Zarząd Krajowy oraz Zarząd Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy twierdzą, że 1 czerwca Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie (Mazowieckie) najprawdopodobniej zaprzestanie swojej działalności. 125 z około 170 lekarzy zatrudnionych w SSW jest obecnie w okresie wypowiedzenia umów o pracę, których termin upływa z końcem maja.
Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak i Prezydent Miasta Łodzi Jerzy Kropiwnicki podpisali 8 maja list intencyjny dotyczący podjęcia wspólnych działań na rzecz rewitalizacji ośrodka pediatrycznego im. J. Korczaka.
Na czerwiec planowane jest zakończenie budowy nowoczesnego bloku operacyjnego NZOZ Szpitalu im. dr n. med. Radzimira Śmigielskiego w Skwierzynie (Lubuskie). Wartość inwestycji wyniesie blisko 1,4 mln zł. Po zakończeniu modernizacji bloku operacyjnego planuje się zwiększenie ilości zabiegów nawet do 20%.
Lepsze warunki do leczenia i większy wybór zabiegów będą mieli pacjenci nowego oddziału rehabilitacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, który 11 maja został otwarty przy ul. Kościuszki 3 w Kielcach.
W gmachu Sejmu Śląskiego odbyło się 8 maja uroczyste podpisanie umów pomiędzy Województwem Śląskim a Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach oraz Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu na dofinansowanie inwestycji w tych instytucjach.
11 maja w Oddziale Rehabilitacyjnym Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sulęcinie marszałek wojewóztwa lubuskiego Marcin Jabłoński i dyrektor placówki Agnieszka Kaczorowska podpisali umowę o dofinansowanie pierwszej inwestycji medycznej zapisanej w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Przewodniczący 22 okręgowych izb lekarskich zwrócili się do premiera Donalda Tuska z apelem o odrzucenie zapisu art. 3 projektu ustawy o izbach lekarskich, będącego przedmiotem prac rządu, dotyczącego obszaru działania izb, oraz o pozostawienie zasad ich organizacji w gestii samorządu lekarskiego.
7 maja Senat przyjął bez poprawek (50 głosów za, 33 - przeciw) ustawę - Przepisy wprowadzające ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, ustawę o akredytacji w ochronie zdrowia oraz ustawę o konsultantach w ochronie zdrowia. Ustawa dotyczy wprowadzenia w życie trzech niezawetowanych przez Prezydenta RP tzw. ustaw zdrowotnych. Sejm uchwalił ustawę 24 kwietnia.
W informacji o swojej działalności w ubiegłym roku Rzecznik Praw Dziecka stwierdził, że dzieci w Polsce nadal nie są w wystarczającym stopniu otoczone opieką zdrowotną, czego główną przyczyną jest niedobór środków finansowych. Sprawozdanie zostało przedstawione na forum sejmowych komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Polityki Społecznej i Rodziny.
W 2008 r. zrealizowano w całym kraju tzw. nadwykonania na łączną kwotę ponad 520 mln zł, z czego dotąd 221 mln zł zostało zapłacone przez oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia, a do zapłacenia pozostało 302 mln zł.
Kolejny raz doszło do ugody między dyrektorem szpitala miejskiego im. E. Biernackiego w Pabianicach (Łódzkie) Witoldem Barszczem i prezydentem Pabianic Zbigniewem Dychto a największym wierzycielem szpitala - firmą "Electus". Dzięki temu odblokowane zostały konta szpitala i pracownicy pabianickiego SP ZOZ-u otrzymali wreszcie zaległe pensje.
"Aspekty prawne i finansowe komercjalizacji samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej" – to temat konferencji, która odbyła się 6 maja w Zamku Książąt w Szczecinie. Organizatorem konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, a patronem honorowym - wiceminister zdrowia Jakub Szulc.
7 maja Sejm uchwalił nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który ma na celu uregulowanie mechanizmu tworzenia katalogu świadczeń gwarantowanych, czyli tzw. koszyka świadczeń. Za uchwaleniem ustawy głosowało 236 posłów, 178 było przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu. Przeciwko rządowemu projektowi zagłosowała zgodnie cała opozycja (PiS, Lewica, SDPL - Nowa Lewica, Demokratyczne Koło Poselskie). Debata sejmowa nad projektem odbyła się 6 maja.
Diecezja tarnowska poszukuje lekarzy, którzy mogliby pracować w Afryce. Najbardziej oczekiwani są specjaliści chirurgii, pediatrii i ginekologii. W terminie nieco późniejszym będą potrzebni także stomatolodzy i wolontariusze.
Mali pacjenci z Chełmna i okolic będą się odtąd leczyć w znacznie lepszych warunkach. Marszałek wojwództwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki dokonał 7 maja uroczystego otwarcia zmodernizowanego oddziału pediatrycznego chełmińskiej lecznicy.
6 maja Konfederacja Pracodawców Polskich we współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia – Medycyna Prywatna, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Szpitali Niepublicznych, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Niepublicznych Szpitali Samorządowych oraz Związkiem Powiatów Polskich zorganizowała konferencję pod nazwą "Optymalne regulacje podatkowe w ochronie zdrowia".
Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA Paweł Sztwiertnia wystąpił do wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego o wydanie oficjalnego Komunikatu Ministerstwa Zdrowia w zakresie wprowadzania całkowitego zakazu odbywania wizyt przedstawicieli medycznych.
Z końcem kwietnia Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do wiceministra zdrowia Jakuba Szulca z prośbą o wprowadzenie stomatologii dziecięcej na listę priorytetowych dziedzin medycyny.
Z informacji uzyskanych przez Zarząd Regionu Mazowsze Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy od Organizacji Terenowej OZZL Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie wynika, że konflikt pomiędzy lekarzami a dyrekcją ulega eskalacji.
W opolskiej Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej odbyło się Święto Symboliki Zawodu Pielęgniarki i Położnej. Wzięli w nim udział słuchacze kończący pierwszy rok na kierunkach pielęgniarstwa i położnictwa, którym dziekani wydziałów wręczyli symboliczne czepki z czarnym i czerwonym paskiem.