Z kraju

  • Koncert na rzecz Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej

    18 stycznia o godzinie 19.00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert charytatywny na rzecz rozwoju Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. W tym wyjątkowym wydarzeniu udział wezmą muzycy z Austrii "Wiener Solisten" oraz znakomici śpiewacy krakowskiej sceny operetkowej w składzie: Magdalena Pilarz-Bobrowska, Marta Poliszot, Jan Wilga oraz Adam Sobierajski.

  • Odnowiona Klinika Kardiologii w Warszawie

    W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Litewskiej w Warszawie działa od 15 stycznia odnowiona Klinika Kardiologii. Remont i wyposażenie oddziału było możliwe dzięki wsparciu fundacji Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej, która na ten cel wydała 490 tys. zł. W trakcie modernizacji mali pacjenci przebywali na oddziale dziennego pobytu kardiologicznego.

  • Zmiana konsultanta woj. ds. onkologii klinicznej

    Wicewojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz wręczyła powołanie na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii klinicznej dr hab. n. med. Bożenie Karczmarek-Borowskiej.

  • W metrze kradną defibrylatory

    Choć w warszawskiej kolejce podziemnej pojawiły się zaledwie półtora roku temu, do dzisiaj ukradziono już 4 z nich. Koszt jednego urządzenia to ok. 5-6 tys. zł. Dochodzenie w sprawie kradzieży prowadzi śródmiejska komenda policji. Przeglądane są m.in. zapisy z kamer monitoringu.

  • Pierwszy w Polsce pokój rodzinny

    14 stycznia na Oddziale Rehabilitacji w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Międzylesiu nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce Pokoju Rodzinnego Ronalda McDonalda. Otwarcia dokonali przedstawiciele szpitala, który udostępnił miejsce na tę inwestycję oraz Fundacji Ronalda McDonalda, która sfinansowała całe przedsięwzięcie.

  • Apel RPD do lekarzy o wrażliwość na krzywdę dzieci

    Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Konstantego Radziwiłła w sprawie podjęcia działań dyscyplinujących i uświadamiających lekarzy o nałożonym na nich społecznym i moralnym obowiązku zgłaszania właściwym służbom przypadków mających znamiona przemocy wobec dziecka.

  • Lekarze zgodzili się na obniżkę płac

    Po 2 tygodniach negocjacji dyrekcja zadłużonego na ok. 100 mln zł wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. kard. Stefana Wyszyńskiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie zawarła z wszystkimi 8 związkami zawodowymi działającymi na terenie placówki bezterminowe porozumienie dotyczące redukcji zatrudnienia o ok. 5% (chodzi o pracowników w wieku emerytalnym) i zmniejszenia wynagrodzeń o 15% (z zastrzeżeniem, że zarobki nie mogą być niższe niż w roku 2007).

  • Trudna sytuacja szpitala w Pabianicach

    Dyrektor Szpitala Rejonowego im. J. Biernackiego w Pabianicach (Łódzkie) Witold Barszcz wstrzymał przyjęcia, odwołał zaplanowane wcześniej zabiegi i poinformował służby wojewody o zagrożeniu placówki ewakuacją. Konta zadłużonej na 96 mln zł lecznicy zablokował (po raz kolejny) komornik, toteż pracownicy nie otrzymali wypłat. Szpital działa w trybie ostrodyżurowym.

  • Słaba profilaktyka nowotworów onkologicznych

    W Polsce ciągle jeszcze zbyt mało mówi się o nowotworach urologicznych, świadomość społeczna w tym zakresie jest niska, a mężczyźni - prawdopodobnie z powodu zwykłego skrępowania - nadal nie badają się regularnie - twierdzi Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wspierającej osoby chore na nowotwory urologiczne im. prof. Grzegorza Madeja "Wygrajmy Zdrowie".

  • Dar Rybnika dla szpitala wojewódzkiego

    15 stycznia na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku odbyło się oficjalne przekazanie nowoczesnej karetki reanimacyjnej. W imieniu mieszkańców miasta fabrycznie nowy ambulans z wyposażeniem o wartości 234 tys. zł ofiarował prezydent Rybnika Adam Fudali. Ambulans przekazany został oficjalnie dyrektorowi szpitala Tomaszowi Zejerowi.

  • Nominacje profesorskie

    14 stycznia w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia nominacji profesorskich 60 nauczycielom akademickim i pracownikom nauki. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej akty nominacyjne profesorom wręczył minister Piotr Kownacki, Szef Kancelarii Prezydenta RP.

  • Protest w Chełmie, będą kolejne?

    Przynajmniej 70% pracowników średniego personelu medycznego i zawodów niemedycznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie (Lubelskie) rozpoczęli akcję brania urlopów na żądanie w ramach sporu płacowego z dyrekcją. Związkowcy domagają się podwyżek pensji o 700 złotych netto dla pielęgniarek i 500 złotych dla pozostałych pracowników. 19 grudnia w chełmskiej lecznicy miał miejsce 2-godzinny strajk ostrzegawczy. Załoga szpitala grozi strajkiem generalnym.

  • Nowy oddział w Łańcucie

    Jedyny na Podkarpaciu dzienny oddział psychiatrii dla dzieci i młodzieży otwarto 12 stycznia w Łańcucie. Został utworzony za ponad pół miliona złotych na poddaszu funkcjonującego od 2 lat oddziału stacjonarnego. Teraz placówka zapewnia chorym dzieciom kompleksowe leczenie psychiatryczne - sesje w poradni, leczenie stacjonarne, oraz zabiegi w ramach dziennego pobytu - poinformował dyr. Krzysztof Przyśliwski.

  • Jak poprawić przestrzeganie zaleceń terapeutycznych?

    9 stycznia w budynku Rektoratu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyła się konferencja inaugurująca międzynarodowy projekt badawczy ABC: Ascertaining Barriers for Compliance: policies for safe, effective and cost-effective use of medicines in Europe (Ocena barier na drodze do przestrzegania zaleceń terapeutycznych: zalecenia w celu osiągnięcia bezpiecznego, skutecznego i efektywnego kosztowo użycia leków w Europie).

  • Lekarze Lubelszczyzny protestują

    7 stycznia odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Zarządu Regionu Ziemi Lubelskiej OZZL, zwołane w związku z obniżeniem przez NFZ (od 1 stycznia) finansowania świadczeń szpitalnych, czego skutkiem są m.in. próby obniżenia wynagrodzenia lekarzy w niektórych szpitalach woj. lubelskiego. Na posiedzeniu podjęto jednogłośnie uchwałę o rozpoczęciu od 12 stycznia akcji protestacyjnej.

  • Kontraktowe dogrywki na Podlasiu

    Na Podlasiu dobiegają końca negocjacje w sprawie kontraktów na leczenie szpitalne z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na podpisanie umowy czeka jeszcze m.in. dziecięca poradnia laryngologiczna w Białymstoku i kilka oddziałów Dziecięcego Szpitala Klinicznego w stolicy województwa.

  • Zaostrzenie protestu w Jarosławiu

    13 stycznia około 30 pielęgniarek ze Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej im. Prof. Antoniego Kępińskiego w Jarosławiu (Podkarpackie) rozpoczęło okupację budynku administracyjnego. W okupacji budynku biorą udział pielęgniarki, które przebywają na urlopach, albo mają wolne. Protestujące kobiety spacerują po korytarzach i grzechocą butelkami wypełnionymi monetami i kamykami. Na razie nie przewidują blokowania drzwi do gabinetu dyrekcji.

  • Konsultant krajowy zachęca do medycyny pracy

    Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny pracy dr n. med. Ewa Wągrowska-Koski skierowała do absolwentów wydziałów lekarskich uczelni medycznych apel-zachętę do zainteresowania się medycyną pracy, jako jedną ze specjalizacji za deficytowe i objętych dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki "Kształcenie w ramach procesu specjalizacji lekarzy deficytowych specjalności".

  • Rośnie szpital w Ameryce

    Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce k. Olsztynka dzięki środkom otrzymanym z budżetu Samorządu Podlaskiego rozpoczął kolejną inwestycję, dzięki której zyska ponad 1500 metrów kwadratowych powierzchni na potrzeby małych pacjentów.

  • 90% dzieci ma próchnicę

    Duże ilości słodyczy, złe nawyki higieniczne i zbyt rzadkie wizyty u dentysty - to przyczyny fatalnego stanu zębów polskich dzieci. Stomatolodzy szacują, że ponad 90% dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym ma próchnicę.

98919 artykułów - strona 4372 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.