mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Walka o oddział chirurgii dziecięcej

    Wojewoda kujawsko-pomorski Rafał Bruski - na wniosek wojewódzkiego konsultanta ds. chirurgii dziecięcej prof. Andrzeja Prokurata i po kontroli z Centrum Zdrowia Publicznego - wszczął procedurę wykreślenia z rejestru Oddziału Urologii i Chirurgii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Toruniu.

  • Minister z samorządowcami o systemie JGP

    Nowy system finansowania świadczeń zdrowotnych w lecznictwie szpitalnym był głównym tematem rozmów przedstawicieli urzędów marszałkowskich z terenu całej Polski. Spotkanie odbyło się 9 czerwca br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

  • Decentralizacja NFZ

    Jak informuje "Gazeta Prawna", od przyszłego roku rozpocznie się likwidacja monopolu Narodowego Funduszu Zdrowia, który zostanie podzielony na kilka regionalnych funduszy, działających w największych miastach Polski. Z kolei od 2012 r. mają zacząć działać prywatne fundusze zdrowia konkurujące o składkę pacjentów z publicznymi podmiotami.

  • Lekarze na Polskiej Liście Płac 2008

    "Gazeta Wyborcza" po raz kolejny wzięła pod lupę zarobki Polaków i ogłosiła Polską Listę Płac. Znaleźli się na niej również pracownicy sektora opieki zdrowotnej. Według wykazu "GW", zarobki lekarzy kształtują się w granicach 1760-30000 zł.

  • Balicki: Pieniądze w NFZ czekają

    Patrząc na Ewę Kopacz, na jej liczne występy na konferencjach prasowych, jednego nie można jej odmówić – zaangażowania emocjonalnego i próby przekonania wszystkich do tego, że ona naprawdę chce, ale chcieć to jest trochę za mało, jeśli chodzi o naprawę systemu opieki zdrowotnej - uważa były minister zdrowia Marek Balicki.

  • Prezydent wręczył nominacje profesorskie

    10 czerwca Prezydent RP Lech Kaczyński wręczył nominacje profesorskie nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. W dziedzinie nauk medycznych tytuły profesorskie uzyskało 18 osób.

  • Gabinety lekarskie nadal bez kas fiskalnych

    3 czerwca Ministerstwo Finansów przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z nim świadczeniodawcy usług medycznych do końca br. będą zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie zostanie prawdopodobnie podpisane pod koniec czerwca.

  • Więcej za punkt, wyższe pensje

    Kucharki, administracja, salowe i szwaczki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie w Radomiu otrzymają podwyżki miesięcznej pensji w wysokości 300-400 zł brutto. Personel niemedyczny placówki od 2 lat nie zanotował żadnego wzrostu płac.

  • O chorobach tropikalnych wiemy zbyt mało

    Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę i przywożą stamtąd choroby, z których rozpoznaniem i leczeniem mają problemy krajowi lekarze - uznali uczestnicy I Kongresu Medycyny Tropikalnej, zorganizowanego w Warszawie.

  • PiS grozi Ewie Kopacz wotum nieufności

    Wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Jolanta Szczypińska zapowiedziała, że jeszcze przed sejmowymi wakacjami jej partia złoży wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowia Ewy Kopacz. Zaprzeczył temu jednak szef klubu PiS Przemysław Gosiewski.
    Z kolei szefowa resortu zdrowia oskarżyła opozycję o blokowanie prac sejmowej Komisji Zdrowia i upolitycznianie problemów ochrony zdrowia.

  • Demonstracja "S" w Częstochowie

    Dziś w południe w Częstochowie odbyła się manifestacja ok. 1000 związkowców "Solidarności" w obronie praw pracowników 2 lecznic działających w ramach SPZOZ Miejski Szpital Zespolony. Komisja Krajową NSZZ "Solidarność" ogłosiła 10 czerwca Ogólnopolskim Dniem Solidarności z pracownikami zwalnianymi z przekształcanych placówek.

  • Szpital zaoszczędzi dzięki zwolnieniom

    70 pracowników Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku do końca roku straci pracę. Mająca nieco ponad 3 mln zł długu lecznica szuka oszczędności. Zdaniem dyr. nacz. Bogusława Zagrodnika, dzięki zwolnieniom uda się zaoszczędzić rocznie niemal 2,5 mln zł.

  • Twardowski: Środki publiczne nie wystarczą

    Jeżeli art. 68 Konstytucji RP mówi o równym dostępie do ochrony zdrowia, to społeczeństwo rozumie to w sposób następujący: równy, tzn. nieograniczony i bezpłatny. Nie ma takiego państwa na świecie, które takie oczekiwania społeczne mogłoby spełnić - podkreśla wiceminister zdrowia Marek Twardowski.

  • Medycyna transplantacyjna powinna być priorytetem rządu

    Należy podjąć starania mające na celu doprowadzenie do uchwalenia przez parlament ustawy o Narodowym Programie Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej - uznała Rada Naukowa przy Ministrze Zdrowia podczas XII Posiedzenia Plenarnego 26 maja.

  • "S" sanepidów zapowiada pikietę MZ

    Komitet Protestacyjno-Strajkowy Sekcji Krajowej Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych NSZZ "Solidarność" zapowiedział zorganizowanie 20 czerwca o godz. 12.00 pikiety przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia w Warszawie.

  • Nagrody ASCO dla polskich onkologów

    Marcin Skrzypski, asystent z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Akademii Medycznej w Gdańsku otrzymał podczas odbywającego się w Chicago kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) – największego kongresu onkologicznego na świecie (33 000 uczestników) - prestiżowe wyróżnienie naukowe Merit Award.

  • Protest pielęgniarek

    Ponad 150 pielęgniarek i położnych ze Szpitala Powiatowego w Pszczynie (Śląskie) podjęło 9 czerwca o godz. 8.00 bezterminowy strajk, domagając się realizacji uzgodnień kończących protest w lutym br., tj. 2 000 zł pensji zasadniczej. Jednak rozmowy Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z dyrektor ZOZ Joanną Krzystolik doprowadziły do zażegnania kryzysu.

  • Biegły wycenia szpital

    Biegły sądowy przystąpił do wyceny szpitala powiatowego w Blachowni koło Częstochowy. Będzie ona gotowa pod koniec lipca. Wobec fiaska rozmów z załogą lecznicy w sprawie założenia spółki pracowniczej, która poprowadziłaby placówkę, starostwo powiatowe w Częstochowie będzie szukało jej dzierżawcy.

  • Łóżek za mało, a jednak... za dużo

    446 łóżek internistycznych będą musiały zlikwidować szpitale województwa łódzkiego do 2012 r., w ramach dostosowania do standardów unijnych (nie mniej niż 6 m2 na 1 łóżko). Oznacza to, że na niektórych oddziałach może zniknąć nawet połowa łóżek. Tymczasem już teraz w Łódzkiem brakuje ok. 300 łóżek internistycznych.

  • "Lekarze mogą żądać zadośćuczynienia za naruszenie norm odpoczynku"

    Niezależnie od sankcji karnych, jakie można zastosować wobec dyrektorów szpitali za naruszenie norm odpoczynku lekarzy, roszczenia do odszkodowania od Skarbu Państwa lub zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych wydają się odpowiednie - uważa prof. Walerian Sanetra, prezes Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

98887 artykułów - strona 4439 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.