mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Wraca projekt ustawy o sieci szpitali

    Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości w przyszłym tygodniu ponownie złoży w Sejmie projekt ustawy o krajowej sieci szpitali - poinformował przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS).

  • Lekarski dyżur po staremu?

    Jak już informowaliśmy, resort zdrowia przekazał do konsultacji społecznych i opublikował na swojej stronie internetowej projekt nowelizacji ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o ZOZ-ach (DzU. z 2007 r. nr 14, poz. 89, z późn. zm.), która "w przypadku konieczności zapewnienia ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych" pozwoli na przedłużenie czasu pełnienia dyżuru lekarskiego powyżej 24 godzin.

  • Zmodernizowano Szpital Chorób Płuc w Orzeszu

    W Szpitalu Chorób Płuc w Orzeszu (Śląskie) oddano do użytku pacjentów podstację Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego oraz Pracownię Radiologii, Laboratorium Analityczne, Pracownię Endoskopii i Izbę Przyjęć.

  • Gdynia dba o profilaktykę

    2,5 mln złotych wyda Gdynia w tym roku na profilaktyczne programy zdrowotne. Połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na szczepienia przeciwko HPV adresowane do 1300 dziewczynek urodzonych w 1994 r. - Nasze miasto jest czwartym w Polsce, realizującym ten program - mówi wiceprezydent Gdyni Ewa Łowkiel.

  • Automatyczny ratownik w łódzkim szpitalu

    Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika jako pierwszy w kraju korzysta z automatycznego ratownika medycznego Lucas CPR, czyli aparatu do resuscytacji krążeniowej. Zaprezentowano go wczoraj na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Przy użyciu tego urządzenia można przywrócić krążenie u osób z zatrzymaniem akcji serca.

  • Dolnośląski zespół ds. polityki zdrowotnej

    1 kwietnia dr Roman Szełemej, Pełnomocnik Marszałka ds. Polityki Zdrowotnej, przedstawił zarządowi województwa zespół ekspertów, którego zadaniem będzie wypracowanie najlepszych rozwiązań dotyczących funkcjonowania opieki zdrowotnej na Dolnym Śląsku.

  • Pionierskie operacje w bydgoskim szpitalu

    Pierwsze w Polsce operacje wszczepienia nowoczesnej, tzw. dwuprzedziałowej endoprotezy stawu kolanowego typu Journey Deuce przeprowadzono w 10 Klinicznym Szpitalu Wojskowym w Bydgoszczy. Pracą zespołu kierował dr Peersman Geert z Antwerpii. Operował dr Stanisław Tkaczyk, kierownik Kliniki Ortopedii szpitala wojskowego.

  • Wyprzedzić raka

    18 marca rozpoczęła się ogólnopolska akcja "Wyprzedź raka", informująca o bezpłatnych profilaktycznych badaniach kolonoskopowych w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego. Każda osoba z grup ryzyka może przebadać się bezpłatnie metodą kolonoskopową w ponad 70 ośrodkach na terenie całego kraju.

  • Kryzys w gminnym ośrodku zdrowia

    6 lekarzy zatrudnionych w ośrodku zdrowia w Stąporkowie (Świętokrzyskie) złożyło wymówienia. 3 z nich już otrzymało świadectwa pracy. Jeden, będąc na wypowiedzeniu, korzysta z urlopu wypoczynkowego. Piąty lekarz przebywa na powypadkowym zwolnieniu lekarskim.

  • Zysk po przekształceniu

    Po półtorarocznym funkcjonowaniu w formie NZOZ-u Szpital Kielecki Sp. z o.o. przyniósł prawie 60 tys. zysku, a w rezerwie jest prawie 2 mln zł - poinformowała dyr. Grażyna Zabielska podczas wtorkowych obrad komisji rodziny, polityki społecznej i zdrowia rady miejskiej.

  • Problemy rzeszowskiej okulistyki

    Oddział okulistyki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie wstrzymał przyjęcia. Ostatni pacjent został wypisany wczoraj, nie działa też przyszpitalna poradnia. Lekarzom skończyły się tegoroczne kontrakty, a nie podpisano nowych. Do piątku na oddziale pozostaje ordynator i jedna lekarka, od poniedziałku ma zostać tylko trójka rezydentów.

  • Interwencja OZZL w sprawie radomskiej

    Konflikt wokół lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu został przedstawiony przez rządzących w sposób wypaczający istotę problemu i fałszujący prawdę - uważa Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

  • Samorząd chce kształcić średni personel medyczny

    Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego zaapelował o stworzenie możliwości samorządom województw tworzenia publicznych uczelni zawodowych zajmujących się kształceniem średniego i pomocniczego personelu medycznego oraz pracowników służb społecznych, jak również umożliwienie prowadzenia szkół wyższych zawodowych kształcących w tych kierunkach.

  • Dwie nowe akredytacje CMJ

    W ostatnich dniach Centrum Monitorowania Jakości w ochronie Zdrowia przyznało kolejne certyfikaty akredytacyjne, które otrzymały: Zespół Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny św. Łukasza w Końskich (Świętokrzyskie) oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Starówka" Sp. z o.o. w Warszawie.

  • Lekarze potępiają nieuczciwą konkurencję

    15 marca medycy uczestniczący w XXV Okręgowego Zjazdu Lekarzy w Opolu zaapelowali do swoich kolegów o niepodejmowanie działań zmierzających do zatrudniania się w jednostkach ochrony zdrowia, gdzie prowadzona jest akcja protestacyjna, z wypowiedzeniami z pracy włącznie.

  • Miliony na walkę z rakiem

    Trwa zaplanowana na lata 2007-2009 modernizacja bloku operacyjnego i Zakładu Patologii Nowotworów Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Zarząd województwa w 2008 roku przeznaczył na ten cel 13 milionów złotych.

  • Lepsza sytuacja lubuskich szpitali wojewódzkich

    Wicewojewoda lubuski Jan Świrepo spotkał się z dyrektorami wojewódzkich szpitali w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. W spotkaniu uczestniczyli też wicemarszałek województwa Elżbieta Płonka, dyr. Pogotowia Ratunkowego w Gorzowie Wlkp. Andrzej Szmit oraz przedstawiciel Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego w Zielonej Górze.

  • Wielkopolski NFZ dodaje i rozlicza

    Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia podzielił 71 mln zł, które otrzymał dodatkowo na 2008 rok. Będzie więcej operacji zaćmy oraz ortopedycznych, zwłaszcza z wykorzystaniem endoprotez. Jest więc nadzieja, że znacznie skrócą się, czasami kilkuletnie, kolejki do tych zabiegów.

  • Wciąż niejasna przyszłość łódzkiej pediatrii

    Harmonogram prac nad przyszłością Ośrodka Pediatrycznego im. Janusza Korczaka w Łodzi był najbardziej oczekiwanym punktem w porządku obrad wczorajszej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego. Przedstawił go radnym oraz zgromadzonej w sali obrad grupie mieszkańców marszałek województwa Włodzimierz Fisiak.

  • Połączenie szpitali w Sieniawce i Zgorzelcu

    31 marca marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński i wicemarszałek Piotr Borys oraz starosta powiatu zgorzeleckiego Piotr Woroniak i wicestarosta Jan Michalski podpisali porozumienie dotyczące połączenia Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Sieniawce oraz Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu.

98854 artykuły - strona 4463 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.