Z kraju

  • Starachowice mają nowy szpital

    W Starachowicach (Świętokrzyskie) uroczyście oddano do użytku nowy budynek szpitala powiatowego. Nowa siedziba lecznicy ma około 26 000 m2 powierzchni i mieści 500 łóżek w 18 oddziałach. Przeprowadzka do niej trwała od jesieni ub. roku, kiedy to zakończyła się trwająca 27 lat budowa nowego obiektu, którego wartość księgowa to ponad 220 mln zł.

  • Farmaceuci nie chcą emigrować

    Mimo spowolnienia gospodarczego nie brakuje ofert pracy w branży farmaceutycznej, zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Jednocześnie rośnie też średnia liczba osób aplikujących na jedną ofertę pracy na takie stanowiska, jak kierownik apteki, technik farmacji czy przedstawiciel farmaceutyczny.

  • Czy szpital potrzebuje izby przyjęć dla dzieci?

    Dyrektor Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Szpitala Zachodniego im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowiecki Krystyna Płukis zapowiedziała, że otwarta zaledwie 8 miesięcy temu Izba Przyjęć dla Dzieci prawdopodobnie zniknie z lecznicy, bowiem zdaniem Narodowego Funduszu Zdrowia placówce wystarczy jeden ogólny oddział ratunkowy.

  • NZOZ przyjazny pracownikom

    Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne "Amicus" Sp. z o.o. w Częstochowie znalazł się wśród 14 laureatów akcji "Pracodawca przyjazny pracownikom" organizowanej przez NSZZ "Solidarność". Prezydent Lech Kaczyński, który sprawował nad nią patronat honorowy, wręczył 30 marca w Pałacu Prezydenckim listy gratulacyjne pracodawcom wyróżnionym za przestrzeganie przepisów prawa pracy i realizowanie w praktyce idei dialogu społecznego.

  • Szpital wyróżniony za modernizację

    26-28 marca w Sosnowcu odbywały się Targi Rehabilitacji RehMedika. Przez trzy dni Centrum Targowo-Wystawiennicze w Sosnowcu odwiedziło ponad 2 tysiące zwiedzających. Goście mogli zapoznać się z ofertą zaprezentowaną przez 80 wystawców, którzy reprezentowali różne branże związane z szeroko pojętą rehabilitacją. Była to pierwsza tego typu wystawa nie tylko w województwie śląskim, ale również w Polsce południowej.

  • Inauguracja akcji "Grunt to zdrowie"

    Wicewojewoda łódzki Krystyna Ozga oraz wojewódzki inspektor sanitarny Urszula Sztuka-Polińska zainaugurowały w Piotrkowie Trybunalskim akcję "Grunt to zdrowie". Kampania, która na dobre zacznie się w kwietniu, skierowana jest do mieszkańców wsi. W tym roku przebiegać będzie pod hasłem "Chroń życie przed rakiem".

  • NFZ chętnie płaci prywatnym

    Liczba kontraktów Narodowego Funduszu Zdrowia z prywatnymi placówkami rośnie - podaje "Życie Warszawy". W 2007 r. mazowiecki Fundusz podpisał 941 takich umów, w 2009 r. - już 1054. Rzecznik NFZ na Mazowszu Wanda Pawłowicz przyznaje, że Fundusz chętnie decyduje się na prywatne jednostki, bo wymusza to większą konkurencyjność na rynku oraz poprawę jakości usług.

  • Odłożony protest ratowników

    Wbrew zapowiedziom pracownicy ratownictwa medycznego nie rozpoczną 1 kwietnia ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. 27 marca II Krajowy Zjazd Pracowników Ratownictwa Medycznego w Rudzie Śląskiej postanowił natomiast powołać Ogólnopolski Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny, który zajmie się przygotowaniem i koordynacją akcji protestacyjnych tej branży.

  • Ratownicy funkcjonariuszami publicznymi?

    Stowarzyszenie Zawodowe Ratowników Medycznych, Polskie Stowarzyszenie Ratowników Medycznych oraz Polskie Zrzeszenie Ratowników Medycznych rozpoczęły prace nad utworzeniem projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego, który chcą przedstawić ministrowi zdrowia. Pismo intencyjne w tej sprawie zostało skierowane do minister zdrowia Ewy Kopacz.

  • Izby lekarskie przeciw zmianie obszaru działania

    XXV Okręgowy Zjazd Lekarzy Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej zwrócił się z apelem do parlamentarzystów o poparcie stanowiska Krajowego Zjazdu Lekarzy oraz Naczelnej Rady Lekarskiej postulującego pozostawienie decyzji o określaniu obszarów działania okręgowych izb lekarskich w gestii samorządu lekarskiego i odrzucenie podczas prac legislacyjnych Parlamentu poprawki o pokrywaniu się obszarów działania izb lekarskich z podziałem administracyjnym kraju na województwa.

  • Pacjenci: Leczenie hemofilii odbiega od europejskich standardów

    Leczenie hemofilii w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, w tym także w Polsce, odbiega od standardów wyznaczanych przez światowe i europejskie organizacje, takie jak European Association for Haemophilia and Allied Disorders (EAHAD), European Haemophilia Consortium (EHC) i World Federation of Hemophilia (WFH) - uważa Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię.

  • Podkarpacie dopomina się o zmianę algorytmu

    Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego do Ministerstwa Zdrowia o przyznanie większych kwot z podziału zysku Narodowego Funduszu Zdrowia za ubiegły rok, które złagodzą niesprawiedliwy dla regionu algorytm naliczania środków finansowych.

  • Powstał Związek Pracodawców AOS

    16 grudnia 2008 roku założono Związek Pracodawców Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej z siedzibą w Krakowie i zatwierdzono jego statut - informuje Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie. Organizacja działa niezależnie od organów administracyjnych, samorządu terytorialnego oraz organizacji politycznych, społecznych i zawodowych.

  • Bydgoski szpital z certyfikatem jakości

    Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. dr. Emila Warmińskiego SP ZOZ w Bydgoszczy, jako pierwsza placówka medyczna w regionie, uzyskał certyfikat jakości zgodnie z nową normą ISO 9001:2008.

  • Rząd zachęca do przekształceń

    30 marca w Olecku (Warmińsko-Mazurskie) odbyła się I Regionalna Konferencja "Ratujemy polskie szpitale" dotycząca rządowego programu wsparcia jednostek samorządu terytorialnego podczas przekształceń zakładów opieki zdrowotnej. Podczas konferencji z udziałem ok. 200 samorządowców i dyrektorów szpitali z województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego przedstawiono założenia programu oraz przykłady funkcjonowania wybranych placówek.

  • Współpraca uczelni medycznej z izbą lekarską

    19 marca doszło do zawarcia porozumienia o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Wielkopolską Izbą Lekarską. Porozumienie podpisał Przewodniczący ORL WIL dr Stefan Sobczyński i rektor uczelni prof. Jacek Wysocki.

  • I Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego

    W dniach 26-28 marca odbył się w Szczecinie I Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego. Organizatorem była, kierowana przez prof. Anhellego Syrenicza, Klinika Endokrynologii, Chorób Metabolicznych i Chorób Wewnętrznych Pomorskiej Akademii Medycznej.

  • Zaproszenie do spółek pracowniczych

    Urząd Marszałkowski kontynuuje przygotowania do przekształceń własnościowych w ambulatoryjnych zespołach opieki zdrowotnej, podlegających regionalnemu samorządowi. Dziś we wszystkich regionalnych gazetach ukazało się ogłoszenie zarządu województwa, zapraszające obecnych i byłych pracowników tych instytucji do osobistego udziału w tym procesie.

  • "Gwałt to nie choroba"

    Ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi, dr Dariusz Timler 5 lat temu założył tzw. poradnię leczenia gwałtu, wzorując się na na podobnych placówkach w USA. Narodowy Fundusz Zdrowia nie zamierza finansować takich świadczeń.

  • "Becikowe" tylko z zaświadczeniem lekarskim

    Wszystkie pacjentki, które zgłoszą się do poradni ginekologiczno-położniczych, a konieczność porady może wiązać się ze stwierdzeniem ciąży, powinny mieć ustalony termin wizyty w taki sposób, który pozwoli na wystawienie lekarzowi prowadzącemu zaświadczenia lekarskiego zgodnie z wymogami Kodeksu Pracy - uważa Narodowy Fundusz Zdrowia. Dlatego Fundusz prosi o uwzględnienie nowych przepisów przy ustalaniu kolejek oczekujących w poradniach ginekologiczno-położniczych.

98919 artykułów - strona 4348 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.