mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Więcej pieniędzy na leczenie, bajońskie sumy dla lekarzy - lepiej być nie może!

    Przychody NFZ w przyszłym roku będą wyższe od tegorocznych o prawie 6 mld zł. Będzie więcej pieniędzy m.in. na: opiekę długoterminową, rehabilitację, sanatoria, lecznictwo szpitalne, podstawową opiekę zdrowotną oraz stomatologię – wyliczał Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ przedstawiając członkom sejmowej Komisji Zdrowia projekt planu finansowego Funduszu na 2009 rok. - Mamy najlepszy rok w historii – podsumował. Jeżeli dodać do tego wyliczenia Gazety Wyborczej, według której pensja lekarzy w Polsce wzrosła o (w przeliczeniu) 800 funtów miesięcznie, to wniosek nasuwa się sam – lepiej już chyba być nie może!

  • W Łodzi o outsourcingu

    W jaki sposób usprawnić obsługę szpitali w zakresie sterylizacji narzędzi i obniżyć w ten sposób koszty funkcjonowania jednostek służby zdrowia – na to pytanie starali się odpowiedzieć uczestnicy spotkania w Centrum Usług Sterylizacyjnych CitoNet. Jolanta Chełmińska, wojewoda łódzki powiedziała m.in.: - Outsourcing to sprawdzona w wielu dziedzinach biznesu forma funkcjonowania firm.

  • Wakacyjne wytchnienie w Krakowie

    29 lipca i 7 sierpnia Fundacja Urszuli Smok "Podaruj Życie" organizuje spotkania z cyklu "Wakacyjne wytchnienie". Do udziału w projekcie organizator zaprasza dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat chorujące immunologicznie oraz dzieci po przeszczepie szpiku kostnego - pacjentów Oddziałów: Immunologii oraz Przeszczepienia Komórek Krwiotwórczych Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

  • Apteki internetowe - zwroty są, ale ich nie ma

    Apteki internetowe nie chcą przyjmować od klientów zwracanych przez nich leków. Powołują się na Prawo farmaceutyczne która stwierdza, że zwrot leku nie jest możliwy. Jednocześnie jednak rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie warunków wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza określa, że lek kupiony np. w aptece internetowej można zwrócić w ciągu dziesięciu dni od daty transakcji.

  • Tomograf nie dla pacjentów

    Tomograf w SP ZOZ w Kraśniku od nowości stoi nieużywany. Pacjenci, którzy już od kilku miesięcy mogliby z niego korzystać wożeni są karetkami do Lublina. Dyrekcja szpital spiera się z właścicielem tomografu o wielkość pomieszczeń.

  • Dyrektor zwolniona, będą rozmowy

    Nie będzie ewakuacji pacjentów ze szpitala w Stargardzie Szczecińskim. Podczas rozmów ostatniej szansy lekarzom udało się wywalczyć zmianę dyrektora i nowe kontrakty.

  • Profilaktyka kardiologiczna dla dzieci i młodzieży na Podkarpaciu

    Na Podkarpaciu ma ruszyć niedługo program wczesnego wykrywania arytmii u dzieci i młodzieży. To pierwsza tego typu inicjatywa w kraju.

  • Na dniach rusza program dla dzieci z hemofilią

    1 sierpnia ruszy program profilaktyki pierwotnej dla dzieci z hemofilią. Dla ponad 450 chorych dzieci z całej Polski oznacza to szansę na normalne życie i zminimalizowania zagrożenia niepełnosprawnością.

  • Połowa personelu rezygnuje z pracy

    26 lekarzy Powiatowego Szpitala w Świętochłowicach chce w najbliższym czasie zrezygnować z pracy. Na biurko dyrektora trafiło już 15 wypowiedzeń. Powodem ma być niekompetencja dyrekcji i niezrozumiała reorganizacja szpitala.

  • Jedna karetka na kilkadziesiąt tysięcy osób

    Jedna karetka w kurorcie, w którym wypoczywa kilkadziesiąt tysięcy turystów. Taki problemem mają mieszkańcy i władze Ustki.

  • Bezpłatne badania słuchu w Krakowie

    W najbliższą niedzielę w Krakowie odbędą się "Bezpłatne badania słuchu". Akcja organizowana jest przez Jerzego Millera, Wojewodę Małopolskiego oraz prof. Henryka Skarżyńskiego, Dyrektora Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą.

  • Medycyna najpopularniejszym kierunkiem w Olsztynie

    Kierunek lekarski Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który w tym roku notuje swoja inaugurację był najbardziej obleganym kierunkiem studiów stacjonarnych na uczelni.

  • Centrum dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera

    Pierwsze w kraju centrum dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera powstanie w Warszawie. Będzie w nim miejsce dla 120 chorych. Część z nich zamieszka tam na stałe, pozostali będą przychodzić w ciągu dnia.

  • Stu pacjentów i jedna pielęgniarka

    Od tygodnia setką podopiecznych w domu pomocy społecznej dla upośledzonych dzieci i dorosłych mężczyzn w Miłkowie na Dolnym Śląsku. zajmuje się tylko jedna pielęgniarka. Druga poszła na urlop.

  • Przekształcone stacje krwiodawstwa pod kontrolą MZ

    Projekt ustawy o zakładach opieki zdrowotnej zakłada, że wszystkie placówki medyczne będą musiały przekształcać się w spółki prawa handlowego. Dotyczy to także stacji krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Rząd chce jednak, by zostały one pod kontrolą Ministerstwa Zdrowia.

  • Reforma na dwóję

    70 proc. Polaków źle ocenia działania koalicji rządowej dotyczące reformy sytemu ochrony zdrowia - wynika z sondażu przeprowadzonego dla programu "Forum" w TVP Info. Tylko 19 proc. badanych oceniło je dobrze.

  • Szpitalowi grozi zamknięcie

    Dyrektor szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Opolu Marek Drobik ostrzega, że działanie placówki jest zagrożone. Na 26 zatrudnionych lekarzy, 11 zadeklarowało chęć odejścia z pracy z dniem 31 sierpnia. Medycy nie zaakceptowali nowych umów o pracę, które przedstawiła im dyrekcja lecznicy.

  • Przetarg na laryngologię unieważniony

    Prezydent Katowic unieważnił przetarg na sprzedaż budynku, w którym mieści się szpital laryngologiczny w Janowie.

  • Wałęsa prosi Tuska o spotkanie z lekarzami

    Lech Wałęsa wysłał do premiera Donalda Tuska list z prośbą, by ten spotkał się z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Przedstawiciele OZZL spotkali się z byłym prezydentem trzy dni temu, by prosić go o poparcie dla propozycji Związku, dotyczących "stworzenia pokojowych mechanizmów kształtowania wynagrodzeń lekarzy (i innego personelu medycznego) w polskiej służbie zdrowia finansowanej ze środków publicznych".

  • W Słupsku do urologa tylko prywatnie

    Jedyna poradnia urologiczna w Słupsku lecząca w ramach kontraktu z NFZ od piątku nie przyjmuje nowych pacjentów.W niemal stutysięcznym mieście nie ma obecnie ani jednego specjalisty, do którego udać można się bez konieczności zapłacenia za poradę.

98888 artykułów - strona 4424 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.