7211 zł to średnia pensja lekarza specjalisty. ,,Najbardziej wzięci lekarze" zarabiają ponad 30 000 zł, a ,,państwowe szpitale podnoszą pensje nawet o kilkanaście tysięcy" - pisze Gazeta Wyborcza. To już kolejna, w ostatnich dniach, publikacja gazety na temat świetnych zarobków lekarzy. Kilka dni temu Gazeta opublikowała tekst, w którym wylicza, że w ciągu 12 miesięcy wzrosła pensja polskiego lekarza wzrosła w przeliczeniu o 800 funtów miesięcznie. Średnia pensja lekarza specjalisty (z dyżurami) doszła do 7081 zł. Według publikacji pensje lekarskie wzrosły na tyle, że właściwie nie opłaca się już wyjeżdżać. Jak okazuje się z kolejnej publikacji - jest jeszcze lepiej. »
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy jako jedyny w województwie kupił urządzenia ratujące życie wcześniakom i noworodkom z ostrą niewydolnością oddechową i nadciśnieniem płucnym. Chodzi o maluszki, które np. w czasie porodu zachłysną się wodami płodowymi.
Lubelski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia od miesięcy poszukuje lekarzy do pracy w działach kontroli i kontraktowania. Nie ma jednak lekarzy chętnych do pracy za proponowane przez Fundusz wynagrodzenie.
Nawet 4 godziny trzeba odczekać w kolejce, by otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Tak sytuacja wygląda np. w Lublinie.
Wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Longina Kaczmarska zarzuciła koalicji „absolutną arogancję i niechęć do strony społecznej”.
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi zaprotestowało przeciwko planowanej likwidacji Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia i przyłączeniu go do Oddziału Śląskiego.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie informator o wysokości dopłat pacjentów do leków refundowanych.
Przedstawiciele największych związków zawodowych działających w służbie zdrowia spotkali się wczoraj z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Rozmowy trwały kilka godzin. W spotkaniu nie uczestniczył OZZL, który popiera prywatyzację szpitali, a właśnie przeciw m.in. obligatoryjności przekształceń szpitali w spółki protestowali wczoraj pozostali związkowcy. Rozmawiano przede wszystkim właśnie o planach PO dotyczących prywatyzacji. Obie strony spotkania zapewniają, że nie prowadzono rozmów o zawetowaniu projektów zdrowotnych Platformy.
W Lubuskiem, a konkretnie w szpitalu w Żaganiu, w ramach oddziału pulmonologicznego, zaczęła działać pierwsza pracownia Obturacyjnego Bezdechu Sennego. To schorzenie dotykające około 90% dorosłych osób. Typowe objawy to głośne chrapanie, przerwy w oddychaniu podczas snu, zmęczenie i senność w ciągu dnia. Badanie i leczenie finansuje NFZ.
W Małopolsce brakuje lekarzy specjalistów . Według szacunków Urzędu Wojewódzkiego w całym województwie brakuje około 100 takich etatów. Brak specjalistów szczególnie widać na wsiach. Małopolski NFZ zapowiada, że w przyszłym roku z mapy województwa znikną jednak te "białe plamy".
25 lipca 2008 roku w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego odbyło się spotkanie poświęcone rozeznaniu potrzeb zdrowotnych mieszkańców Podkarpacia oraz możliwości ich zabezpieczenia w dziedzinie transplantologii. Konieczność zorganizowania spotkania została podyktowana – jak można przeczytać w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego - potrzebami zwiększenia w województwie podkarpackim liczby dokonywanych przeszczepów narządów u chorych pacjentów.
Pod koniec sierpnia w Borach Tucholskich odbędą się IX Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Lekarzy w Strzelectwie Myśliwskim, które współorganizuje Bydgoska Izba Lekarska.
Dobiega końca kolejny etap rozbudowy szpitala powiatowego w Gawrolinie (mazowieckie). Prace mają się zakończyć w styczniu przyszłego roku.
Po raz kolejny odbędzie się przetarg na sprzedaż budynków dawnego szpitala w Gorzowie. Przetarg obejmuje sprzedaż działek i terenu poszpitalnego przy ulicy Warszawskiej .Poprzedni został unieważniony, ponieważ nie było chętnych.
Platforma Obywatelska twierdzi, że znalazła sposób na prywatyzację placówek ochrony zdrowia i to bez względu na sprzeciw opozycji, która zapowiedziała zawetowanie ustawy. Zdaniem Platformy Obywatelskiej bronią przeciw opozycji może być jedno rozporządzenie ministra finansów. Takim dokumentem - twierdzą politycy PO - można wprowadzić zwolnienie szpitali z 22-proc. podatku VAT.
23 osoby z administracji stracą pracę w szpitalu w Jędrzejowie. Niedawno firma ArtMedik, która miesiąc temu przejęła lecznicę zatrudniła natomiast 30 lekarzy, których brakowało w placówce.
Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przyznało akredytacje czterem nowym placówkom.
2 tysiące mieszkanek Płocka będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych. W Lublinie przebadać będą mogli się pacjenci chorzy na cukrzycę