Wszystkie z 30 szpitali w województwie opolskim podpisały nowe kontrakty z tamtejszym odddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, powiatowe na cały rok, natomiast wojewódzkie, w uzgodnieniu z Urzędem Marszałkowskim, na pół roku.
Zarząd Regionu Małopolskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poinformował, że 5 stycznia w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc Oddział Terenowy w Rabce-Zdroju rozpoczyna się strajk absencyjny lekarzy.
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w Warszawie wzbogacił się przewoźny aparat rentgenowski oraz aparat mammograficzny.
6 szpitali na Podkarpaciu nie podpisało dotąd wszystkich tegorocznych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oddział Funduszu w Rzeszowie zapewnił, że zapłaci za wszystkie świadczenia wykonane 2 okresie 1-12 stycznia. Ta ostatnia data to zarazem ostateczny termin podpisania umów.
2 stycznia odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Zarządu Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, zwołane w związku z obniżeniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia finansowania świadczeń szpitalnych w I kwartale 2009 r., czego skutkiem są m.in. próby obniżenia wynagrodzenia lekarzy w niektórych szpitalach woj. śląskiego i dramatyczna sytuacja pacjentów oczekujących w kolejkach na szpitalne usługi medyczne.
Blisko połowa poradni specjalistycznych na Dolnym Śląsku nie ma w tym roku kontraktów na opiekę ambulatoryjną z Narodowym Funduszem Zdrowia, gdyż ten odrzucił - z różnych powodów - ok. 1 100 ofert. Większość przychodni wrocławskich rejestruje pacjentów na koniec stycznia lub początek lutego, licząc na ponowny przetarg w NFZ. Niektóre wprowadziły opłaty za wizyty.
Funkcjonariusze wrocławskiej policji zatrzymali lekarkę, która mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu przyjmowała pacjentów w jednej z tamtejszych przychodni. W czasie swojego dyżuru lekarka przyjęła 25 pacjentów. Policjanci ustalają, czy mogła stworzyć zagrożenie dla ich zdrowia i życia.
Część lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, największego w woj. warmińsko-mazurskim, pracuje bez kontraktów. Jednak, jak zapewnia dyr. placówki Irena Kierzkowska, szpital ma pełną obsadę lekarską. Medycy nie podpisali nowych umów z dyrekcją, bo domagają się lepszych warunków pracy i wyższych pensji.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Program określa strategię działań mających na celu ograniczenie występowania zagrożeń dla zdrowia psychicznego, poprawę jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich oraz zapewnienie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Program ma być realizowany w latach 2009–2013.
31 grudnia w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim we Wrocałwiu odbyło się uroczyste podpisanie umowy o finansowanie I etapu budowy Nowej Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu im. Piastów Śląskich.
Po negocjacjach w ostatnim dniu ubiegłego roku niemal wszystkie świętokrzyskie szpitale podpisały półroczne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wyjątkiem jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielcach, który zdecydował się przystąpić do nowego konkursu, który NFZ będzie musiał ogłosić w pierwszych dniach stycznia.
Większość szpitali na Lubelszczyźnie podpisała już półroczne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dyrektor lubelskiego oddziału NFZ podpisał kontrakty z 87 placówkami, które świadczą szpitalne usługi medyczne w regionie. Pierwotnie szpitale domagały się 60 zł za punkt, potem obniżyły wycenę na 55 zł, ostatecznie przyjęły stawkę narzuconą przez płatnika - 51 zł.
Jak informuje rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jolanta Pulchna, dotąd Fundusz podpisał lub przedłużył umowy z 70 szpitalami, a z 12 placówkami jeszcze negocjuje. Kontraktów z NFZ nie podpisały m.in. Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu.
Większość pomorskich szpitali podpisała półroczne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak żaden z szefów lecznic nie jest zadowolony z wysokości kontraktu, jaka wynika z wyceny punktu (51 zł). Mniejsze od spodziewanych budżety placówek oznaczają, że albo nie wystarczy na oczekiwany wzrost płac dla personelu, co spowodować może protesty, albo szpitale utracą płynność finansową i ich konta zajmą komornicy.
29 grudnia Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Pomorskiego Centrum Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika otrzymała specjalistyczny sprzęt dla chorych dzieci.
Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wraz z Konsultantem Krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej poczuło się w obowiązku odnieść do przedstawianych przez środowisko lekarzy pediatrów zarzutów pod adresem lekarzy rodzinnych. Tak powstał dokument "Lekarze rodzinni kochają dzieci z wzajemnością!".
Rzecznik Praw Obywatelskich złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją art. 111 ust. 7 pkt. 3 w związku z art. 111 ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU. nr 54, poz. 535 ze zm.). - Wpływają do mnie skargi kwestionujące zwolnienie niektórych grup podatników (w tym m.in. świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia oraz usługi prawnicze) z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących - tłumaczy dr Janusz Kochanowski.
Zdaniem związkowców z Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy decyzja dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z 18 grudnia o unieważnieniu wszystkich postępowań konkursowych o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w lecznictwie szpitalnym na rok 2009 jest marnotrawstwem środków pochodzących ze składek ubezpieczonych wydanych na przygotowanie wniosków do konkursów ofert, nad którymi pracowało tysiące osób.
Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zakończył negocjacje wysokości kontraktów i podpisał aneksy z ponad 600 jednostkami podstawowej opieki zdrowotnej. Fundusz podpisał też 409 umów z placówkami świadczącymi usługi ambulatoryjne. Do NFZ wpłynęły też 503 oferty złożone przez 63 szpitale.
Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w porozumieniu z Prezydium KEP wydał oświadczenie w sprawie projektu ustawy dotyczącego m.in. zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro. Decyzja o powołaniu tego gremium została podjęta w marcu br. na zebraniu plenarnym KEP. Przewodniczącym zespołu został abp Henryk Hoser, w jego skład wchodzi 10 członków.