Z kraju

  • Efekty świętokrzyskiej kampanii profilaktycznej

    6376 badań cytologicznych i 2917 mammografii w ciągu 3 miesięcy - to efekt kampanii wojewody świętokrzyskiego Bożentyny Pałki-Koruby „Kochaj życie". Przedsięwzięcie promowane jest we wszystkich miastach regionu.

  • Szpital doczekał się dyrektora

    Zarząd Województwa Łódzkiego powołał 28 maja, na wniosek Komisji Konkursowej, Jacka Marynowskiego na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Madurowicza w Łodzi. Zacznie on pełnić funkcję dyrektora od 1 czerwca br.

  • Jak pomóc SOR-om?

    Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje ok. 30% kosztów szpitalnych oddziałów ratunkowych. Płaci tylko zryczałtowaną kwotę za zabiegi, które są w nich wykonywane. Jednak potrzeby są znacznie większe. Dlatego szpitale muszą same płacić za utrzymanie takiego oddziału.

  • Rząd o reformie zdrowotnej rozmawia sam ze sobą

    W kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się "robocza narada" w sprawie oddłużenia szpitali. Premier Donald Tusk wezwał do siebie minister zdrowia Ewę Kopacz oraz ministra finansów Jacka Rostowskiego. w kancelarii stawili się także wicepremierzy Waldemar Pawlak i Grzegorz Schetyna oraz szef doradców premiera Michał Boni i szef Klubu PO Zbigniew Chlebowski.

  • I Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa CHIRURGIA 2008

    31 maja w Warszawie odbędzie się I Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa CHIRURGIA 2008. Jej uczestnicy otrzymają 6 punktów edukacyjnych.

  • Światowy Dzień bez Tytoniu - "Młodość bez papierosa"

    31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu. W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia zwraca szczególną uwagę na problem palenia tytoniu przez dzieci i młodzież, stąd hasło "Młodość bez papierosa". 90% palaczy rozpoczyna palenie przed 21. rokiem życia, a blisko 60 % polskich dzieci w wieku 13-15 lat ma już za sobą pierwsze eksperymenty z papierosem. Wiele spośród nich stanie się regularnymi palaczami.

  • Posłowie o opiece paliatywno-hospicyjnej

    28 maja sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła informację na temat organizacji opieki paliatywno-hospicyjnej przedstawioną przez wiceministra zdrowia Adama Fronczaka.

  • W Grudziądzu ruszył Zakład Medycyny Nuklearnej

    28 maja w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Władysława Biegańskiego Grudziądzu (Kujawsko-pomorskie) oficjalnie otwarto Zakład Medycyny Nuklearnej. Już od kilku dni przyjmowani i leczeni są tam pierwsi pacjenci.

  • Ruszyła kampania "Zdemaskuj chłoniaka"

    29 maja odbyła się konferencja prasowa, która uroczyście rozpoczęła kampanię edukacyjną "Zdemaskuj chłoniaka", organizowaną przez Stowarzyszenie "Sowie Oczy" i firmę Roche. Jej organizatorzy chcą, by przyczyniła się ona do zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej nowotworów układu chłonnego, czyli chłoniaków i ich najczęstszych objawów.

  • Rozdano Złote, Srebrne i Brązowe Stetoskopy

    Chirurgia szpitala w Szubinie oraz Hematologia Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu - to tegoroczni zwycięzcy "Złotego Stetoskopu" - plebiscytu Expressu Bydgoskiego i toruńskich "Nowości". W tym konkursie pacjenci wybierają najlepszy ich zdaniem oddział szpitalny lub placówkę medyczną w regionie.

  • Otwarcie gdyńskiej pracowni hemodynamiki

    27 maja w Szpitalu Miejskim w Gdyni otwarto tu uroczyście Pracownię Kardiologii Inwazyjnej, Elektrostymulacji i Elektrofizjologii - wspólne dzieło kardiologów z 3 gdyńskich lecznic - "miejskiej", "morskiej"oraz Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej.

  • Pożar w Szpitalu Neuropsychiatrycznym

    49 pacjentów ewakuowano z powodu pożaru, jaki wybuchł w nocy w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Opieki Neuropsychiatrycznej na Czarnowie w Kielcach. 38 osób trafiło do lecznicy w Morawicy, a 11 z objawami zaczadzenia do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego i Szpitala Miejskiego. Lekkiemu zatruciu uległo też 2 z 24 uczestniczących w akcji gaśniczej strażaków, tlen podawano także personelowi, bo w trakcie pożaru wydzielał się toksyczny dym.

  • Wsparcie WOŚP dla krakowskiej neonatologii

    Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podjęła decyzję o interwencyjnym wsparciu Oddziału Klinicznego Kliniki Neonatologii im. WOŚP Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jest to jeden z najlepszych oddziałów neonatologicznych w Polsce, który bardzo często przyjmuje opiekę nad dziećmi przychodzącymi na świat w wyniku ciąż mnogich.

  • Zmiana siedziby ośrodka rehabilitacji dla dzieci w Krakowie

    Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacyjny dla Dzieci w Krakowie ma nową siedzibę - w pomieszczeniach zlikwidowanego Szpitala Kolejowego, które zostały wyremontowane na potrzeby pracowni rehabilitacyjnych. Dzięki dotacjom na nowy sprzęt Ośrodek stał się największą i najlepiej wyposażoną placówką rehabilitacyjną dla dzieci w Krakowie.

  • Nowe pracownie hemodynamiki w Opolskiem

    Całodobowa pracownia kardiologii inwazyjnej ma ruszyć na początku czerwca w Szpitalu Miejskim w Nysie (Opolskie). - Dopinamy wszystko na ostatni guzik i mamy nadzieję, że na dniach nyska hemodynamika ruszy pełną parą - zapowiada Marek Szymkowicz, dyrektor ZOZ w Nysie do spraw medycznych.

  • Impas w pracach nad ustawą o prawach pacjenta

    Posłowie opozycji zasiadający w sejmowej podkomisji zajmującej się projektem ustawy o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacjenta oraz o Rzeczniku Praw Pacjenta uważają, że projekt ten jest źle przygotowany i nie da się nad nim pracować, a PO powinna go poprawić. Jeśli prace nad nowymi przepisami utkną w martwym punkcie, będzie to już trzeci taki projekt z rządowego pakietu, który miał zreformować system ochrony zdrowia.

  • Zdrowotny kryzys w Łomży

    1 czerwca z pracy w Oddziale Chirurgicznym SP Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Łomży zrezygnuje 5 specjalistów, członków Zarządu Oddziału Terenowego OZZL. Powodem ich decyzji są sprawy płacowe, ale przede wszystkim konflikt z dyrektorem Marianem Jaszewskim i ordynatorem oddziału chirurgicznego.

  • Dyrektor odwołany, ale na zwolnieniu

    Około 50 lekarzy, pielęgniarek, techników elektroradiologii ze szpitala im. Jana Bożego w Lublinie pojawiło się 27 maja na sesji sejmiku województwa, domagając się od zarządu województwa zdecydowanej interwencji w sprawie odwołania dyrektora tej placówki Piotra Cioczka.

  • On uratuje gdańską poliklinikę?

    Jacek Domejko, dotychczasowy szef szpitala "Latawiec" w Świdnicy (Dolnośląskie), przyjmie posadę dyrektora Akademickiego Centrum Klinicznego - Szpitala Akademii Medycznej w Gdańsku. Jak twierdzi rektor AMG, prof. Roman Kaliszan, rozmowy w tej sprawie są bardzo zaawansowane.

  • Są projekty nowych list refundacyjnych

    Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych i opublikowało na swojej stronie internetowej projekty 4 rozporządzeń refundacyjnych. Termin zgłaszania uwag do nich upływa 4 czerwca, a nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca, zastępując listy refundacyjne obowiązujące od listopada ub. roku.

98881 artykułów - strona 4443 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.