Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, obradujący pod przewodnictwem marszałka Adama Jarubasa, wyraził zgodę dla Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego na rozpoczęcie prac koncepcyjnych i projektowych związanych z budową oddziałów pediatrycznych na terenie zlokalizowanym w rejonie ulic Bernardyńskiej i Artwińskiego (obok Świętokrzyskiego Centrum Onkologii) na kieleckim Czarnowie.
Zarobki, na jakie mogli liczyć zatrudnieni w tym sektorze w 2008 roku (mediana 2 800 PLN) były niższe niż wśród ogółu badanych uczestniczących w badaniu (mediana 3 800 PLN).
6 szpitali powiatowych otrzyma pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na inwestycje w sprzęt i prace modernizacyjne - poinformowała rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Beata Krzemińska.
21 marca w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, na którym, na podstawie sprawozdania z działalności Zarządu Głównego KLRwP za okres IV kadencji przedstawionego przez dotychczasowego Prezesa Kolegium dr. n. med. Adama Windaka, udzielono ustępującemu Zarządowi absolutorium, a także wybrano nowych członków Zarządu V kadencji.
13 marca weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 lutego w sprawie wymagań dotyczących oznakowania opakowań produktu leczniczego i treści ulotki (DzU. nr 39, poz. 321). Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA już zwrócił się do minister Ewy Kopacz o pilną nowelizację tego rozporządzenia oraz dodanie półrocznego okresu przejściowego na wprowadzenie zmian objętych rozporządzeniem.
Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o wsparcie działań związanych z zakupem ambulansów dla potrzeb ratownictwa medycznego, w tym również w ramach przewidywanych środków Unii Europejskiej, bez podatku akcyzowego.
Fizycy z Uniwersytetu w Białymstoku jako pierwsi w północno-wschodniej Polsce będą kształcić studentów w nowej specjalności: fizyka medyczna. Pomogą im w tym lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii.
Akademickie Centrum Kliniczne w Gdańsku ma obecnie wystarczające zapasy materiałów i sprzętu medycznego na bieżącą obsługę pacjentów – stwierdził dyrektor szpitala Jacek Domejko, który 23 marca uczestniczył w spotkaniu poświęconym sytuacji finansowej placówki. Choć nie ma w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla ACK, to szpital potrzebuje pomocy.
Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie po raz pierwszy uzyskał certyfikat akredytacyjny Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Szpital zdobył pełną akredytację ważną do 25 lutego 2012 roku.
Jak informuje "Życie Warszawy", mazowieckie szpitale wytoczyły Narodowemu Funduszowi Zdrowia łącznie 60 procesów, głównie o zwrot kosztów świadczeń ponadlimitowych oraz o zapłatę za podwyżki dla pracowników z tytułu ustawy 203. Pozwy opiewają na kwoty od kilku tysięcy do kilku milionów zł.
Powrócił pomysł kas fiskalnych w prywatnych gabinetach. Poinformował o tym wiceminister finansów Maciej Grabowski, odpowiadając na interpelację posła PiS Pawła Kowala. - Do końca grudnia 2009 r. obowiązuje zwolnienie z ewidencjonowania usług ochrony zdrowia za pomocą kas fiskalnych. Analizowany jest jednak problem zastosowania kas. Gdy zaistnieją okoliczności umożliwiające właściwe egzekwowanie tego obowiązku, zakończy się zwolnienie z kas - poinformował Grabowski.
Rozstrzygnięto konkurs na usługi ratownictwa medycznego w regionie łódzkim. Zgłoszono 76 ofert. Według informacji Urzędu Wojewódzkiego, po raz pierwszy Narodowy Fundusz Zdrowia sprawdzał stan karetek i umiejętności załóg. Okazało się, że niektóre firmy zgłaszały swój sprzęt i ludzi w różnych województwach.
Sejmik Województwa Lubuskiego zajął pozytywne stanowisko w sprawie podjęcia działań zmierzających do zmiany formy organizacyjno–prawnej 5 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na spółki prawa handlowego.
Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu poszukuje lekarzy specjalistów do pracy na nowo powstałych oddziałach neurologii i rehabilitacji. Kusi obietnicą 4 000 zł pensji zasadniczej (plus dodatki - stażowy, funkcyjny i za dyżury). Na razie zainteresowanych pracą jest kilku lekarzy spoza Podkarpacia.
Popatrzmy na program rządowy "Ratujemy polskie szpitale" jako na szansę - zaapelowała wicewojewoda lubelski Henryka Strojnowska w trakcie konwentu szpitali powiatowych, który odbył się w Międzyrzecu Podlaskim. Urząd Marszałkowski zapowiada walkę o udział lubelskich placówek w rządowym programie, który zakłada ich przekształcenie w spółki prawa handlowego.
Radni Powiatu Bielskiego złożyli wniosek, by rozpocząć rozmowy o przekazaniu miastu Beskidzkiego Centrum Onkologii. Zamiarem władz Bielska-Białej jest doprowadzenie jeszcze w tym roku do połączenia dwu szpitali: prowadzonego dotąd przez powiat BCO oraz miejskiego Szpitala Ogólnego. Na razie trwają poszukiwania odpowiedniej formuły prawnej, dzięki której połączenie będzie możliwe.
W budżecie Lublina na rok 2009 zarezerwowano kwotę 2,3 mln zł na realizację zdrowotnych programów profilaktycznych dla mieszkańców miasta. Najwięcej - 1,5 mln zł - zostanie przeznaczone na szczepienia przeciwko HPV ok. 800 dziewcząt urodzonych w latach 1996-1997 (w tym ok. 300 000 zł na wykonanie III dawki szczepienia dla dziewcząt urodzonych w roku 1996 - kontynuacja programu z 2008 roku).
Zgodnie z zapowiedziami, 8 z 20 lekarzy zatrudnionych w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Toruniu przystąpiło 23 marca do strajku ciągłego. Protestują medycy zatrudnieni na umowę o pracę, zrzeszeni w Ogólnopolskim Związku Zawodowym Lekarzy. Przy chorych pozostali lekarze kontraktowi i ordynatorzy, łącznie 10 osób.
Dolnośląski samorząd wojewódzki chciałby przystąpić do rządowego programu komercjalizacji placówek medycznych. Urzędnicy marszałka konsultują projekt ze związkami zawodowymi, samorządem lekarskim i dyrektorami szpitali. Samorządowi wojewódzkiemu podlega 31 placówek.
Wchodząca w życie 1 kwietnia nowelizacja ustawy o podatku VAT nakłada obowiązek zapłaty przez samorządy podatku od wartości aportu w postaci budynków i wyposażenia szpitali wniesionych do nowopowstałych spółek medycznych. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich, to obciążenie nieuzasadnione, ograniczające atrakcyjność programu wsparcia samorządów w procesie przekształceń.