Obradujący pod przewodnictwem marszałka Adama Jarubasa Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przeznaczył 12 000 złotych dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach na zakup 2 podnośników dla pacjentek objętych programem "Wczesnego wykrywania raka szyjki macicy", co ułatwi wykonywanie badań u pacjentek niepełnosprawnych ruchowo.
24 października w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali i odznak Polskiego Towarzystwa Lekarskiego za rok 2007.
Obecny stan techniczny infrastruktury systemu ochrony zdrowia w Polsce jest niezadowalający. Poziom umorzenia majątku trwałego tego sektora wynosi około 62%. Tymczasem Warszawskie Centrum Postępu Techniczno–Organizacyjnego Budownictwa (Tora WACETOB) ocenia, że budynek, którego wartość jest umorzona w 40%, kwalifikuje się do rozległego remontu kapitalnego. Zatem system ochrony zdrowia w Polsce dysponuje zarówno zdekapitalizowanymi budynkami, jak i zdekapitalizowanym sprzętem technicznym i medycznym.
29 października obchodziliśmy Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę. To jedna z najpowszechniejszych chorób XXI wieku: w Polsce choruje na nią 1-3% populacji (niektóre źródła mówią nawet o 6%), na świecie - 125 mln osób. Nieleczona prowadzi do trwałego inwalidztwa, bardzo często jest przyczyną braku akceptacji własnego wyglądu, wycofania z życia społecznego i ograniczenia aktywności zawodowej.
Tomasz Pękalski, specjalista chirurg ze szpitala miejskiego w Tomaszowie Lubelskim, radny powiatu i były szef struktur Platformy Obywatelskiej w powiecie tomaszowskim, niebawem obejmie stanowisko dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie. - Mam nadzieję, że uda się rozpocząć pracę już 1 listopada - powiedział.
Prof. dr hab. Wiesław Pawlik, Kierownik Katedry Fizjologii UJ CM został honorowym profesorem School of Medicine University of California, Irvine, CA. Ponadto został członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, a od września br. roku jest prezesem tego Towarzystwa oraz prezesem elektem na kadencję 2011-13.
Właścicielka apteki oraz była lekarka szpitala wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim zostały zatrzymane przez policjantów z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą piotrkowskiej komendy. Od 2004 r. kobiety zrealizowały blisko 2 400 fałszywych recept, a kwota wyłudzonych refundacji z NFZ wyniosła blisko 1,2 mln zł. Obu zatrzymanym za wyłudzenie mienia i poświadczenie nieprawdy grozi kara do 10 lat więzienia.
Senat stosunkiem głosów 57:38 odrzucił wniosek prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego o zarządzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie kierunku reformy systemu opieki zdrowotnej, które miałoby się odbyć w dniach 10-11 stycznia 2009 r. i w którym miało paść pytanie "Czy wyraża Pani/Pan zgodę na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali?".
Rozbudowa i przebudowa bloku operacyjnego Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu była tematem konferencji, w której udział wziął Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Krystyna Poślednia - Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Jacek Łukomski - Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.
Wojewoda małopolski Jerzy Miller przeznaczył ponad 800 tys. złotych na zakup 3 karetek dla województwa małopolskiego. Nowe ambulanse będą mogły kupić starostwa w Olkuszu, Suchej Beskidzkiej i Zakopanem. Karetki trafią do stacji pogotowia ratunkowego jeszcze w tym roku.
Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Tołłoczko, rektor Akademii Medycznej w Warszawie w latach 1990-1996, został członkiem korespondentem Wydziału V Lekarskiego Polskiej Akademii Umiejętności. Uroczystość przyjęcia profesora w poczet Członków PAU odbędzie się 22 listopada br. w Krakowie.
24 października na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym miała miejsce konferencja poświęcona wynikom badania o nazwie "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce" (ECAP), największego badania epidemiologicznego alergii i astmy w Europie Środkowej i Wschodniej. Honorowy patronat nad imprezą sprawował Rektor WUM prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk oraz Minister Zdrowia dr Ewa Kopacz.
Narodowy Fundusz Zdrowia wypowiedział umowę o świadczenie usług medycznych z oddziałem internistycznym szpitala miejskiego w Głownie - poinformował dyr. lecznicy Jacek Kupis. Strajkujący personel medyczny szpitala liczył na podjęcie rozmów z dyrektorem zakładu. Zamiast negocjacji dyrektor odczytał im pisma z NFZ.
28 października w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego szefowie podlaskich szpitali podpisali 13 umów na dofinansowanie projektów złożonych do konkursu w ramach działania 6.2 "Rozwój infrastruktury z zakresu opieki zdrowotnej" RPOWP.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.) oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister zdrowia Ewę Kopacz.
W związku z upływającą 31 grudnia br. datą zakończenia procesu uzupełniania dokumentacji produktów leczniczych objętych okresem przejściowym i doprowadzenia jej do zgodności z wymaganiami Prawa farmaceutycznego, powszechnie nazywanego procesem harmonizacyjnym, Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z wnioskiem o podanie do publicznej wiadomości listy produktów leczniczych, których dokumentacja odpowiada wymaganiom prawa, czyli została zharmonizowana.
Uczestnicy II Ogólnopolskiej Konferencji Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, która odbyła sie 25 października w Łodzi, zwrócili się z apelem do rządu premiera Donalda Tuska o zaniechanie "forsowania projektów ustaw ograniczających zakres działania zawodów zaufania publicznego, odnoszących się do interesów obywateli w sferze ich zdrowia i majątku".
Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy już po raz piąty z rzędu zwyciężyło w rankingu szpitali "Rzeczpospolitej", przygotowywanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
– Spośród 256 szpitali, które przysłały do nas ankiety, 60% ma zyski. 4 lata temu strat udawało się uniknąć zaledwie 15% – mówi Michał Bedlicki z CMJ.
Lekarze prowadzący indywidualne praktyki zostali zaproszeni do testu wirtualnej recepcji, która jeszcze w tym roku ma znaleźć się w ofercie operatora telefonii komórkowej Orange. Dzięki nowej usłudze, przy użyciu internetu bądź telefonu komórkowego pacjenci będą mogli zarejestrować wizytę w dogodnym terminie, a lekarze uzyskają natychmiastowy dostęp do swojego kalendarza, ograniczając przy tym koszty administracyjne.
Przedstawiciele władz regionu łódzkiego, parlamentarzyści Ziemi Łódzkiej oraz lekarze specjaliści w leczeniu chorób nowotworowych uczestniczyli 27 października w konferencji "Wspólnie dla łódzkiej onkologii", która odbyła się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi. Spotkanie otworzył Włodzimierz Fisiak, Marszałek Województwa Łódzkiego. Władze województwa reprezentowali także Elżbieta Nawrocka, Wicemarszałek Województwa oraz Marek Mazur, Przewodniczący Sejmiku Województwa.