W dniach 24-25 października w Spale odbywa się X Jubileuszowy Zjazd Delegatów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Jego uczestnicy uchwalili, iż we wszystkich komercjalizowanych samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej, jeszcze przed dokonaniem przekształcenia, organizacje terenowe OZZL wystąpią do dyrekcji z żądaniem ustalenia zasadniczych płac lekarskich na poziomie co najmniej 5 500 zł brutto dla lekarza z I stopniem specjalizacji (asystenta) oraz co najmniej 6 000 zł dla lekarza z tytułem specjalisty (starszego asystenta).
Specjaliści obawiają się, że reforma zdrowotna autorstwa PO może zniszczyć podstawowe zadania szpitali klinicznych, czyli edukację kadry medycznej oraz leczenie najciężej chorych. Skomercjalizowane kliniki będą bowiem nastawione na generowanie zysków, a to kłóci się z podstawowymi zadaniami tych placówek.
Komercjalizacja wprowadzi zdrowsze zasady zarządzania, ponieważ samorząd będzie decydował o tym, kto będzie menedżerem takiego szpitala. Do tej pory funkcja dyrektora szpitala była często upolityczniona - uważa dr Tomasz Soliński, ekonomista z Instytutu Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Zmiany, które proponuje rząd, jeśli w ogóle wejdą w życie, raczej nie wpłyną na funkcjonowanie szpitali - uważa Ryszard Pankiewicz, rzecznik prasowy SP Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu. - Niewiele się też zmieni na lepsze. Nadal będziemy na garnuszku NFZ, który dalej ma płacić za świadczenia medyczne.
Zdaniem Eligiusza Patalasa, dyr. Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Inowrocławiu, bez wprowadzenia dodatkowych zmian w sposobie finansowania usług medycznych, przekształcenie SPZOZ-ów w spółki prawa handlowego nic dobrego i nowego nie wniesie.
Nie wystarczy przekształcić się w spółkę. Trzeba jeszcze działać na zasadach ekonomii – mówi Przemysław Chrzanowski, dyrektor Szpitala Miejskiego w Zambrowie, który od 6 lat jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie jej w spółkę prawa handlowego zaproponował samorząd Zambrowa. Powiat przejął długi szpitala, które wraz z odsetkami wynosiły ok. 14 mln zł. Miasto wyłożyło na spółkę prawie 2 mln zł.
Sądząc po ostatnich decyzjach Platforma Obywatelska to partia ewidentnie liberalna, nastawiona wyłącznie na najbogatszych. Ale jeśli chce skutecznie rządzić, może pójdzie po rozum do głowy i zacznie rozmawiać z Sojuszem Lewicy Demokratycznej - uważa przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski.
Posłowie Socjaldemokracji Polskiej oraz Demokratycznego Koła Poselskiego odnieśli się do wyników głosowania w sprawie przymusowego przekształcania szpitali w spółki prawa handlowego. Wspólnie uznali uchwaloną ustawę jako złamanie wszelkich zasad i kanonów współpracy w Sejmie.
6 października niemal 130 abiturientów rozpoczęło naukę w nowej, prywatnej Lubuskiej Wyższej Szkole Zdrowia Publicznego w Zielonej Górze. To pierwsza wyższa uczelnia medyczna w województwie. Na razie studenci będą zdobywać w niej tytuł licencjata.
Sejmik Województwa Lubuskiego przyjął uchwałę, w której wnosi o zmianę projektu reorganizacji Narodowego Funduszu Zdrowia, która zakłada likwidację 16 oddziałów i powołanie w to miejsce 6 nowych, co wiązać się będzie z zamknięciem Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
Unia Polityki Realnej uważa, że reforma proponowana przez PO zdecydowanie nie wystarczy do uratowania systemu opieki zdrowotnej. Według UPR, sama komercjalizacja, a nawet prywatyzacja szpitali nie wystarczy do uratowania zdrowia Polaków.
2009 rok będzie pierwszym, gdy do NFZ nie wpłyną dodatkowe pieniądze wynikające ze wzrostu poziomu składki. Będziemy więc bazować tylko na wzroście gospodarczym, dlatego plan finansowy na 2009 rok tylko minimalnie różni się od tegorocznego - mówi prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", Forum Związków Zawodowych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii zwróciły się do prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z prośbą o zawetowanie pakietu ustaw zdrowotnych przygotowanych przez posłów i rząd Platformy Obywatelskiej, uchwalonych 21 października przez Sejm.
Sejm uchwalił pakiet 6 ustaw zdrowotnych: o zakładach opieki zdrowotnej, o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacjenta oraz o Rzeczniku Praw Pacjenta, o szczególnych uprawnieniach pracowników zakładów opieki zdrowotnej, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz Przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia.
Wszyscy lekarze z oddziału urologii szpitala w Giżycku złożyli wypowiedzenia. Nie chodzi jednak o pieniądze. Nikt nie chce otwarcie podać przyczyn tej decyzji. Nieoficjalnie mówi się, że powodem rezygnacji z pracy są nieporozumienia medyków z urologii z dyrekcją szpitala. Dzisiaj do rozmów lekarzy z dyrekcją włączy się starosta.
Trzeci już przetarg na dzierżawę szpitala w podkrakowskich Myślenicach nie przyniósł rozstrzygnięcia, mimo że chcąc zachęcić potencjalnych oferentów znacznie zmniejszono kwotę dzierżawy w stosunku do pierwotnej. Związki zawodowe domagają się referenfum w sprawie prywatyzacji placówki.
Lekarza podejrzewanego o przyjmowanie łapówek zatrzymali policjanci z wydziału do walki z korupcją komendy wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Medyk wpadł na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa. Najprawdopodobniej usłyszy zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych, za co grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
W Małopolsce trwają testy przygotowujące do uruchomienia pilotażowego systemu powiadamiania ratunkowego opartego na Centrach Powiadamiania Ratunkowego. Z tego wzorca korzystać będą później inne województwa. System ma się składać z Centrów Powiadamia Ratunkowego, które będą w bezpośredniej łączności z jednostkami poszczególnych służb: straży pożarnej, policji i pogotowia ratunkowego.
Nowym przewodniczącym Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych został doc. Romuald Krajewski z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, a wiceprzewodniczącym - prof. Tomasz Pasierski, ordynator Oddziału Kardiologicznego i Chorób Naczyń Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego, powołany do Rady tydzień temu.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Zarząd Powiatu Częstochowskiego ogłosił przetarg na 30-letnią dzierżawę szpitala powiatowego w Blachowni. Termin składania ofert upływa 26 listopada br. Na wydzierżawienie lecznicy zgodziła się pod koniec września - Wobec fiaska rozmów z załogą lecznicy w sprawie założenia spółki pracowniczej - rada powiatu, mimo sprzeciwu działających w placówce związków zawodowych.