Pełniący obowiązki dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Marek Wójtowicz został odwołany - poinformował RMF FM. – Nic wcześniej nie zapowiadało takiego rozwiązania – przyznaje rzcznik MOW NFZ Wanda Pawłowicz.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Służb Ratowniczych przyłączył się do akcji protestacyjnej pracowników ratownictwa medycznego - poinformował szef związku Janusz Głębski. – Przyłączyliśmy się do akcji, bo popieramy w całości postulaty KZZPRM. Chcemy działać wspólnie i dlatego nie zamierzamy przedstawiać własnych postulatów – powiedział Głębski.
Powiększa się grono doktorów honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Uchwałą Senatu UM, najwyższą godność akademicką otrzymało dwóch wybitnych uczonych z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego - profesorowie Jerzy Adam Vetulani i Stanisław Konturek. Dyplomy wręczał rektor największej polskiej uczelni medycznej - prof. Andrzej Lewiński.
25 czerwca urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego zorganizował seminarium dotyczące współpracy na rzecz zintegrowanego regionalnego systemu stacjonarnej opieki zdrowotnej. Uczestniczył w nim m.in. wicemarszałek Piotr Borys oraz pełnomocnik zarządu ds. polityki zdrowotnej dr Roman Szełemej.
27 czerwca w Rzeszowie zostanie podpisane porozumienie o współpracy w zakresie przygotowania projektu "Podkarpacki System Informacji Medycznej".
Minister zdrowia podpisała nowelizację rozporządzenia z 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich (DzU. nr 97, poz. 646 i nr 247, poz. 1843). Znowelizowane rozporządzenie wchodzi w życie 1 lipca br.
Ośrodek Pediatryczny imienia. J.Korczaka w Łodzi będzie samodzielnym szpitalem, a jego działalność zostanie rozszerzona - taka jest decyzja samorządu województwa, którą radnym sejmiku przekazał marszałek Włodzimierz Fisiak. To koniec dyskusji o ewentualnej likwidacji placówki.
60% Polaków wolałoby dopłacać z własnej kieszeni za konkretne usługi medyczne, niż płacić wyższą składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne - wynika z sondazu Millward Brown SMG/KRC dla portalu Money.pl. Nieco więcej niż 1/4 respondentów (26%) jest przeciwnego zdania.
Większość z ponad 60 lekarzy ze szpitala powiatowego w Tomaszowie Lubelskim złożyła pod koniec maja wypowiedzenia umów cywilno-prawnych na dyżury. - Dyżury kontraktowe to nasza prywatna praktyka. Stawki nie są satysfakcjonujące - tłumaczy Krzysztof Żukowski, przewodniczący Oddziału Terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zdążył podpisać nowe kontrakty na leczenie z wszystkimi 200 szpitalami w regionie. Szefów lecznic wezwano na 19 i 20 czerwca, by od razu podpisali umowy. Dyrektorzy małych prywatnych placówek tak właśnie zrobili. Inni poprosili o weekend do namysłu. Możliwe jednak były tylko drobne korekty.
25 czerwca wicewojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz wzięła udział w programie "Pytania do..." emitowanym na żywo w regionalnym programie Telewizji Polskiej. Tematem spotkania był stan transplantologii na Podkarpaciu.
25 czerwca ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna "Poznaj swoje płuca". W przychodniach i gabinetach lekarskich rozdawane są ulotki zachęcające do badań profilaktycznych. Kampania zakończy się w listopadzie - światowym miesiącu świadomości raka płuca.
Powiaty z dystansem podchodzą do zapowiedzi premiera Donalda Tuska, że do jesieni Sejm przyjmie pakiet ustaw zdrowotnych tak, by reforma służby zdrowia mogła wejść w życie od 2009 r. - Deklaracja uporządkowania sytuacji w ochronie zdrowia jest istotna, ale musimy działać w takich warunkach prawnych, jakie mamy – komentuje Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich.
Minister zdrowia Ewa Kopacz po raz drugi zmieniła zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do przygotowania aktualizacji raportu pt. "Finansowanie ochrony zdrowia w Polsce – Zielona Księga". Tymczasem efektów pracy nie widać...
Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia poinformował, iż 16 czerwca, zgodnie z propozycją marszałków województw Kujawsko-Pomorskiego oraz Zachodniopomorskiego kierownictwo resortu wyraziło akceptację na włączenie dodatkowych dziedzin specjalizacji pielęgniarek i położnych na terenie tych województw.
29 maja minister zdrowia Ewa Kopacz powołała do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii dr. hab. prof. nadzw. Piotra Wilanda z Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej we Wrocławiu.
24 czerwca w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego nominacji profesorskich nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. To 13. taka uroczystość w ciągu połowy kadencji L. Kaczyńskiego, który wręczył 1100 tytułów w ciągu 2,5 roku.
10 z 13 szpitali, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa opolskiego, zamknęło ubiegły rok dodatnim wynikiem finansowym. Także sytuacja pozostałych 3, choć odnotowały stratę, nie jest zła - wynika z raportu przygotowany dla radnych Sejmiku Wojewódzkiego.
Sejmowa podkomisja wznowiła, po prawie miesięcznej przerwie, prace nad ustawą zakładach opieki zdrowotnej. Posłowie PO zgłosili pierwsze poprawki do projektu. Posiedzenie opuścili przedstawiciele OPZZ, OZZL, OZZPiP, a także prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.
W 2010 r. wartość polskiego rynku badań klinicznych może osiągnąć 800 mln zł, jednak tylko w przypadku, gdy Ministerstwu Zdrowia uda się przed końcem 2009 r. wprowadzić w życie odformalizowane wymogi procedury składania wniosku o rozpoczęcie badania klinicznego.