mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Akcja SLD na rzecz transplantacji

    Odpowiadając na apel Parlamentu Europejskiego wystosowany do Rządów Krajów Członkowskich i Obywateli Unii Europejskiej, Sojusz Lewicy Demokratycznej podjął akcję "Karta Życia" w celu propagowania transplantacji organów i tkanek w społeczeństwie.

  • Wzorcowe ratownictwo medyczne w Tarnowie

    Pilotażowy program wzorcowego ratownictwa medycznego będzie realizowany w powiecie tarnowskim.

  • Badania prenatalne nawet w zaawansowanej ciąży

    Lekarz powinien skierować ciężarną na padania prenatalne nawet gdy zgłosi się do niego w zaawansowanej ciąży, której usunięcie nie jest już dopuszczalne - wynika z wczorajszego wyroku Sądu Najwyższego.

  • Sejm o transplantologii

    Sejm przyjął dziś przez aklamację uchwałę w sprawie transplantologii. Posłowie zaapelowali w niej do społeczeństwa o powszechną akceptację przeszczepów narządów, jako metody skutecznej, bezpiecznej i ratującej życie.

  • Kolejny Szpital Przyjazny Dziecku

    Szpital Powiatowy im. Rafała Czerwiakowskiego w Bielsku Podlaskim, jako czwarty w regionie (po Sokółce, Hajnówce i Łomży) uzyskał tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku. Taki certyfikat przyznaje placówkom Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

  • Problemy podlaskiej onkologii

    11 czerwca z inicjatywy wojewody podlaskiego Macieja Żywno oraz Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie odbyła się Wojewódzka Debata "Onkologia na Podlasiu", z udziałem m.in. dyr. BCO dr n. med. Marzeny Juczewskiej, doc. Tadeusza Pieńkowskiego z Centrum Onkologii w Warszawie, prof. dr hab. med. Marka Wojtkiewicza z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego oraz Jacka Roledera, dyr. Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

  • Kopacz: Nie ma czasu, by się koncentrować na jednej ustawie

    W przeciwieństwie do moich poprzedników nie skoncentrowałam się na jednym malusieńkim wycinku pod tytułem "Napisanie ustawy, np. o OC". Kompleksowo chcę naprawić ochronę zdrowia i tu nie ma czasu na to, by się koncentrować na jednym akcie prawnym, ale trzeba to ogarnąć całościowo. Stąd 6 projektów ustaw w komisjach - mówi minister zdrowia Ewa Kopacz.

  • 2,7 mld zł więcej na zdrowie

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz podpisał zarządzenie w sprawie zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2008 rok, zwiększając kwotę przeznaczoną na koszty świadczeń zdrowotnych o ponad 2,7 mld zł (czyli blisko 6%). Ogółem na leczenie Fundusz płaci już 50,7 mld zł.

  • "Restrukturyzacja lepsza niż oddłużenie"

    Zdaniem Marka Wójcika ze Związku Powiatów Polskich, o rządowych planach oddłużenia i komercjalizacji szpitali i nie można jeszcze powiedzieć nic pewnego. - Mamy zbiór deklaracji politycznych. Jak zostaną przekute na przepisy, nie wiadomo - uważa Wójcik.

  • MZ chce znieść podatek Religi

    Jak podaje "Wall Street Journal Polska", Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, czyli przepisów o tzw. podatku Religi.

  • Komisja Zdrowia o problemach pediatrii

    Konieczność rozwiązań systemowych dotyczących badań profilaktycznych i ich weryfikacji oraz postępowania z dziećmi tzw. grup ryzyka w pionie specjalistycznym, a także zmniejszająca się liczba lekarzy pediatrów - to główne problemy wymienione podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia poświęconego systemowi opieki zdrowotnej nad dziećmi.

  • Porozumienie w Porozumieniu

    11 czerwca z inicjatywy Sekretariatu Federacji Porozumienia Zielonogórskiego odbyło się spotkanie "Okrągłego Stołu" Zarządów Lubuskiego Porozumienia Zielonogórskiego i Lubuskiego Związku Lekarzy Pracodawców POZ Porozumienie Zielonogórskie.

  • Debata o prywatyzacji szpitali

    O skutkach zapowiadanej prywatyzacji szpitali dyskutowali uczestnicy konferencji, zorganizowanej przez podbeskidzką "Solidarność" 9 czerwca w Instytucie Teologicznym im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej.

  • JGP od 1 lipca - 48 zł za punkt

    System rozliczeń ze szpitalami oparty na jednorodnych grupach pacjenta zacznie obowiązywać od 1 lipca - poinformował prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz. Jednak przez 3 miesiące, do 30 września br. w przypadku kłopotów z kodowaniem wykonanych procedur i rozpoznań lub wystąpienia innych problemów uniemożliwiających pełne rozliczenie świadczeń wg metodologii JGP, na wniosek świadczeniodawcy złożony do dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu, będzie możliwość zastosowania tzw. uproszczonej sprawozdawczości.

  • Olsztyn jednak będzie kształcił lekarzy?

    Wizytujący Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie przedstawiciele środowiska medycznego z Ministerstwa Zdrowia zapewnili, że będą rekomendować starania uczelni o uruchomienie kierunku lekarskiego w Olsztynie - informuje rektor elekt UWM, prof. Józef Górniewicz.

  • Rozbudowa Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych

    Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych w Łodzi pod koniec czerwca otrzyma do dyspozycji dawne koszary wojskowe przy ul. 6 Sierpnia 92. Dzięki temu będzie możliwa rozbudowa jednostki, która kształci lekarzy wojskowych i jako jedyna w kraju przygotowuje cały personel medyczny do wyjazdu na misje wojskowe.

  • Stary wzór recept - do 31 października?

    Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych i opublikowało na swojej stronie internetowej projekt nowelizacji rozporządzenia z 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich (DzU. nr 97, poz. 646 i nr 247, poz. 1843).

  • Nowoczesny laser w łódzkiej klinice

    Łódzki magistrat i Uniwersytet Medyczny wspólnie kupią nowoczesny laser służący do leczenia schorzeń urologicznych. Miasto przeznaczy na ten cel 400 000 zł, uczelnia dopłaci ok. 100 000. Porozumienie w tej sprawie podpisali 10 czerwca wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski i kanclerz UM Edward Gabryś.

  • Nowy konsultant w dziedzinie psychiatrii

    W związku z rezygnacją prof. dr hab. med. Anny Grzywy z funkcji konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii Wojewoda Podkarpacki 10 czerwca powołał na to stanowisko dr n. med. Macieja Kuligowskiego. Nominację wręczyła dr Kuligowskiemu wicewojewoda Małgorzata Chomycz.

  • "Życie po przeszczepie" na Przystanku Woodstock

    Na zbliżającym się festiwalu "Przystanek Woodstock" (1-3 sierpnia) w Kostrzynie nad Odrą Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" chce postawić stoiska propagujące przekazywanie, w przypadku nagłej śmierci, tkanek i narządów do transplantacji.

98888 artykułów - strona 4438 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.