W Regionalnym Szpitalu w Kołobrzegu zmodernizowano i wyremontowano trakt porodowy. Są tam 3 niezależne sale z pełnym węzłem sanitarnym do porodów indywidualnych i rodzinnych. Wyremontowano także salę operacyjną do cięć i wyposażono ją w nowy sprzęt: stół operacyjny, łóżka porodowe, lampy zabiegowe oraz lampy operacyjne.
2 grudnia w Zespole Opieki Zdrowotnej w Nysie została uroczyście otwarta trzecia w województwie opolskim pracownia kardiologii inwazyjnej. Czynna jest całodobowo, dzięki czemu pacjent w stanie zawału nie musi być przewożony do Opola czy Kędzierzyna. Pracownia działa od 2 miesięcy, natomiast symboliczne otwarcie było podziękowaniem dla osób, które wsparły to przedsięwzięcie.
Prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie miał 47-lekarz szpitala w Kraśniku (Lubelskie), który udzielał 23 grudnia pomocy lekarskiej podczas domowych wizyt. O nietrzeźwym lekarzu powiadomił policję jeden ze świadków zdarzenia. Policjanci ustalają, czy swoim zachowaniem internista mógł narazić pacjentów na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.
19 grudnia część związkowców z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu wznowiła - zawieszony w czerwcu 2007 roku - spór zbiorowy z dyrekcją. Protestujący oflagowali placówkę i wywiesili plakaty informujące o akcji. 23 grudnia doszło do spotkania dyrekcji jednostki z personelem. Ustalono, że do 9 stycznia związkowcy przygotują konkretne postulaty i wtedy znów spotkają się z dyrekcją.
1 stycznia wchodzi w życie art 35 lit b) uchwalonej 24 sierpnia ub. roku nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 166, poz. 1172). Zgodnie z tymi przepisami status członka rodziny osoby ubezpieczonej oraz status członka rodziny będącego osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji - który zwalnia z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego - straciły dwie grupy osób.
22 grudnia prezydent RP Lech Kaczyński podpisał uchwaloną 5 grudnia nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Celem zmian w ustawie jest głównie wyrównanie dysproporcji finansowej między województwami, która wynika z liczby karetek. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia i będą działały tylko przez rok.
Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie w stanowisku wydanym 17 grudnia wyraziła swoje oburzenie sposobem postępowania przez organy ścigania, a zwłaszcza trybem zatrzymania przez policję dr Anny Ch.
17 grudnia Senat Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie uchwalił utworzenie Wydziału Lekarsko-Biotechnologicznego i Medycyny Laboratoryjnej. Rektor PAM, prof. dr hab. Przemysław Nowacki powierzył obowiązki dziekana nowego wydziału dr. hab. Jackowi Gronwaldowi.
Rozstrzygnięty został konkurs na przebudowę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznegow Białymstoku. Spośród 5 projektów najlepszą okazała się wizja projektantów z firmy Arch-Deco z Gdyni. Szpital dwukrotnie zwiększy swoją powierzchnię, powstanie nowy parking, a pacjenci przeniosą się do mniejszych sal.
Specjalny autobus, w którym mieszkanki województwa świętokrzyskiego będą mogły wykonać badania cytologiczne i mammograficzne, jest już w Kielcach. Kosztował około 2,5 mln zł, część środków na jego zakup - prawie 300 tys. zł - przekazał Samorząd Województwa. W trasę wyruszy w połowie stycznia.
18 grudnia w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. G. Narutowicza w Krakowie uroczyście oddano do użytku zmodernizowane oddziały: Otolaryngologii, Kardiologii z Intensywną Terapią. Przecięcia wstęg dokonał prezydent miasta prof. Jacek Majchrowski wraz z dr n. med. Renatą Godyń-Swedzioł, dyr. SMS. Poświecenia dokonał Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz - Metropolita Krakowski. Po uroczystości odbył się tradycyjny Opłatek z udziałem pracowników Szpitala i zaproszonych gości.
Ponad 30 naukowców zwróciło się w liście otwartym do premiera Donalda Tuska z prośbą o osobiste zaangażowanie i pomoc w stworzeniu nowoczesnego "prawa reprodukcyjnego" w Polsce. Dokument opublikowała "Gazeta Wyborcza", ukazał się on też na stronie internetowej "GW", gdzie podpisało go ponad 2600 osób. Poniżej przytaczamy treść tego pisma.
Ginekolodzy i neonatolodzy z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Madurowicza w Łodzi złożyli u marszałka województwa wotum nieufności i listę zarzutów wobec dyrektora Jacka Marynowskiego. 18 specjalistów wymówiło w listopadzie klauzule opt-out. Krytyka dyrektora trafiła też do rektora Uniwersytetu Medycznego, który ma w szpitalu swoje kliniki.
Anestezjolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy ul. Kraśnickiej w Lublinie od wczoraj biorą urlopy na żądanie. Odwołano wszystkie planowe operacje. Protest ma trwać przez 3 dni. Związkowcy nie godzą się na proponowane przez dyrekcję w ramach planu naprawczego obniżki płac personelu do poziomu z 2007 roku, czyli o 22%.
18 grudnia w Zakładzie Brachyterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii po raz pierwszy w Polsce i Europie Środkowowschodniej wykonane zostały dwa zabiegi wszczepienia implantów stałych pod kontrolą ultrasonografii w terapii wczesnego stadium nowotworu prostaty.
Minister zdrowia Ewa Kopacz i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz zawarli porozumienie z dyrektorami szpitali klinicznych i jednostek badawczo-rozwojowych posiadających w swojej strukturze szpitale - poinformował rzecznik resortu Jakub Gołąb.
Szpital w Puszczykowie (Wielkopolskie) ma od 18 grudnia nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy. W uroczystym otwarciu i poświęceniu uczestniczył wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.
Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przedłużył do 23 grudnia postępowanie konkursowe dla szpitali na zawarcie umów na przyszły rok. 31 grudnia wygasają wszystkie dotychczasowe kontrakty. Nadal większość szpitali w regionie łódzkim nie ma nowych umów na świadczenie usług.
16 grudnia w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie organizacyjne w sprawie wdrażania systemu telemedycznego "Tele - EKG -Lifenet". Spotkanie miało na celu omówienie zasad współpracy pomiędzy lecznicą a jednostkami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w ramach tego systemu.
Związek Powiatów Polskich zaapelował do premiera, minister zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o kontraktowanie świadczeń na 2009 r. ze stawką 51 zł za punkt na okres nie dłuższy niż 3 miesiące oraz pilne zweryfikowanie przez NFZ wartości procedur medycznych tak, aby uwzględniały rzeczywiste koszty ich świadczenia.