Z kraju

  • Nowy sprzęt w Kołobrzegu

    W Regionalnym Szpitalu w Kołobrzegu zmodernizowano i wyremontowano trakt porodowy. Są tam 3 niezależne sale z pełnym węzłem sanitarnym do porodów indywidualnych i rodzinnych. Wyremontowano także salę operacyjną do cięć i wyposażono ją w nowy sprzęt: stół operacyjny, łóżka porodowe, lampy zabiegowe oraz lampy operacyjne.

  • Trzecia w Opolskiem kardiologia inwazyjna

    2 grudnia w Zespole Opieki Zdrowotnej w Nysie została uroczyście otwarta trzecia w województwie opolskim pracownia kardiologii inwazyjnej. Czynna jest całodobowo, dzięki czemu pacjent w stanie zawału nie musi być przewożony do Opola czy Kędzierzyna. Pracownia działa od 2 miesięcy, natomiast symboliczne otwarcie było podziękowaniem dla osób, które wsparły to przedsięwzięcie.

  • Nietrzeźwy lekarz na wizytach domowych

    Prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie miał 47-lekarz szpitala w Kraśniku (Lubelskie), który udzielał 23 grudnia pomocy lekarskiej podc­zas domowych wizyt. O nietrzeźwym lekarzu powiadomił policję jeden ze świadków zdarzenia. Policjanci ustalają, czy swoim zachowaniem internista mógł narazić pacjentów na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.

  • Konflikt w sosnowieckim szpitalu

    19 grudnia część związkowców z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu wznowiła - zawieszony w czerwcu 2007 roku - spór zbiorowy z dyrekcją. Protestujący oflagowali placówkę i wywiesili plakaty informujące o akcji. 23 grudnia doszło do spotkania dyrekcji jednostki z personelem. Ustalono, że do 9 stycznia związkowcy przygotują konkretne postulaty i wtedy znów spotkają się z dyrekcją.

  • Bezrobotny nie wyleczy się na koszt małżonka

    1 stycznia wchodzi w życie art 35 lit b) uchwalonej 24 sierpnia ub. roku nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 166, poz. 1172). Zgodnie z tymi przepisami status członka rodziny osoby ubezpieczonej oraz status członka rodziny będącego osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji - który zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego - straciły dwie grupy osób.

  • Nowy podział środków na PRM

    22 grudnia prezydent RP Lech Kaczyński podpisał uchwaloną 5 grudnia nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Celem zmian w ustawie jest głównie wyrównanie dysproporcji finansowej między województwami, która wynika z liczby karetek. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia i będą działały tylko przez rok.

  • Samorząd lekarski w obronie godności zatrzymanej lekarki

    Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie w stanowisku wydanym 17 grudnia wyraziła swoje oburzenie sposobem postępowania przez organy ścigania, a zwłaszcza trybem zatrzymania przez policję dr Anny Ch.

  • Nowy wydział PAM

    17 grudnia Senat Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie uchwalił utworzenie Wydziału Lekarsko-Biotechnologicznego i Medycyny Laboratoryjnej. Rektor PAM, prof. dr hab. Przemysław Nowacki powierzył obowiązki dziekana nowego wydziału dr. hab. Jackowi Gronwaldowi.

  • USK w Białymstoku zmieni się nie do poznania

    Rozstrzygnięty został konkurs na przebudowę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznegow Białymstoku. Spośród 5 projektów najlepszą okazała się wizja projektantów z firmy Arch-Deco z Gdyni. Szpital dwukrotnie zwiększy swoją powierzchnię, powstanie nowy parking, a pacjenci przeniosą się do mniejszych sal.

  • Cytomammobus w Świętokrzyskiem

    Specjalny autobus, w którym mieszkanki województwa świętokrzyskiego będą mogły wykonać badania cytologiczne i mammograficzne, jest już w Kielcach. Kosztował około 2,5 mln zł, część środków na jego zakup - prawie 300 tys. zł - przekazał Samorząd Województwa. W trasę wyruszy w połowie stycznia.

  • Krakowski szpital po modernizacji

    18 grudnia w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. G. Narutowicza w Krakowie uroczyście oddano do użytku zmodernizowane oddziały: Otolaryngologii, Kardiologii z Intensywną Terapią. Przecięcia wstęg dokonał prezydent miasta prof. Jacek Majchrowski wraz z dr n. med. Renatą Godyń-Swedzioł, dyr. SMS. Poświecenia dokonał Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz - Metropolita Krakowski. Po uroczystości odbył się tradycyjny Opłatek z udziałem pracowników Szpitala i zaproszonych gości.

  • Naukowcy do premiera o in vitro

    Ponad 30 naukowców zwróciło się w liście otwartym do premiera Donalda Tuska z prośbą o osobiste zaangażowanie i pomoc w stworzeniu nowoczesnego "prawa reprodukcyjnego" w Polsce. Dokument opublikowała "Gazeta Wyborcza", ukazał się on też na stronie internetowej "GW", gdzie podpisało go ponad 2600 osób. Poniżej przytaczamy treść tego pisma.

  • Lekarze skarżą się marszałkowi na dyrektora

    Ginekolodzy i neonatolodzy z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Madurowicza w Łodzi złożyli u marszałka województwa wotum nieufności i listę zarzutów wobec dyrektora Jacka Marynowskiego. 18 specjalistów wymówiło w listopadzie klauzule opt-out. Krytyka dyrektora trafiła też do rektora Uniwersytetu Medycznego, który ma w szpitalu swoje kliniki.

  • Kryzys w lubelskim szpitalu

    Anestezjolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy ul. Kraśnickiej w Lublinie od wczoraj biorą urlopy na żądanie. Odwołano wszystkie planowe operacje. Protest ma trwać przez 3 dni. Związkowcy nie godzą się na proponowane przez dyrekcję w ramach planu naprawczego obniżki płac personelu do poziomu z 2007 roku, czyli o 22%.

  • Pierwsza taka operacja w Polsce

    18 grudnia w Zakładzie Brachyterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii po raz pierwszy w Polsce i Europie Środkowowschodniej wykonane zostały dwa zabiegi wszczepienia implantów stałych pod kontrolą ultrasonografii w terapii wczesnego stadium nowotworu prostaty.

  • Kontraktowa ugoda - nie ze wszystkimi

    Minister zdrowia Ewa Kopacz i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz zawarli porozumienie z dyrektorami szpitali klinicznych i jednostek badawczo-rozwojowych posiadających w swojej strukturze szpitale - poinformował rzecznik resortu Jakub Gołąb.

  • Nowy SOR w Wielkopolsce

    Szpital w Puszczykowie (Wielkopolskie) ma od 18 grudnia nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy. W uroczystym otwarciu i poświęceniu uczestniczył wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

  • Łódzki NFZ przedłużył negocjacje

    Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przedłużył do 23 grudnia postępowanie konkursowe dla szpitali na zawarcie umów na przyszły rok. 31 grudnia wygasają wszystkie dotychczasowe kontrakty. Nadal większość szpitali w regionie łódzkim nie ma nowych umów na świadczenie usług.

  • Kraków będzie miał tele-ekg

    16 grudnia w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie organizacyjne w sprawie wdrażania systemu telemedycznego "Tele - EKG -Lifenet". Spotkanie miało na celu omówienie zasad współpracy pomiędzy lecznicą a jednostkami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w ramach tego systemu.

  • Powiaty chcą kontraktów 3-miesięcznych

    Związek Powiatów Polskich zaapelował do premiera, minister zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o kontraktowanie świadczeń na 2009 r. ze stawką 51 zł za punkt na okres nie dłuższy niż 3 miesiące oraz pilne zweryfikowanie przez NFZ wartości procedur medycznych tak, aby uwzględniały rzeczywiste koszty ich świadczenia.

98919 artykułów - strona 4377 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.