14 maja, podczas IX Europejskiego Sympozjum nt. Implantów Słuchowych u Dzieci (European Symposium on Pediatric Cochlear Implantation, ESPCI), odbył się warsztat szkoleniowy poświęcony nowatorskiej metodzie wszczepienia implantu ślimakowego w częściowej głuchocie z wykorzystaniem dojścia przez okienko okrągłe ślimaka, opracowanej i wdrożonej przez prof. dr. hab. n. med. Henryka Skarżyńskiego.
Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Buczkowska skierowała do premiera, rządu oraz parlamentarzystów list otwarty z wnioskiem o "wycofanie się z propozycji ingerowania w struktury samorządów zawodowych, oraz o pozostawienie zasad organizacji izb okręgowych w gestii samorządu pielęgniarek i położnych".
W województwie podlaskim została zarejestrowana nowa Organizacja Zakładowa Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego "Konfederacja Pracy" - w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach. Tymczasem niepewne są losy tamtejszego Oddziału Chorób Zakaźnych z Pododdziałem Dziecięcym, liczącego 35 łóżek.
Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodwego Funduszu Zdrowia zapowiedział kontrole i zagroził karami finansowymi Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu im. Ludwika Rydygiera w Toruniu i Szpitalowi Powiatowemu Sp. z o.o. w Chełmży za pobieranie opłat za badania kardiotokograficzne.
18 maja starosta głubczycki Józef Kozina i wicestarosta Piotr Soczyński wzięli udział w uroczystym oddaniu do użytku nowego sprzętu diagnostycznego w tamtejszym Szpitalu Powiatowym (tomograf komputerowy, mammograf i elektroencefalograf).
16 maja odbyła się uroczysta promocja 31 tegorocznych absolwentów czteroletniego programu Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Dominowali wśród nich obywatele Stanów Zjednoczonych i Kanady, ale byli także obywatel Irlandii, Wielkiej Brytanii i Serbii.
Ruszyła "Śląska Wiosna Onkologiczna 2009", której współorganizatorem jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu. Inicjatorem akcji jest Śląska Liga Walki z Rakiem, a patronuje jej od lat Wojewoda Śląski.
Klinika Neurologii Dorosłych Akademii Medycznej w Gdańsku rozpoczyna program badań diagnostycznych, poszerzających ocenę układu krążenia u pacjentów, którzy przebyli niedokrwienny udar mózgu.
W dniach 14-28 kwietnia w Instytucie Kardiologii goszczono dwóch białoruskich lekarzy - Andreja W. Januszko oraz Andreja W. Walenciukiewicza. Pod opieką prof. Jacka Różańskiego z II Kliniki Kardiochirurgii mogli oni podpatrywać pracę polskich kardiochirurgów.
W związku z nowelizacją rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji i uzyskiwania tytułu specjalisty przez diagnostów laboratoryjnych, która została dokonana 1 kwietnia (DzU. z 21 kwietnia, nr 62, poz. 516), daleko idącym zmianom ulega sposób zgłaszania się do egzaminu oraz zasady jego przeprowadzania.
175 644,08 zł brutto zarobiła w ubiegłym roku Ewa Kopacz z tytułu pełnienia funkcji Ministra Zdrowia - wynika ze złożonego niedawno uzupełnienia oświadczenia o stanie majątkowym. W oświadczeniu z końca marca szefowa resortu zdrowia nie wykazała żadanych dochodów. Ale to nie wszystkie pieniądze, jakie zarobiła w 2008 r.
Jak donosi "Gazeta Wyborcza", Najwyższa Izba Kontroli przeprowadza w 11 placówkach kontrolę sposobu rozliczania badań klinicznych z lat 2006-2008, a jednocześnie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawdza partnerów szpitali w tych badaniach, w tym powiązania lekarzy z firmami zlecającymi badania.
Dr hab. Jacek Puchała, kierownik Dziecięcego Centrum Oparzeniowego w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, został laureatem międzynarodowej nagrody im. Giuseppe Whitakera.
13 maja ośmiu chirurgów z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku złożyło podania o wyrównanie ich pensji z wynagrodzeniami rezydentów, które wzrosły w wyniku wejścia w życie 4 maja rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury.
Studenckie Koło Naukowe przy I Katedrze i Klinice Kardiologii Akademii Medycznej w Gdańsku zostało wyróżnione nagrodą "Czerwonej Róży". Tegoroczna edycja konkursu dla najlepszych studentów i najlepsze koła naukowe w Trójmieście była już 35. w historii.
15 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego wicemarszałek Elżbieta Polak spotkała się z dyrektorami wojewódzkich jednostek ochrony zdrowia, które przystąpiły do rządowego wieloletniego programu pod nazwą "Wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w działaniach stabilizujących system ochrony zdrowia".
15 maja w Szkole Policealnej Nr 2 Samorządu Województwa Łódzkiego odbyło się spotkanie podsumowujące program Polkard-Senior, czyli "Pilotażowy program oceniający możliwość i efektywność kompleksowej prewencji pierwotnej i wtórnej chorób układu krążenia u osób starszych".
Blisko 60 tys. pacjentów rocznie będzie przyjmował zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.
Na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi otwarto 15 maja pierwsze w regionie lądowisko dla śmigłowców. Inwestycję, która kosztowała 1,25 mln zł, sfinansował w większości Samorząd Województwa Łódzkiego.
Minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła założenia do projektu o dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. W przyszłym tygodniu mają one trafić do konsultacji społecznych.