mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Lekarze nadal bez kas fiskalnych

    Od 1 lipca obowiązuje nowe rozporządzenie ministra finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących (DzU. nr 113, poz. 720). Zgodnie z rozporządzeniem świadczeniodawcy usług medycznych do końca br. będą zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących.

  • Limity przyjęć na studia medyczne

    1 lipca minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała rozporządzenie w sprawie limitów przyjęć na studia medyczne, na kierunkach medycznych, w uczelniach medycznych i uczelniach prowadzących działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych w roku akademickim 2008-2009.

  • Nowy sprzęt, więcej lekarzy

    Spółka ArtMedik z Kielc przejęła szpital w Jędrzejowie. W województwie świętokrzyskim to pierwszy przypadek, kiedy samorząd zdecydował się wydzierżawić (na 40 lat) szpital prywatnej firmie. Spółka nie prowadziła wcześniej szpitala, a jedynie apteki.

  • Opóźnione listy refundacyjne

    Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że projekty 4 rozporządzeń refundacyjnych zostały przekazane do Rządowego Centrum Legislacji i planowany termin ich wejścia w życie to 16 lipca br., a nie - jak zakładały projekty - 1 lipca. Nowe przepisy zastapią listy refundacyjne obowiązujące od listopada ub. roku.

  • Samorząd dał pół miliona na ratowanie serc

    Radni Województwa Podlaskiego zdecydowali o przekazaniu kwoty 500 000 złotych dla Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Białymstoku na zakup angiografu. Inicjatywa marszałka Jarosława Dworzańskiego, który zaproponował włączenie tej kwestii pod obrady, stanowiła odpowiedź na apel wojewody i szefa SPSK.

  • Nowoczesny cytomammobus ruszył w trasę

    Dzięki współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego i Centrum Onkologii w Warszawie mieszkanki Mazowsza będą mogły bezpłatnie zrobić badania mammograficzne i cytologiczne w najnowocześniejszym w kraju cytomammobusie. 30 czerwca br. odbyła się uroczystość przekazania pojazdu do użytku.

  • PiS domaga się debaty

    Klub PiS domaga się, by na następnym posiedzeniu Sejmu, planowanym w dniach 9-11 lipca, odbyła się debata na temat sytuacji służby zdrowia. Od przebiegu tej debaty PiS uzależnia złożenie wniosku o wotum nieufności dla minister zdrowia Ewy Kopacz.

  • PiS: Reforma PO niebezpieczna dla pacjentów

    PiS obawia się negatywnych skutków reformy finansowania ochrony zdrowia. Może je spowodować zastąpienie 16 oddziałów NFZ 6 konkurującymi z sobą towarzystwami ubezpieczeń zdrowotnych - uważa szef klubu parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski.

  • Co w rejestrze świadczeń?

    Minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała rozporządzenie sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych. Wejdzie ono w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

  • NRL: Dyżur to czas pracy

    Naczelna Rada Lekarska jest przeciwna przyjętej 9 czerwca przez Radę UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO) możliwości rozróżnienia tzw. aktywnej i nieaktywnej części dyżuru medycznego w projekcie nowelizacji Dyrektywy 2003/88/WE Parlamentu Europejskiego o Rady z 4 listopada 2003 r. ws. niektórych aspektów organizacji czasu pracy.

  • KPP o wadach nowego systemu kontraktowania

    1 lipca rusza nowy system rozliczania szpitali. Niejasnościom z nim związanym poświęcone było spotkanie członków Korporacji "Zdrowe Zdrowie" z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia, które odbyło się 27 czerwca w Konfederacji Pracodawców Polskich.

  • Lecznice przyjazne kombatantom

    Wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec i marszałek Marek Łapiński wzięli udział w podpisaniu porozumienia w sprawie powołania sieci "Szpitali Przyjaznych Kombatantom". Program zapewni 19-tysięcznej grupie kombatantów, wdów po kombatantach i osobom represjonowanym pierwszeństwo w korzystaniu z usług medycznych oferowanych przez 5 dolnośląskich szpitali.

  • "Komercjalizacja podroży system"

    Podczas spotkania Konwentu Szpitali Zamojszczyzny jego przewodniczący i Prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego Spółka z o.o. Krzysztof Tuczapski przedstawił informacje dotyczące stanowiska rządu do poselskich projektów ustaw o zakładach opieki zdrowotnej oraz przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia.

  • STOMOZ przeciwko planom decentralizacji NFZ

    Uczestnicy Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Oddziału Centralnego Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej opowiedzieli się - W imieniu kadry zarządzającej jednostkami ochrony zdrowia z terenu województwa łódzkiego - przeciwko decentralizacji Narodowego Funduszu Zdrowia i nowej systematyce finansowania opieki zdrowotnej w Polsce.

  • Nowy śląski konsultant ds. psychologii klinicznej

    Dr n. hum. Bernadetta Izydorczyk, zastępca dyrektora NZOZ Ośrodka Leczenia Nerwic i Zaburzeń Jedzenia "Dąbrówka" w Gliwicach, została 19 czerwca powołana przez wojewodę śląskiego, w porozumieniu z ministrem zdrowia, do pełnienia funkcji konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie psychologii klinicznej.

  • Wrocławskie problemy z transplantacjami

    Lekarze z Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych muszą ograniczać liczbę wykonywanych zabiegów. Powodem są problemy lokalowe. Szpitalne sale są przepełnione, a łóżka pacjentów umieszczane na korytarzach. Często zdarza się, że na korytarzu DCTK stoi aż 6 łóżek.

  • "Rozśrodkowanie" pacjentów z Lubaczowa

    30 czerwca rozpoczęło się przenoszenie 20 pacjentów oddziału wewnętrznego szpitala powiatowego w Lubaczowie (Podkarpackie). Tego dnia 4 lekarzom pracującym na tym oddziale wygasły kontrakty, na podstawie których dyżurowali nocami, w święta i weekendy. Do godz. 15.00 pacjentami opiekowali się lekarze zatrudnieni na umowę o pracę.

  • Zwolnienia w suwalskim szpitalu

    W tym tygodniu ok. 80 pracowników Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach otrzyma wypowiedzenia z pracy. To element planu restrukturyzacyjnego, realizowanego przez nowego dyrektora Grzegorza Gałązkę. Wiadomo, że najdotkliwiej odczują zmiany pielęgniarki i położne. Już w pierwszym etapie zwolnień pracę straci 31 pielęgniarek i 19 położnych, potem również 3 lekarzy i ok. 20 pracowników technicznych i administracyjnych.

  • Szpital miejski będzie współpracował z UMŁ

    Radni Miasta Łodzi zadecydowali, że III Szpital Miejski w Łodzi im. dr Karola Jonschera udostępni Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi pomieszczenia, sprzęt i aparaturę medyczną oddziałów neurologicznego i udarowego.

  • Nowy dyrektor NFZ w Szczecinie

    Rada Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wyda dziś opinię o powołania Julity Jaśkiewicz na stanowisko dyrektora oddziału. Opinia Rady nie jest wiążąca dla prezesa Funduszu Jacka Paszkiewicza.

98888 artykułów - strona 4431 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.