Z kraju

  • Ugoda w Iławie

    W Szpitalu Powiatowym im. Władysława Biegańskiego w Iławie (Warmińsko-mazurskie) doszło do porozumienia lekarzy z pełniącą obowiązki dyrektora placówki Elżbietą Gelert. Od 26 maja medycy, którzy odeszli z pracy w wyniku konfliktu z poprzednim kierownictwem placówki będą ponownie podpisywać umowy o pracę i stalać szczegóły warunków pracy z ordynatorami.

  • Zmiany w tarnobrzeskiej lecznicy

    W Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu (Podkarpackie) szykują się zmiany: zwiększony będzie oddział ortopedii, a zmniejszona chirurgia dziecięca. Utworzony zostanie pododdział rehabilitacyjny, na który będą trafiać pacjenci po operacjach z ortopedii. Przenosiny rozpoczną się 26 maja i potrwają około półtora miesiąca.

  • Do rozmów nie doszło przez NFZ

    Nie doszło do zaplanowanych na maj negocjacji płacowych między związkami zawodowymi i dyrekcją Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubienie (Dolnośląskie). Narodowy Fundusz Zdrowia wbrew zapowiedziom przedłużył dotychczasowe umowy ze szpitalami na maj i czerwiec. Od 1 lipca zmienią się zasady kontraktowania i nie wiadomo, jakie śordki trafią do lecznic.

  • NFZ nie płaci za leczenie Polaków za granicą

    Wielka Brytania, Bułgaria, Rumunia i Grecja nie przysyłają do Narodowego Funduszu Zdrowia faktur za leczenie Polaków na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Bez dokumentacji rozliczeniowej z tych państw Fundusz nie jest nawet w stanie oszacować, ile może go kosztować leczenie Polaków za granicą - ostrzega "Gazeta Prawna".

  • Strajk w Pabianicach

    Pielęgniarki i położne ze szpitala powiatowego im. E. Biernackiego w Pabianicach (Łódzkie), które - podobnie jak jego pozostali pracownicy - nie otrzymały jeszcze wynagrodzeń za kwiecień, podjęły decyzję o dwugodzinnym strajku ostrzegawczym 28 maja.

  • "Dopłacamy miliony do nieskutecznych leków"

    Nie oceniamy skuteczności leku, ale stosunek ceny do efektów medycznych - mówi Wojciech Matusewicz, nowy dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych. Podkreśla, że Agencja opiera się na twardych wyliczeniach, jednak Narodowy Fundusz Zdrowia potraktował je bardzo rygorystycznie, podczas gdy w warunkach polskich lepsze jest chyba podejmowanie ostatecznej decyzji przez minister zdrowia, który kieruje się interesem społecznym.

  • Zmiany w składzie Zespołu ds. walki z korupcją

    Minister zdrowia Ewa Kopacz zmieniła zarządzenie z 4 października 2006 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw przeciwdziałania oszustwom i korupcji w ochronie zdrowia.

  • Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia

    Około 4-5 tys. osób spodziewają się 25 maja organizatorzy tegorocznej, 80. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę. Poprzedzą ją dwudniowe rekolekcje dla blisko tysiąca pracowników opieki zdrowotnej. Poprowadzi je ks. Piotr Krakowiak, krajowy duszpasterz hospicjów.

  • Drugi symulator w Opolskim Centrum Onkologii

    Wart 2,5 mln zł symulator do planowania leczenia nowotworów promieniami działa od niedawna w Opolskim Centrum Onkologii. - Był bardzo potrzebny, bowiem nasz stary symulator ma już 11 lat, czasem się psuje, czasem wymaga serwisowania, a wtedy nie możemy rozpoczynać leczenia nowych pacjentów - mówi dr Lidia Czopkiewicz, szefowa zakładu radioterapii w OCO.

  • Nowa szefowa pomorskiego NFZ

    Dorota Pieńkowska zostanie najprawdopodobniej nową prezes Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. 16 maja prezes Funduszu Jacek Paszkiewicz skierował do rady pomorskiego oddziału NFZ prośbę o zaopiniowanie Pieńkowskiej na to stanowisko, jednak może ją obsadzić nawet bez akceptacji rady. Posiedzenie rady odbędzie się pod 29 lub 30 maja.

  • Ratownicy na rowerach

    19 maja Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski przekazał 4 rowery z defibrylatorami AED ratownikom – wolontariuszom z Fundacji R2. Kraków stał się tym samym pierwszym miastem w Polsce, w którym dyżurują ratownicy na rowerach, oraz dołączył do grona kilku miast na świecie w którym takie formacje już działają.

  • Lekarze rodzinni: NFZ nie wywiązuje się z umowy

    Jak informuje Podlaski Związek Lekarzy Pracodawców "Porozumienie Zielonogórskie", członkowie PZLP nadal nie przekazują do Narodowego Funduszu Zdrowia elektronicznej wersji dokumentacji aktualizacyjnej, mimo iż Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina o obowiązku złożenia w wersji elektronicznej dokumentacji aktualizacyjnej wygenerowanej z programu SWD-KO w terminie do dnia 27 maja.

  • Protest w Częstochowie

    Na wniosek Regionu Częstochowskiego, Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zwróciła się do członków Związku o udział w manifestacji "w obronie praw pracowników prywatyzowanych szpitali w Częstochowie".

  • STOMOZ chce odroczenia JGP

    Zarząd Główny Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej zwrócił się do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza z wnioskiem o przesunięcie terminu wdrożenia nowych zasad rozliczania świadczeń zdrowotnych opartych na jednorodnych grupach pacjentów do 1 stycznia 2009 r.
    STOMOZ proponuje, by okres drugą połowę br. wykorzystać na edukację świadczeniodawców w tym zakresie.

  • Lubelski UM szuka studentów w Chinach

    70 studentów Chin i Tajwanu będzie studiować na Lubelskim Uniwersytecie Medycznym. Uczelnia negocjuje także warunki przyjęcia studentów z Izraela.

  • Porozumienie w Olsztynie

    Pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie porozumiały się z dyrekcją placówki, dzięki czemu ich protest zakończył się tylko na symbolicznej manifestacji.

  • MZ określa limity przyjęć na studia medyczne

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej i przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie limitów przyjęć na studia medyczne. W stosunku do ub. roku ogólna liczba miejsc na studia medyczne we wszystkich uczelniach nadzorowanych przez Ministra Zdrowia zwiększy się o 589.

  • O śląskiej geriatrii

    Kondycja opieki geriatrycznej w województwie śląskim była przedmiotem panelu dyskusyjnego, który odbył się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim z inicjatywy Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego. W spotkaniu wziął udział Jarosław Derejczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii, śląscy lekarze geriatrzy, a także przedstawiciele instytucji organizujących, wspomagających i koordynujących system opieki zdrowotnej w regionie.

  • "Zdrowy Kraków 2007–2009"

    650 000 złotych przeznaczy Kraków na realizację miejskich programów zdrowotnych w 2008 r. w ramach Miejskiego Programu Ochrony i Promocji Zdrowia "Zdrowy Kraków 2007–2009". 14 maja Prezydent Krakowa podpisał zarządzenie w sprawie zatwierdzenia wyników konkursu ofert na realizację miejskich programów zdrowotnych autorskich.

  • Rozstrzygnięcie konkursu "Przyjazna poradnia"

    Zakończył się ogólnopolski konkurs "Przyjazna poradnia", którego celem było wskazanie najbardziej przyjaznych poradni zdrowia psychicznego z całej Polski. Najwięcej pozytywnych opinii zebrały placówki w Górze, Toruniu i Grajewie. Akcja została zorganizowana w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie".

98872 artykuły - strona 4445 z 4944
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.