Z kraju

  • "Wysokości kontraktów są argumentem przeciw komercjalizacji"

    Wszystkie z 30 szpitali w województwie opolskim podpisały nowe kontrakty z tamtejszym odddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, powiatowe na cały rok, natomiast wojewódzkie, w uzgodnieniu z Urzędem Marszałkowskim, na pół roku.

  • Strajk lekarzy w Rabce

    Zarząd Regionu Małopolskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poinformował, że 5 stycznia w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc Oddział Terenowy w Rabce-Zdroju rozpoczyna się strajk absencyjny lekarzy.

  • Nowy sprzęt w warszawskiej klinice

    Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej w Warszawie wzbogacił się przewoźny aparat rentgenowski oraz aparat mammograficzny.

  • Nerwowy przełom roku na Podkarpaciu

    6 szpitali na Podkarpaciu nie podpisało dotąd wszystkich tegorocznych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oddział Funduszu w Rzeszowie zapewnił, że zapłaci za wszystkie świadczenia wykonane 2 okresie 1-12 stycznia. Ta ostatnia data to zarazem ostateczny termin podpisania umów.

  • Protest OZZL na Śląsku

    2 stycznia odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Zarządu Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, zwołane w związku z obniżeniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia finansowania świadczeń szpitalnych w I kwartale 2009 r., czego skutkiem są m.in. próby obniżenia wynagrodzenia lekarzy w niektórych szpitalach woj. śląskiego i  dramatyczna sytuacja pacjentów oczekujących w kolejkach na szpitalne usługi medyczne.

  • Dolnośląskie ambulatoria zamknięte

    Blisko połowa poradni specjalistycznych na Dolnym Śląsku nie ma w tym roku kontraktów na opiekę ambulatoryjną z Narodowym Funduszem Zdrowia, gdyż ten odrzucił - z różnych powodów - ok. 1 100 ofert. Większość przychodni wrocławskich rejestruje pacjentów na koniec stycznia lub początek lutego, licząc na ponowny przetarg w NFZ. Niektóre wprowadziły opłaty za wizyty.

  • Nietrzeźwa lekarka przyjmowała pacjentów

    Funkcjonariusze wrocławskiej policji zatrzymali lekarkę, która mając w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu przyjmowała pacjentów w jednej z tamtejszych przychodni. W czasie swojego dyżuru lekarka przyjęła 25 pacjentów. Policjanci ustalają, czy mogła stworzyć zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

  • Lekarze też negocjują nowe kontrakty

    Część lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, największego w woj. warmińsko-mazurskim, pracuje bez kontraktów. Jednak, jak zapewnia dyr. placówki Irena Kierzkowska, szpital ma pełną obsadę lekarską. Medycy nie podpisali nowych umów z dyrekcją, bo domagają się lepszych warunków pracy i wyższych pensji.

  • Na pomoc zdrowiu psychicznemu

    Ministerstwo Zdrowia przedstawiło do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Program określa strategię działań mających na celu ograniczenie występowania zagrożeń dla zdrowia psychicznego, poprawę jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich oraz zapewnienie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Program ma być realizowany w latach 2009–2013.

  • Wrocławska AM coraz bliżej Nowej Farmacji

    31 grudnia w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim we Wrocałwiu odbyło się uroczyste podpisanie umowy o finansowanie I etapu budowy Nowej Farmacji Akademii Medycznej we Wrocławiu im. Piastów Śląskich.

  • Tylko jeden nie podpisał

    Po negocjacjach w ostatnim dniu ubiegłego roku niemal wszystkie świętokrzyskie szpitale podpisały półroczne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wyjątkiem jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielcach, który zdecydował się przystąpić do nowego konkursu, który NFZ będzie musiał ogłosić w pierwszych dniach stycznia.

  • Lubelski NFZ finalizuje negocjacje

    Większość szpitali na Lubelszczyźnie podpisała już półroczne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dyrektor lubelskiego oddziału NFZ podpisał kontrakty z 87 placówkami, które świadczą szpitalne usługi medyczne w regionie. Pierwotnie szpitale domagały się 60 zł za punkt, potem obniżyły wycenę na 55 zł, ostatecznie przyjęły stawkę narzuconą przez płatnika - 51 zł.

  • Kliniki wciąż mówią "nie" kontraktom

    Jak informuje rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jolanta Pulchna, dotąd Fundusz podpisał lub przedłużył umowy z 70 szpitalami, a z 12 placówkami jeszcze negocjuje. Kontraktów z NFZ nie podpisały m.in. Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu.

  • Dyrektorzy narzekają i podpisują

    Większość pomorskich szpitali podpisała półroczne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jednak żaden z szefów lecznic nie jest zadowolony z wysokości kontraktu, jaka wynika z wyceny punktu (51 zł). Mniejsze od spodziewanych budżety placówek oznaczają, że albo nie wystarczy na oczekiwany wzrost płac dla personelu, co spowodować może protesty, albo szpitale utracą płynność finansową i ich konta zajmą komornicy.

  • Nowy sprzęt w gdańskiej klinice

    29 grudnia Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci Pomorskiego Centrum Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika otrzymała specjalistyczny sprzęt dla chorych dzieci.

  • "Lekarze rodzinni kochają dzieci z wzajemnością!"

    Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wraz z Konsultantem Krajowym w dziedzinie medycyny rodzinnej poczuło się w obowiązku odnieść do przedstawianych przez środowisko lekarzy pediatrów zarzutów pod adresem lekarzy rodzinnych. Tak powstał dokument "Lekarze rodzinni kochają dzieci z wzajemnością!".

  • Lekarze bez kas - niezgodnie z Konstytucją?

    Rzecznik Praw Obywatelskich złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją art. 111 ust. 7 pkt. 3 w związku z art. 111 ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU. nr 54, poz. 535 ze zm.). - Wpływają do mnie skargi kwestionujące zwolnienie niektórych grup podatników (w tym m.in. świadczących usługi w zakresie ochrony zdrowia oraz usługi prawnicze) z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących - tłumaczy dr Janusz Kochanowski.

  • OZZL: Niedofinansowanie wstępem do "dzikiej prywatyzacji"

    Zdaniem związkowców z Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy decyzja dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z 18 grudnia o unieważnieniu wszystkich postępowań konkursowych o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w lecznictwie szpitalnym na rok 2009 jest marnotrawstwem środków pochodzących ze składek ubezpieczonych wydanych na przygotowanie wniosków do konkursów ofert, nad którymi pracowało tysiące osób.

  • Dyrektorzy szpitali niezadowoleni z umów

    Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zakończył negocjacje wysokości kontraktów i podpisał aneksy z ponad 600 jednostkami podstawowej opieki zdrowotnej. Fundusz podpisał też 409 umów z placówkami świadczącymi usługi ambulatoryjne. Do NFZ wpłynęły też 503 oferty złożone przez 63 szpitale.

  • Episkopat o in vitro

    Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w porozumieniu z Prezydium KEP wydał oświadczenie w sprawie projektu ustawy dotyczącego m.in. zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro. Decyzja o powołaniu tego gremium została podjęta w marcu br. na zebraniu plenarnym KEP. Przewodniczącym zespołu został abp Henryk Hoser, w jego skład wchodzi 10 członków.

98919 artykułów - strona 4376 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.