mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • NFZ wprowadza zmiany w rehabilitacji

    Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił do konsultacji projekt nowelizacji zarządzenia Nr 85/2008/DSOZ Prezesa NFZ z 15 października 2008 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów dotyczących rehabilitacji leczniczej.

  • Łódzki Sejmik za rewitalizacją "Korczaka"

    Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął 12 maja stanowisko w sprawie Ośrodka Pediatrycznego im. J. Korczaka w Łodzi, w którym stwierdził, że ośrodek powinien funkcjonować jako odrębna placówka.

  • Pracownia hemodynamiki w grudziądzkim szpitalu

    Nowocześnie wyposażona Pracownia Hemodynamiczna została 13 maja w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym imienia doktora Władysława Biegańskiego w Grudziądzu.

  • NFZ: Kliniki zyskały na JGP

    Średnia wartość hospitalizacji w II półroczu 2008 r. w efekcie wprowadzenia Jednorodnych Grup Pacjentów była wyższa w stosunku do I półrocza o 14,27% - wynika z zaprezentowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia analizy

  • Szpital w zapaści - NIK krytykuje

    Szpital na warszawskim Solcu jest w stanie zapaści finansowej. Długi oraz zobowiązania lecznicy (wobec ZUS-u, dostawców leków i usług) prawie trzykrotnie przewyższają wartość jej majątku i wynoszą obecnie ponad 41 mln zł. Najwyższa Izba Kontroli ostrzega, że w tym położeniu placówka nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.

  • Bydgoski lekarz podejrzany o korupcję

    53-letni lekarz jest podejrzany o przyjmowanie korzyści majątkowych. Pieniądze miały trafiać do jego kieszeni w zamian za zwolnienia. W sprawie tej zarzuty wręczenia korzyści majątkowych w łącznej kwocie ponad 6 tys. zł usłyszały 4 osoby, a podejrzany lekarz trafił do aresztu na 3 miesiące.

  • Prof. Szczeklik doktorem honoris causa UJ

    12 maja Uniwersytet Jagielloński obchodził swoje święto - 645. rocznicę założenia. Obchody rozpoczęły się uroczystym złożeniem kwiatów na grobach fundatorów w katedrze wawelskiej. W czasie uroczystego senatu UJ godność doktora honoris causa otrzymał prof. dr hab. Andrzej Szczeklik, ordynator Oddziału Klinicznego Kliniki Allergii i Immunologii UJ CM, prezes elekt Towarzystwa Internistów Polskich.

  • RPO w sprawie implementacji zaleceń dot. WZW B

    Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski wystąpił do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o udzielenie informacji w sprawie stanowiska resortu w kwestii implementacji w Polsce zaleceń grupy ekspertów przy Parlamencie Europejskim dotyczących zapobiegania, rozpoznawania i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu B.

  • Dzień Pielęgniarek i Położnych

    12 maja - w rocznicę urodzin Florence Nightingale, która była prekursorką nowoczesnego pielęgniarstwa - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, ustanowiony decyzją Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 r. W Polsce obok Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek obchodzony jest Krajowy Dzień Położnych.

  • Związkowe porozumienie ratowników

    9 maja w Piotrkowie Trybunalskim przedstawiciele 10 związków zawodowych zrzeszających pracowników ratownictwa medycznego ustalili, że istnieje potrzeba skoordynowania wspólnych działań. Strony postanowiły podpisać porozumienie dotyczące współpracy i wspólnego reprezentowania interesów zbiorowych pracowników zrzeszonych w organizacjach związkowych.

  • UM w Poznaniu najlepszą uczelnią medyczną

    Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zepchnął Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z fotela lidera wśród uczelni medycznych Rankingu Szkół Wyższych 2008 opublikowanym w "Rzeczpospolitej". Na trzecim miejscu znalazła się klasyfikowana dotąd zdecydowanie niżej Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

  • Pani minister namawia

    Minister zdrowia Ewa Kopacz była gościem sesji rady powiatu radomskiego 8 maja. Spotkała się z radnymi, by namawiać do przekształcenia szpitali w Iłży i Pionkach w spółki prawa handlowego. Szpital w Iłży ma około 6,5 mln zł długów, a szpital w Pionkach - około 4 mln zł.

  • Ośrodek kardiologii inwazyjnej w Oświęcimiu

    W Szpitalu Powiatowym im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu otwarto Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii. W uroczystości wziął udział Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marek Sowa. Gościem honorowym uroczystości był Prezydent Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Roberto Ferrari.

  • Program zapobiegania próchnicy u dzieci w Łódzkiem

    Wojewódzkie Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi rozpoczęło "Programie zapobiegania próchnicy dla dzieci w wieku szkolnym". Program ten powstał we współpracy Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi oraz Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie stomatologii dziecięcej.

  • Wałbrzyski szpital zdobył dwa certyfikaty

    Specjalistyczny Szpital im. dr A. Sokołowskiego w Wałbrzychu uzyskał Certyfikat Akredytacyjny oraz Certyfikat Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2000. Dowodzą one wysokiego poziomu i jakości udzielanych świadczeń medycznych.

  • Szansa na więcej zabiegów u noworodków

    Są szanse, iż dyrekcja Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wycofa się z limitów na operacje noworodków z wadami wrodzonymi. Umożliwiłoby to wykonywanie większej liczby zabiegów neonatologicznych w regionie, a nie, jak dotychczas, poza granicami województwa.

  • Sukces chirurgów dziecięcych Szpitala Bielańskiego

    W Oddziale Chirurgicznym dla Dzieci, w kwietniu 2009 r., po raz pierwszy w Szpitalu Bielańskim wszczepiono osmotyczny ekspander tkankowy.

  • OZZL: Płace rezydentów oparte na kruchych podstawach

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wyraził zadowolenie z ogłoszenia rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury (DzU. nr 66, poz. 560).

  • Lubelski NFZ: Ograniczyć dostępność świadczeń

    Przeprowadzona przez Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia analiza realizacji umów o świadczenia opieki zdrowotnej za I kwartał br. wykazała bardzo wysokie zaawansowanie realizacji zakontraktowanych na 2009 rok świadczeń - poinformował dyrektor oddziału NFZ w Lublinie Tomasz Pękalski.

  • Świętokrzyskie szpitale walczą z NFZ o 30 mln zł

    8 maja dyrektorzy szpitali powiatowych w Świętokrzyskiem debatowali o problemie zapłaty za świadczenia nadlimitowe zrealizowane w ubiegłym i bieżącym roku. Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia powinien zwrócić lecznicom w regionie jeszcze 17 mln zł za nadwykonania z poprzedniego roku i już blisko 15 mln zł za tegoroczne nadlimity.

98919 artykułów - strona 4335 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.