Dr Maciej Śmietański z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej w Gdańsku uczestniczył w zakończonych w grudniu 2008 roku pracach nad przygotowywaniem Europejskiego Standardu Leczenia Przepuklin Pachwiny. Dr Śmietański był jednym z dwóch przedstawicieli Europy Środkowo-Wschodniej.
Cenne starodruki, narzędzia chirurgiczne, kolekcję mundurów lekarzy wojskowych i polowy punkt opatrunkowy zobaczyć można w Muzeum Uniwersytetu Medycznego - dawnym Muzeum Polskiej Wojskowej Służby Zdrowia w Łodzi. Po kilku latach przerwy, spowodowanej brakiem personelu, w tym roku muzeum - w ograniczonym wymiarze - ponownie otworzono dla zwiedzających.
Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął założenia do nowego projektu ustawy zawierającej przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia, przedłożone przez minister zdrowia Ewę Kopacz. Projekt ustawy zostanie pilnie skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Jakub Gołąb powiedział, że nowa ustawa wprowadzająca powinna zacząć obowiązywać w marcu lub kwietniu.
W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach (Świętokrzyskie) trwa przeprowadzka do nowego budynku, jednocześnie powstają nowe oddziały i poradnie. W nowym budynku szpitala funkcjonują już oddziały kardiochirurgii, neurologii, pediatrii, okulistyki, a od 12 stycznia - medycyny paliatywnej oraz rehabilitacji stacjonarnej. Również w styczniu zaczną działać nowe poradnie.
W Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie (Mazowieckie) oddano do użytku nową Pracownię Rezonansu Magnetycznego. Inwestycja została dofinansowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego kwotą 5,5 mln zł. Pracownia działa w ramach Zakładu Diagnostyki Obrazowej. Docelowo w pracowni ma być wykonywane 20-25 badań dziennie.
Pielęgniarki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii przy ul. Sobieskiego w Warszawie rozpoczęły protest głodowy i okupację lecznicy. W głodówce bierze udział ok. 40 sióstr z ok. 260 zatrudnionych. Kobiety domagają się realizacji zawartego rok temu porozumienia płacowego, w wyniku którego miały uzyskać 1000 zł podwyżki, a otrzymały jedynie 460 zł.
W Zespole Oddziałów Klinicznych Klinik Pulmonologii, Alergii i Immunologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie otwarto Małopolskie Centrum Prewencji i Leczenia Cywilizacyjnych Chorób Układu Oddechowego. Realizowany od IV kwartału 2006 r. projekt, o wartości 4,3 mln zł, w większości (3 mln zł) został sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich informuje o najnowszym projekcie nowelizacji uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Programu wieloletniego na lata 2007–2009 pod nazwą "Wzmocnienie Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli". - Upominaliśmy się w ubiegłym roku, aby środki z tego programu mogły dotrzeć także do mniejszych szpitali powiatowych - podkreśla Wójcik.
W związku z wynikającą z nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zmianą źródła finansowania prowadzenia staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów, polegająca na finansowaniu tego zadania ze środków Funduszu Pracy, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł zaapelował do marszałków województw o zapewnienie ciągłości kształcenia podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów w 2009 r.
15 stycznia w województwie świętokrzyskim powstanie pierwszy punkt obsługi ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia. Zacznie on funkcjonować w Sandomierzu. To miejsce, w którym pacjenci będą mogli załatwiać najpotrzebniejsze sprawy. W przyszłości to właśnie punkty NFZ mają przejąć w terenie na siebie ciężar sporządzania i dystrybucji Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli chipowego dokumentu będącego dowodem uprawnień pacjenta do bezpłatnej opieki medycznej.
Zarząd Województwa pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego zaakceptował 9 stycznia rezygnację Danuty Zawadzkiej ze stanowiska dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku. Zaraz potem powołał jej następcę – dr. Sławomira Kosidło.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się do Małgorzaty Krasnodębska-Tomkiel, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, z wnioskiem o wszczęcie postępowania antymonopolowego wobec Narodowego Funduszu Zdrowia i uznania, że Fundusz nadużył pozycji dominującej (w istocie - monopolistycznej) na rynku płatników za świadczenia zdrowotne, refundowane ze środków publicznych.
Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą przepisów 22 ustaw, w tym: o izbach lekarskich, o samorządzie pielęgniarek i położnych, o izbach aptekarskich, o diagnostyce laboratoryjnej, o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów, o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.
29 grudnia 2008 r. podpisana została umowa o utworzeniu spółki, prowadzącej działalność jako Szpital w Knurowie Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Na początku lutego Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego uroczyście podpisze umowy z 17 placówkami ochrony zdrowia w regionie na wyposażenie szpitali w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. W sumie placówki otrzymają z budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-2013 ponad 17 milionów złotych.
9 stycznia w Grudziądzu zaprezentowano publicznie nowy kompleks Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Władysława Biegańskiego. Trwająca ćwierć wieku budowa lecznicy pochłonęła blisko ćwierć miliarda złotych. Ukończono ją dzięki środkom kontraktu wojewódzkiego 2007, część jej wyposażenia zostanie zakupiona dzięki pieniądzom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
32 679 758 złotych zebrało 120 tys. wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podczas XVII Finału tej imprezy w Polsce i za granicą. Tegorocznym tematem Finału było wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. Ponadto Fundacja WOŚP promowała w tym roku hasło "W zdrowym ciele zdrowy duch!".
Dr Maria Janusz złożyła na ręce prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza rezygnację z funkcji dyrektora Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z dniem 30 kwietnia 2009 r. ze względów osobistych. Rezygnacja została przyjęta. W najbliższych dniach zostanie ogłoszony konkurs na stanowisko szefa Funduszu w Krakowie.
Pacjenci z Małopolski po raz piąty wybrali najlepszych lekarzy pierwszego kontaktu i najlepszych specjalistów w plebiscycie "Lekarz i Przychodnia Roku", organizowanym przez agencję PR Image Line Communications oraz wydawcę gazety ""Polska The Times Gazeta Krakowska", pod honorowym patronatem Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie.
Dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach Włodzimierz Wielgus złożył do tamtejszego Sądu Okręgowego pozew przeciwko Narodowemu Funduszowi Zdrowia.