Centrum Medyczne ENEL-MED, trzecia pod względem wielkości przychodów ogólnopolska sieć medyczna w Polsce, zamknęła rok 2008 z przychodami w wysokości 112 mln zł. Oznacza to wzrost w stosunku do ubiegłego roku o blisko 30%. W ciągu ostatnich 5 lat przychody spółki zwiększyły się niemal o 300%.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel zgodziła się na przejęcie przez Medicover Sp. z o.o. kontroli nad Centrum Medycznym Damiana. Medicover posiada już ok. 36% udziałów w kapitale zakładowym CMD, na podstawie decyzji Prezes UOKiK spółka nabędzie kolejne udziały – ok. 22%, co spowoduje przejęcie przez nią kontroli nad CMD.
Prawie 200 000 złotych kosztował zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce. Środki finansowe pozyskano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Dobiega końca przeprowadzka Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach (Świętokrzyskie) do nowego budynku. W ciągu najbliższych 10 dni zostanie zamknięty stary budynek, w którym do tej pory funkcjonowała lecznica.
2 marca pierwsi pacjenci rozpoczną leczenie w nowej stacji dializ w Kościanie (Wielkopolskie). Nowopowstały ośrodek został wyposażony w najwyższej jakości sprzęt dializacyjny, dzięki czemu chorzy z Kościana i okolicznych powiatów zyskają dostęp do profesjonalnej opieki medycznej opartej o światowe standardy.
27 lutego upływa termin rozstrzygnięcia konkursu ofert na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu hemodializoterapii i dializoterapii otrzewnowej. Umowy ze świadczeniodawcami, z którymi nie ustalono kwoty zobowiązania finansowania świadczeń w tym zakresie, ulegną rozwiązaniu 28 lutego. Narodowy Fundusz Zdrowia podtrzymuje cenę jednostki rozliczeniowej - 400 zł.
W Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu pod Warszawą szkoli się psy do wykrywania markerów zapachowych raka płuca i piersi. Pracami kieruje prof. Tadeusz Jezierski. - Za granicą podejmowano także próby wyszkolenia psów do wykrywania markerów zapachowych raka pęcherza, jajników i prostaty – opowiada naukowiec.
Sejmik województwa opolskiego uchwalił rozszerzenie działalności Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. Powstaną 4 nowe poradnie: hematologii i onkologii dziecięcej, medycyny nuklearnej, chorób metabolicznych, profilaktyki i promocji zdrowia.
Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie wprowadził ofertę odpłatnych usług medycznych dla osób oraz instytucji w formie umów grupowych i indywidualnych, abonamentowych kart pacjenta. Wykupując abonament na usługi medyczne pacjent otrzymuje kartę, na podstawie której uzyskuje możliwość opieki lekarskiej, jak również dostęp do badań diagnostycznych i laboratoryjnych.
23 lutego 12 ministrów zdrowia z krajów Europy Środkowej i Wschodniej uczestniczyło w Warszawie w obradach poświęconych porozumieniu w sprawie międzyrządowego programu wyrównywania różnic w stanie zdrowia mieszkańców "starej" i "nowej" Europy.
24 lutego przed Sądem Rejonowym w Lublinie ruszył proces Krzysztofa J., chirurga z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego numer 4 w Lublinie, oskarżonego o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjenta poprzez zaniedbanie wykonania badań. Lekarz nie przyznaje się do winy. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.
19 lutego Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego - sklepach zielarsko-medycznych (2 897 pozycji), sklepach ogólnodostępnych i sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego(356 pozycji) - oraz punktach aptecznych (13 866 pozycji).
Ponad 600 młodych (15–25 lat) osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z 11 miast Śląska, Zagłębia i Podbeskidzia przeszło bezpłatne kursy ratownictwa medycznego zorganizowane przez krakowską Fundację Świat Dzieciom w ramach przeprowadzanego na terenie województwa śląskiego programu "Wykorzystaj szansę – zdobądź nowe umiejętności".
Na Oddziale Kardiologii i Reanimacji Kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku oficjalnie otwarto pracownię implantacji i wymiany stymulatorów serca. Oddział wzbogacił się o nowy sprzęt do wszczepiania rozruszników serca, o wartości ok. 375 tys. zł, dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego.
Rząd przyjął nowelizację uchwały z 6 lutego 2007 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli", przedłożoną przez minister zdrowia Ewę Kopacz.
Na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane poza godzinami pracy świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej, tj. w porze nocnej, w dni wolne od pracy i w święta, Narodowy Fundusz Zdrowia będzie zawierał odrębne umowy ze świadczeniodawcami spełniającymi warunki określone przez prezesa Funduszu. Taką zmianę przewiduje przesłany niedawno do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
W odpowiedzi na pismo kierownik Kujawsko-Pomorskiego Centrum Zdrowia Publicznego Agnieszki Bańkowskiej Ministerstwo Zdrowia przyznało, że liczba uczniów przypadających na etat pielęgniarki/higienistki szkolnej, wyznaczona normą w rozporządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, jest za wysoka.
3,2 mln zł otrzyma z UE Klinika Ginekologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku na uruchomienie nowoczesnej sali do operacji endoskopowych - poinformował szef kliniki prof. Piotr Knapp. Ma to być pierwsza tego typu sala w Polsce. Klinika właśnie otrzymała potwierdzenie, że pieniądze zostały przyznane.
Sól kuchenna zawiera sód, który w nadmiarze powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi, co może prowadzić do rozpoczęcia się choroby nadciśnieniowej, zwłaszcza u osób z nadwagą i otyłością. Choroba nadciśnieniowa jest główną przyczyną chorób serca i naczyń, zwłaszcza u osób powyżej 50. roku życia.
Zgodnie ze wszystkimi badaniami opinii publicznej Polacy uważają, że korzystanie z metody in vitro powinno być dostępne - powiedziała Izabela Jaruga-Nowacka, posłanka Lewicy w TVP INFO. - Polska podpisała cały szereg konwencji i porozumień międzynarodowych, w których zapewnia się obywatelom korzystanie z osiągnięć najnowszej wiedzy medycznej - uważa posłanka Lewicy.