Wojewoda kujawsko-pomorski Rafał Bruski - na wniosek wojewódzkiego konsultanta ds. chirurgii dziecięcej prof. Andrzeja Prokurata i po kontroli z Centrum Zdrowia Publicznego - wszczął procedurę wykreślenia z rejestru Oddziału Urologii i Chirurgii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Toruniu.
Nowy system finansowania świadczeń zdrowotnych w lecznictwie szpitalnym był głównym tematem rozmów przedstawicieli urzędów marszałkowskich z terenu całej Polski. Spotkanie odbyło się 9 czerwca br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Jak informuje "Gazeta Prawna", od przyszłego roku rozpocznie się likwidacja monopolu Narodowego Funduszu Zdrowia, który zostanie podzielony na kilka regionalnych funduszy, działających w największych miastach Polski. Z kolei od 2012 r. mają zacząć działać prywatne fundusze zdrowia konkurujące o składkę pacjentów z publicznymi podmiotami.
"Gazeta Wyborcza" po raz kolejny wzięła pod lupę zarobki Polaków i ogłosiła Polską Listę Płac. Znaleźli się na niej również pracownicy sektora opieki zdrowotnej. Według wykazu "GW", zarobki lekarzy kształtują się w granicach 1760-30000 zł.
Patrząc na Ewę Kopacz, na jej liczne występy na konferencjach prasowych, jednego nie można jej odmówić – zaangażowania emocjonalnego i próby przekonania wszystkich do tego, że ona naprawdę chce, ale chcieć to jest trochę za mało, jeśli chodzi o naprawę systemu opieki zdrowotnej - uważa były minister zdrowia Marek Balicki.
10 czerwca Prezydent RP Lech Kaczyński wręczył nominacje profesorskie nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. W dziedzinie nauk medycznych tytuły profesorskie uzyskało 18 osób.
3 czerwca Ministerstwo Finansów przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z nim świadczeniodawcy usług medycznych do końca br. będą zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie zostanie prawdopodobnie podpisane pod koniec czerwca.
Kucharki, administracja, salowe i szwaczki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie w Radomiu otrzymają podwyżki miesięcznej pensji w wysokości 300-400 zł brutto. Personel niemedyczny placówki od 2 lat nie zanotował żadnego wzrostu płac.
Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę i przywożą stamtąd choroby, z których rozpoznaniem i leczeniem mają problemy krajowi lekarze - uznali uczestnicy I Kongresu Medycyny Tropikalnej, zorganizowanego w Warszawie.
Wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Jolanta Szczypińska zapowiedziała, że jeszcze przed sejmowymi wakacjami jej partia złoży wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowia Ewy Kopacz. Zaprzeczył temu jednak szef klubu PiS Przemysław Gosiewski.
Z kolei szefowa resortu zdrowia oskarżyła opozycję o blokowanie prac sejmowej Komisji Zdrowia i upolitycznianie problemów ochrony zdrowia.
Dziś w południe w Częstochowie odbyła się manifestacja ok. 1000 związkowców "Solidarności" w obronie praw pracowników 2 lecznic działających w ramach SPZOZ Miejski Szpital Zespolony. Komisja Krajową NSZZ "Solidarność" ogłosiła 10 czerwca Ogólnopolskim Dniem Solidarności z pracownikami zwalnianymi z przekształcanych placówek.
70 pracowników Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku do końca roku straci pracę. Mająca nieco ponad 3 mln zł długu lecznica szuka oszczędności. Zdaniem dyr. nacz. Bogusława Zagrodnika, dzięki zwolnieniom uda się zaoszczędzić rocznie niemal 2,5 mln zł.
Jeżeli art. 68 Konstytucji RP mówi o równym dostępie do ochrony zdrowia, to społeczeństwo rozumie to w sposób następujący: równy, tzn. nieograniczony i bezpłatny. Nie ma takiego państwa na świecie, które takie oczekiwania społeczne mogłoby spełnić - podkreśla wiceminister zdrowia Marek Twardowski.
Należy podjąć starania mające na celu doprowadzenie do uchwalenia przez parlament ustawy o Narodowym Programie Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej - uznała Rada Naukowa przy Ministrze Zdrowia podczas XII Posiedzenia Plenarnego 26 maja.
Komitet Protestacyjno-Strajkowy Sekcji Krajowej Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych NSZZ "Solidarność" zapowiedział zorganizowanie 20 czerwca o godz. 12.00 pikiety przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia w Warszawie.
Marcin Skrzypski, asystent z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Akademii Medycznej w Gdańsku otrzymał podczas odbywającego się w Chicago kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) – największego kongresu onkologicznego na świecie (33 000 uczestników) - prestiżowe wyróżnienie naukowe Merit Award.
Ponad 150 pielęgniarek i położnych ze Szpitala Powiatowego w Pszczynie (Śląskie) podjęło 9 czerwca o godz. 8.00 bezterminowy strajk, domagając się realizacji uzgodnień kończących protest w lutym br., tj. 2 000 zł pensji zasadniczej. Jednak rozmowy Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z dyrektor ZOZ Joanną Krzystolik doprowadziły do zażegnania kryzysu.
Biegły sądowy przystąpił do wyceny szpitala powiatowego w Blachowni koło Częstochowy. Będzie ona gotowa pod koniec lipca. Wobec fiaska rozmów z załogą lecznicy w sprawie założenia spółki pracowniczej, która poprowadziłaby placówkę, starostwo powiatowe w Częstochowie będzie szukało jej dzierżawcy.
446 łóżek internistycznych będą musiały zlikwidować szpitale województwa łódzkiego do 2012 r., w ramach dostosowania do standardów unijnych (nie mniej niż 6 m2 na 1 łóżko). Oznacza to, że na niektórych oddziałach może zniknąć nawet połowa łóżek. Tymczasem już teraz w Łódzkiem brakuje ok. 300 łóżek internistycznych.
Niezależnie od sankcji karnych, jakie można zastosować wobec dyrektorów szpitali za naruszenie norm odpoczynku lekarzy, roszczenia do odszkodowania od Skarbu Państwa lub zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych wydają się odpowiednie - uważa prof. Walerian Sanetra, prezes Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.