatowym szpitalu

    Wicewojewoda śląski Adam Matusiewicz, wicedyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Marcin Pakulski i konsultant wojewózki w dziedzinie hematologii prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień znaleźli się wśród gości, którzy na zaproszenie wicestarosty częstochowskiego Janusza Krakowiana oraz dyrekcji szpitala powiatowego im. R. Weigla w Blachowni przybyli 7 maja do tej placówki.

  • Katowice zapraszają seniorów na badania

    18 maja ruszyła rejestracja na bezpłatne badania profilaktyczne diagnozujące chorobę Alzheimera dla mieszkańców Katowic. Będą je przeprowadzać specjaliści Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego w Katowicach–Ligocie.

  • Światowy Dzień WZW

    W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby w 6 miastach Polski możliwe będzie przeprowadzenie bezpłatnego badania diagnostycznego w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C i B. Badania rozpoczęły się 19 maja i będą prowadzone do wyczerpania puli.

  • 100 mln zł inwestycji w Opolskiem

    Tegoroczne łączne nakłady na inwestycje w ochronie zdrowia w województwie opolskim, zarówno z pieniędzy unijnych, jak i środków własnych beneficjentów, zamkną się niespotykaną dotąd kwotą 100 mln zł - poinformował marszałek Józef Sebesta.

  • Dentysta będzie mógł zgłosić chorobę zawodową

    Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji Macieja Berka. Rozszerzono w nim katalog podmiotów, które mogą dokonać zgłoszenia choroby zawodowej o np. lekarza dentystę.

  • Coraz więcej ośrodków wykrywa wady serca płodu

    W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie realizowany jest program Polkard-Prenatal, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia - przypomina Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

98919 artykułów - strona 4332 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.