Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił do konsultacji projekt nowelizacji zarządzenia Nr 85/2008/DSOZ Prezesa NFZ z 15 października 2008 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów dotyczących rehabilitacji leczniczej.
Sejmik Województwa Łódzkiego przyjął 12 maja stanowisko w sprawie Ośrodka Pediatrycznego im. J. Korczaka w Łodzi, w którym stwierdził, że ośrodek powinien funkcjonować jako odrębna placówka.
Nowocześnie wyposażona Pracownia Hemodynamiczna została 13 maja w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym imienia doktora Władysława Biegańskiego w Grudziądzu.
Średnia wartość hospitalizacji w II półroczu 2008 r. w efekcie wprowadzenia Jednorodnych Grup Pacjentów była wyższa w stosunku do I półrocza o 14,27% - wynika z zaprezentowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia analizy
Szpital na warszawskim Solcu jest w stanie zapaści finansowej. Długi oraz zobowiązania lecznicy (wobec ZUS-u, dostawców leków i usług) prawie trzykrotnie przewyższają wartość jej majątku i wynoszą obecnie ponad 41 mln zł. Najwyższa Izba Kontroli ostrzega, że w tym położeniu placówka nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.
53-letni lekarz jest podejrzany o przyjmowanie korzyści majątkowych. Pieniądze miały trafiać do jego kieszeni w zamian za zwolnienia. W sprawie tej zarzuty wręczenia korzyści majątkowych w łącznej kwocie ponad 6 tys. zł usłyszały 4 osoby, a podejrzany lekarz trafił do aresztu na 3 miesiące.
12 maja Uniwersytet Jagielloński obchodził swoje święto - 645. rocznicę założenia. Obchody rozpoczęły się uroczystym złożeniem kwiatów na grobach fundatorów w katedrze wawelskiej. W czasie uroczystego senatu UJ godność doktora honoris causa otrzymał prof. dr hab. Andrzej Szczeklik, ordynator Oddziału Klinicznego Kliniki Allergii i Immunologii UJ CM, prezes elekt Towarzystwa Internistów Polskich.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski wystąpił do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o udzielenie informacji w sprawie stanowiska resortu w kwestii implementacji w Polsce zaleceń grupy ekspertów przy Parlamencie Europejskim dotyczących zapobiegania, rozpoznawania i leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu B.
12 maja - w rocznicę urodzin Florence Nightingale, która była prekursorką nowoczesnego pielęgniarstwa - obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, ustanowiony decyzją Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 r. W Polsce obok Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek obchodzony jest Krajowy Dzień Położnych.
9 maja w Piotrkowie Trybunalskim przedstawiciele 10 związków zawodowych zrzeszających pracowników ratownictwa medycznego ustalili, że istnieje potrzeba skoordynowania wspólnych działań. Strony postanowiły podpisać porozumienie dotyczące współpracy i wspólnego reprezentowania interesów zbiorowych pracowników zrzeszonych w organizacjach związkowych.
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zepchnął Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z fotela lidera wśród uczelni medycznych Rankingu Szkół Wyższych 2008 opublikowanym w "Rzeczpospolitej". Na trzecim miejscu znalazła się klasyfikowana dotąd zdecydowanie niżej Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Minister zdrowia Ewa Kopacz była gościem sesji rady powiatu radomskiego 8 maja. Spotkała się z radnymi, by namawiać do przekształcenia szpitali w Iłży i Pionkach w spółki prawa handlowego. Szpital w Iłży ma około 6,5 mln zł długów, a szpital w Pionkach - około 4 mln zł.
W Szpitalu Powiatowym im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu otwarto Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii. W uroczystości wziął udział Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marek Sowa. Gościem honorowym uroczystości był Prezydent Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Roberto Ferrari.
Wojewódzkie Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi rozpoczęło "Programie zapobiegania próchnicy dla dzieci w wieku szkolnym". Program ten powstał we współpracy Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Wojewódzkiego Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi oraz Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie stomatologii dziecięcej.
Specjalistyczny Szpital im. dr A. Sokołowskiego w Wałbrzychu uzyskał Certyfikat Akredytacyjny oraz Certyfikat Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2000. Dowodzą one wysokiego poziomu i jakości udzielanych świadczeń medycznych.
Są szanse, iż dyrekcja Świętokrzyskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wycofa się z limitów na operacje noworodków z wadami wrodzonymi. Umożliwiłoby to wykonywanie większej liczby zabiegów neonatologicznych w regionie, a nie, jak dotychczas, poza granicami województwa.
W Oddziale Chirurgicznym dla Dzieci, w kwietniu 2009 r., po raz pierwszy w Szpitalu Bielańskim wszczepiono osmotyczny ekspander tkankowy.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wyraził zadowolenie z ogłoszenia rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury (DzU. nr 66, poz. 560).
Przeprowadzona przez Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia analiza realizacji umów o świadczenia opieki zdrowotnej za I kwartał br. wykazała bardzo wysokie zaawansowanie realizacji zakontraktowanych na 2009 rok świadczeń - poinformował dyrektor oddziału NFZ w Lublinie Tomasz Pękalski.
8 maja dyrektorzy szpitali powiatowych w Świętokrzyskiem debatowali o problemie zapłaty za świadczenia nadlimitowe zrealizowane w ubiegłym i bieżącym roku. Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia powinien zwrócić lecznicom w regionie jeszcze 17 mln zł za nadwykonania z poprzedniego roku i już blisko 15 mln zł za tegoroczne nadlimity.