18 stycznia o godzinie 19.00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert charytatywny na rzecz rozwoju Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. W tym wyjątkowym wydarzeniu udział wezmą muzycy z Austrii "Wiener Solisten" oraz znakomici śpiewacy krakowskiej sceny operetkowej w składzie: Magdalena Pilarz-Bobrowska, Marta Poliszot, Jan Wilga oraz Adam Sobierajski.
W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Litewskiej w Warszawie działa od 15 stycznia odnowiona Klinika Kardiologii. Remont i wyposażenie oddziału było możliwe dzięki wsparciu fundacji Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy Litewskiej, która na ten cel wydała 490 tys. zł. W trakcie modernizacji mali pacjenci przebywali na oddziale dziennego pobytu kardiologicznego.
Wicewojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz wręczyła powołanie na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie onkologii klinicznej dr hab. n. med. Bożenie Karczmarek-Borowskiej.
Choć w warszawskiej kolejce podziemnej pojawiły się zaledwie półtora roku temu, do dzisiaj ukradziono już 4 z nich. Koszt jednego urządzenia to ok. 5-6 tys. zł. Dochodzenie w sprawie kradzieży prowadzi śródmiejska komenda policji. Przeglądane są m.in. zapisy z kamer monitoringu.
14 stycznia na Oddziale Rehabilitacji w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Międzylesiu nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce Pokoju Rodzinnego Ronalda McDonalda. Otwarcia dokonali przedstawiciele szpitala, który udostępnił miejsce na tę inwestycję oraz Fundacji Ronalda McDonalda, która sfinansowała całe przedsięwzięcie.
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wystąpił do Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Konstantego Radziwiłła w sprawie podjęcia działań dyscyplinujących i uświadamiających lekarzy o nałożonym na nich społecznym i moralnym obowiązku zgłaszania właściwym służbom przypadków mających znamiona przemocy wobec dziecka.
Po 2 tygodniach negocjacji dyrekcja zadłużonego na ok. 100 mln zł wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. kard. Stefana Wyszyńskiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie zawarła z wszystkimi 8 związkami zawodowymi działającymi na terenie placówki bezterminowe porozumienie dotyczące redukcji zatrudnienia o ok. 5% (chodzi o pracowników w wieku emerytalnym) i zmniejszenia wynagrodzeń o 15% (z zastrzeżeniem, że zarobki nie mogą być niższe niż w roku 2007).
Dyrektor Szpitala Rejonowego im. J. Biernackiego w Pabianicach (Łódzkie) Witold Barszcz wstrzymał przyjęcia, odwołał zaplanowane wcześniej zabiegi i poinformował służby wojewody o zagrożeniu placówki ewakuacją. Konta zadłużonej na 96 mln zł lecznicy zablokował (po raz kolejny) komornik, toteż pracownicy nie otrzymali wypłat. Szpital działa w trybie ostrodyżurowym.
W Polsce ciągle jeszcze zbyt mało mówi się o nowotworach urologicznych, świadomość społeczna w tym zakresie jest niska, a mężczyźni - prawdopodobnie z powodu zwykłego skrępowania - nadal nie badają się regularnie - twierdzi Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wspierającej osoby chore na nowotwory urologiczne im. prof. Grzegorza Madeja "Wygrajmy Zdrowie".
15 stycznia na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku odbyło się oficjalne przekazanie nowoczesnej karetki reanimacyjnej. W imieniu mieszkańców miasta fabrycznie nowy ambulans z wyposażeniem o wartości 234 tys. zł ofiarował prezydent Rybnika Adam Fudali. Ambulans przekazany został oficjalnie dyrektorowi szpitala Tomaszowi Zejerowi.
14 stycznia w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia nominacji profesorskich 60 nauczycielom akademickim i pracownikom nauki. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej akty nominacyjne profesorom wręczył minister Piotr Kownacki, Szef Kancelarii Prezydenta RP.
Przynajmniej 70% pracowników średniego personelu medycznego i zawodów niemedycznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Chełmie (Lubelskie) rozpoczęli akcję brania urlopów na żądanie w ramach sporu płacowego z dyrekcją. Związkowcy domagają się podwyżek pensji o 700 złotych netto dla pielęgniarek i 500 złotych dla pozostałych pracowników. 19 grudnia w chełmskiej lecznicy miał miejsce 2-godzinny strajk ostrzegawczy. Załoga szpitala grozi strajkiem generalnym.
Jedyny na Podkarpaciu dzienny oddział psychiatrii dla dzieci i młodzieży otwarto 12 stycznia w Łańcucie. Został utworzony za ponad pół miliona złotych na poddaszu funkcjonującego od 2 lat oddziału stacjonarnego. Teraz placówka zapewnia chorym dzieciom kompleksowe leczenie psychiatryczne - sesje w poradni, leczenie stacjonarne, oraz zabiegi w ramach dziennego pobytu - poinformował dyr. Krzysztof Przyśliwski.
9 stycznia w budynku Rektoratu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyła się konferencja inaugurująca międzynarodowy projekt badawczy ABC: Ascertaining Barriers for Compliance: policies for safe, effective and cost-effective use of medicines in Europe (Ocena barier na drodze do przestrzegania zaleceń terapeutycznych: zalecenia w celu osiągnięcia bezpiecznego, skutecznego i efektywnego kosztowo użycia leków w Europie).
7 stycznia odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Zarządu Regionu Ziemi Lubelskiej OZZL, zwołane w związku z obniżeniem przez NFZ (od 1 stycznia) finansowania świadczeń szpitalnych, czego skutkiem są m.in. próby obniżenia wynagrodzenia lekarzy w niektórych szpitalach woj. lubelskiego. Na posiedzeniu podjęto jednogłośnie uchwałę o rozpoczęciu od 12 stycznia akcji protestacyjnej.
Na Podlasiu dobiegają końca negocjacje w sprawie kontraktów na leczenie szpitalne z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na podpisanie umowy czeka jeszcze m.in. dziecięca poradnia laryngologiczna w Białymstoku i kilka oddziałów Dziecięcego Szpitala Klinicznego w stolicy województwa.
13 stycznia około 30 pielęgniarek ze Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej im. Prof. Antoniego Kępińskiego w Jarosławiu (Podkarpackie) rozpoczęło okupację budynku administracyjnego. W okupacji budynku biorą udział pielęgniarki, które przebywają na urlopach, albo mają wolne. Protestujące kobiety spacerują po korytarzach i grzechocą butelkami wypełnionymi monetami i kamykami. Na razie nie przewidują blokowania drzwi do gabinetu dyrekcji.
Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny pracy dr n. med. Ewa Wągrowska-Koski skierowała do absolwentów wydziałów lekarskich uczelni medycznych apel-zachętę do zainteresowania się medycyną pracy, jako jedną ze specjalizacji za deficytowe i objętych dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki "Kształcenie w ramach procesu specjalizacji lekarzy deficytowych specjalności".
Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce k. Olsztynka dzięki środkom otrzymanym z budżetu Samorządu Podlaskiego rozpoczął kolejną inwestycję, dzięki której zyska ponad 1500 metrów kwadratowych powierzchni na potrzeby małych pacjentów.
Duże ilości słodyczy, złe nawyki higieniczne i zbyt rzadkie wizyty u dentysty - to przyczyny fatalnego stanu zębów polskich dzieci. Stomatolodzy szacują, że ponad 90% dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym ma próchnicę.