Jesteśmy właśnie świadkami kolejnego ważnego etapu w naszych zmaganiach o zapewnienie odpowiedniego statusu zawodowi lekarza w Polsce - uważa Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy
Dyrekcja Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach zajmie się pracami związanymi z przygotowaniem koncepcji rozbudowy centrum i budowy nowej siedziby Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego. Tak zdecydował Zarząd Województwa.
W gabinecie prof. Janusz Morysia, rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (ta nazwa obowiązuje od 19 maja) podpisano umowę z Konsorcjum ERBUD S.A. i Wolff&Muller na generalne wykonawstwo budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej. Umowa opiewa na blisko 192 mln złotych.
Nowoczesny, w pełni monitorowany oddział chemioterapii jednodniowej otwarto w tarnowskim Szpitalu Wojewódzkim im. Św. Łukasza. Oddział dysponuje 12 miejscami w 6 salach dwuosobowych. Są one wyposażone w nowoczesne łóżka i fotele pozwalające wygodnie korzystać z leczenia.
19 maja Zarząd Województwa Lubuskiego zdecydował o dofinansowaniu 11 kolejnych projektów ujętych w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Pieniądze trafią m.in. do szpitali w Zielonej Górze, Słubicach, Żaganiu i Świebodzinie.
Władze województwa małopolskiego chcą sprzedać zabytkowe budynki Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie. Urząd Marszałkowski szuka działki pod budowę nowej lecznicy - informuje "Dziennik Polski".
Około 100 panów w koszulkach z napisem "Badam piersi mojej żony – SUPERMĄŻ" pojawiło się 20 maja o godz. 15.00 na Placu Miejskim w Białymstoku, by zachęcać Panie do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych.
Dr Cezary Pakulski będzie nadal pełnił funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej. Wojewoda zachodniopomorski powołał też nowego pełnomocnika ds. ratownictwa medycznego. Wysłał także pismo do Najwyższej Izby Kontroli z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.
Zaniepokojona niską frekwencją zgłoszeń na profilaktyczne badania w zakresie wykrywalności raka szyjki macicy oraz raka piersi wojewoda lubelski Genowefa Tokarska zainicjowała kampanię pod hasłem "Kobiety Kobietom".
Nie mając propozycji wyceny grup zabiegowych procedur ambulatoryjnych trudno ustosunkować się do aspektu finansowego wprowadzenia systemu Jednorodnych Grup Pacjentów w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, niemniej wycena musiałaby być naprawdę wysoka, by zrekompensować koszty tak samej powierzchni poradni, jak i niezbędnego dodatkowego personelu medycznego - uważa członek zarządu Porozumienia Zielonogórskiego ds. AOS, rehabilitacji, stomatologii i psychiatrii Daniel Kowalczyk.
18 maja przed Ministerstwem Obrony Narodowej odbyła się pikieta przedstawicieli Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Wojska. O godz. 13.00 delegację związkowców, pod nieobecność ministra Bogdana Klicha, przyjął Dyrektor Generalny MON Jacek Olbrycht. Na jego ręce została złożona petycja, dotycząca m.in. placówek Wojskowej Służby Zdrowia.
19 maja Zarząd Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy złożył do Prokuratury Rejonowej w Ciechanowie doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie mgr. inż. Zbigniewa Trzeciaka.
18 maja uroczyście otwarto Oddział Rehabilitacji w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Warcie (Łódzkie). Na oddziale prowadzona będzie rehabilitacja psychiatryczno-psychologiczna, która przygotuje pacjenta do radzenia sobie w życiu.
Śląskiemu Oddziałowi Wojewódzkiemu Narodowego Funduszu Zdrowia zabraknie najprawdopodobniej ok. 400 milionów złotych na sfinansowanie świadczeń medycznych w 2009 r. - ostrzega Region Częstochowski NSZZ "Solidarność".
Wicewojewoda śląski Adam Matusiewicz, wicedyrektor Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Marcin Pakulski i konsultant wojewózki w dziedzinie hematologii prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień znaleźli się wśród gości, którzy na zaproszenie wicestarosty częstochowskiego Janusza Krakowiana oraz dyrekcji szpitala powiatowego im. R. Weigla w Blachowni przybyli 7 maja do tej placówki.
18 maja ruszyła rejestracja na bezpłatne badania profilaktyczne diagnozujące chorobę Alzheimera dla mieszkańców Katowic. Będą je przeprowadzać specjaliści Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego w Katowicach–Ligocie.
W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby w 6 miastach Polski możliwe będzie przeprowadzenie bezpłatnego badania diagnostycznego w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C i B. Badania rozpoczęły się 19 maja i będą prowadzone do wyczerpania puli.
Tegoroczne łączne nakłady na inwestycje w ochronie zdrowia w województwie opolskim, zarówno z pieniędzy unijnych, jak i środków własnych beneficjentów, zamkną się niespotykaną dotąd kwotą 100 mln zł - poinformował marszałek Józef Sebesta.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji Macieja Berka. Rozszerzono w nim katalog podmiotów, które mogą dokonać zgłoszenia choroby zawodowej o np. lekarza dentystę.
W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie realizowany jest program Polkard-Prenatal, finansowany przez Ministerstwo Zdrowia - przypomina Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.