Z kraju

  • Wzrost przychodów ENEL-MED

    Centrum Medyczne ENEL-MED, trzecia pod względem wielkości przychodów ogólnopolska sieć medyczna w Polsce, zamknęła rok 2008 z przychodami w wysokości 112 mln zł. Oznacza to wzrost w stosunku do ubiegłego roku o blisko 30%. W ciągu ostatnich 5 lat przychody spółki zwiększyły się niemal o 300%.

  • Medicover przejmie Damiana

    Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel zgodziła się na przejęcie przez Medicover Sp. z o.o. kontroli nad Centrum Medycznym Damiana. Medicover posiada już ok. 36% udziałów w kapitale zakładowym CMD, na podstawie decyzji Prezes UOKiK spółka nabędzie kolejne udziały – ok. 22%, co spowoduje przejęcie przez nią kontroli nad CMD.

  • Nowy sprzęt w Ameryce

    Prawie 200 000 złotych kosztował zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce. Środki finansowe pozyskano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

  • Szpital po przeprowadzce, przed przekształceniem

    Dobiega końca przeprowadzka Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach (Świętokrzyskie) do nowego budynku. W ciągu najbliższych 10 dni zostanie zamknięty stary budynek, w którym do tej pory funkcjonowała lecznica.

  • Nowoczesna stacja dializ w Kościanie

    2 marca pierwsi pacjenci rozpoczną leczenie w nowej stacji dializ w Kościanie (Wielkopolskie). Nowopowstały ośrodek został wyposażony w najwyższej jakości sprzęt dializacyjny, dzięki czemu chorzy z Kościana i okolicznych powiatów zyskają dostęp do profesjonalnej opieki medycznej opartej o światowe standardy.

  • Dializowy pat trwa

    27 lutego upływa termin rozstrzygnięcia konkursu ofert na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu hemodializoterapii i dializoterapii otrzewnowej. Umowy ze świadczeniodawcami, z którymi nie ustalono kwoty zobowiązania finansowania świadczeń w tym zakresie, ulegną rozwiązaniu 28 lutego. Narodowy Fundusz Zdrowia podtrzymuje cenę jednostki rozliczeniowej - 400 zł.

  • Pies na raka

    W Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu pod Warszawą szkoli się psy do wykrywania markerów zapachowych raka płuca i piersi. Pracami kieruje prof. Tadeusz Jezierski. - Za granicą podejmowano także próby wyszkolenia psów do wykrywania markerów zapachowych raka pęcherza, jajników i prostaty – opowiada naukowiec.

  • Szpital Wojewódzki w Opolu rozszerza działalność

    Sejmik województwa opolskiego uchwalił rozszerzenie działalności Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Powstaną 4 nowe poradnie: hematologii i onkologii dziecięcej, medycyny nuklearnej, chorób metabolicznych, profilaktyki i promocji zdrowia.

  • Abonamenty dla pacjentów w CSK MSWiA

    Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie wprowadził ofertę odpłatnych usług medycznych dla osób oraz instytucji w formie umów grupowych i indywidualnych, abonamentowych kart pacjenta. Wykupując abonament na usługi medyczne pacjent otrzymuje kartę, na podstawie której uzyskuje możliwość opieki lekarskiej, jak również dostęp do badań diagnostycznych i laboratoryjnych.

  • Wyrównywanie różnic w stanie zdrowia w Europie

    23 lutego 12 ministrów zdrowia z krajów Europy Środkowej i Wschodniej uczestniczyło w Warszawie w obradach poświęconych porozumieniu w sprawie międzyrządowego programu wyrównywania różnic w stanie zdrowia mieszkańców "starej" i "nowej" Europy.

  • Lekarz oskarżony o spowodowanie śmierci

    24 lutego przed Sądem Rejonowym w Lublinie ruszył proces Krzysztofa J., chirurga z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 4 w Lublinie, oskarżonego o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjenta poprzez zaniedbanie wykonania badań. Lekarz nie przyznaje się do winy. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

  • Dimenhydrynat tylko w aptece?

    19 lutego Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego - sklepach zielarsko-medycznych (2 897 pozycji), sklepach ogólnodostępnych i sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego(356 pozycji) - oraz punktach aptecznych (13 866 pozycji).

  • Kurs ratownictwa sposobem na wykluczenie

    Ponad 600 młodych (15–25 lat) osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z 11 miast Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia przeszło bezpłatne kursy ratownictwa medycznego zorganizowane przez krakowską Fundację Świat Dzieciom w ramach przeprowadzanego na terenie województwa śląskiego programu "Wykorzystaj szansę – zdobądź nowe umiejętności".

  • WSZ w Białymstoku wszczepia rozruszniki

    Na Oddziale Kardiologii i Reanimacji Kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku oficjalnie otwarto pracownię implantacji i wymiany stymulatorów serca. Oddział wzbogacił się o nowy sprzęt do wszczepiania rozruszników serca, o wartości ok. 375 tys. zł, dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego.

  • 200 mln zł dla 19 klinik i instytutów

    Rząd przyjął nowelizację uchwały z 6 lutego 2007 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli", przedłożoną przez minister zdrowia Ewę Kopacz.

  • Odrębne umowy na opiekę nocną i świąteczną

    Na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane poza godzinami pracy świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej, tj. w porze nocnej, w dni wolne od pracy i w święta, Narodowy Fundusz Zdrowia będzie zawierał odrębne umowy ze świadczeniodawcami spełniającymi warunki określone przez prezesa Funduszu. Taką zmianę przewiduje przesłany niedawno do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

  • MZ: Za dużo uczniów na pielęgniarkę

    W odpowiedzi na pismo kierownik Kujawsko-Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego Agnieszki Bańkowskiej Ministerstwo Zdrowia przyznało, że liczba uczniów przypadających na etat pielęgniarki/higienistki szkolnej, wyznaczona normą w rozporządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, jest za wysoka.

  • Unijne fundusze na endoskopię

    3,2 mln zł otrzyma z UE Klinika Ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku na uruchomienie nowoczesnej sali do operacji endoskopowych - poinformował szef kliniki prof. Piotr Knapp. Ma to być pierwsza tego typu sala w Polsce. Klinika właśnie otrzymała potwierdzenie, że pieniądze zostały przyznane.

  • Musimy ograniczyć ilość soli kuchnnej

    Sól kuchenna zawiera sód, który w nadmiarze powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi, co może prowadzić do rozpoczęcia się choroby nadciśnieniowej, zwłaszcza u osób z nadwagą i otyłością. Choroba nadciśnieniowa jest główną przyczyną chorób serca i naczyń, zwłaszcza u osób powyżej 50. roku życia.

  • Obywatelski głos w debacie o in vitro

    Zgodnie ze wszystkimi badaniami opinii publicznej Polacy uważają, że korzystanie z metody in vitro powinno być dostępne - powiedziała Izabela Jaruga-Nowacka, posłanka Lewicy w TVP INFO. - Polska podpisała cały szereg konwencji i porozumień międzynarodowych, w których zapewnia się obywatelom korzystanie z osiągnięć najnowszej wiedzy medycznej - uważa posłanka Lewicy.

98919 artykułów - strona 4359 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.