mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Kielecki Szpital Dziecięcy z lądowiskiem?

    Przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach ma powstać lotnisko dla helikopterów. Wszystko zależy od decyzji miejskich rajców o przekazaniu działki na rzecz marszałka województwa przy ul. Mała Zgoda.

  • Nowe sprzęt dla szpitala w Tarnobrzegu

    Trzy nowoczesne ambulanse wzbogaciły tabor Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu (Podkarpackie). Uroczyste przekazanie pojazdów do użytku odbyło się 31 marca. W uroczystości wziął udział Marszałek Województwa Podkarpackiego Zygmunt Cholewiński.

  • "To nie jest kara za protesty"

    Lekarze w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Lublinie obawiają się likwidacji Kliniki Hematologii i Onkologii, bowiem wczoraj otrzymali tylko umowy o pracę na czas określony - do 15 października.

  • Start kampanii "W trosce o zdrowie"

    Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami wspólnie z Centrum Medycznym Enel-Med rozpoczęły Ogólnopolską Kampanię Społeczną poświęconą problematyce odpowiedzialności pracodawców za opiekę zdrowotną pracowników.

  • WOŚP kupuje dzieciom pompy insulinowe

    Blisko 3,5 mln zł wydała Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, kupując 570 osobistych pomp insulinowych dla dzieci. Są to pierwsze środki ze styczniowej zbiórki w ramach XVI Finału WOŚP, za które Fundacja kupiła sprzęt medyczny.

  • Pierwszy na Pomorzu oddział kardiochirurgii dziecięcej

    W Gdańsku zainaugurował działalność pierwszy na Pomorzu oddział kardiochirurgii dziecięcej im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oddział powstał przy Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Akademii Medycznej w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gdańsku. Jego szefem został dr med. Ireneusz Haponiuk z Centrum Zdrowia Dziecka.

  • Jest plan ratowania gdańskiej polikliniki

    Trzy wersje programu restrukturyzacji Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przedstawione zostaną dziś Ewie Kopacz. Delegacja władz Akademii Medycznej, kierownictwa szpitala oraz przedstawicieli marszałka i wojewody spotka się z szefową resortu zdrowia w Warszawie. Od tego, czy program zostanie przyjęty, zależy pomoc finansowa dla ACK.

  • Nagrodzona za dobre serce

    Lekarz pediatra Barbara Łuniewicz z Zielonej Góry, która od 17 lat społecznie pomaga w zielonogórskim Schronisku dla Matki i Dziecka, znalazła się w gronie 6 lauratów nagrody zielonogórsko-gorzowskiej "Człowiek Człowiekowi", przyznawane za działalność charytatywną.

  • Łączenie szpitali lekiem na długi i deficyt kadr

    Sytuacja w zachodniopomorskiej opiece zdrowotnej była przedmiotem piątkowego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Szczecinie.

  • Pacjenci chcą powrotu lekarzy

    Problem brakujących lekarzy może wkrótce dotyczyć Szpitala Rejonowego w Suchej Beskidzkiej (Małopolskie). Dyrekcja lecznicy już w zeszłym roku zaproponowała medykom zmianę formy zatrudnienia z etatu na umowę cywilnoprawną, jednak nie wszyscy zgodzili się na proponowane przez dyrekcję rozwiązania.

  • Laury dla Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji i ŚUM

    Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Repty" Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. Gen. Jerzego Ziętka w Tarnowskich Górach oraz Śląski Instytut Medyczny znalazły się w gronie laureatów Nagród Godła Promocyjnego Śląski Oskar za rok 2007.

  • Dyrektor żegna się z lekarzami

    87 ze 135 lekarzy w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach (Podlaskie) odrzuciło propozycję dyrekcji dotyczącą nowych warunków pracy. Jak wyjaśnia przewodnicząca Oddziału Terenowego OZZL Jolanta Sochańska, nowe warunki zakładają pracę zmianową, co nie zapewni pacjentom odpowiedniej opieki. Wypowiedzenia zmieniające warunki pracy skutkują za miesiąc. Wtedy pacjenci z 16 spośród 19 oddziałów mogą pozostać bez opieki.

  • Mimo większej liczby urodzeń nadal nie ma prostej zastępowalności pokoleń

    Sejmowe Komisje: Edukacji, Nauki i Młodzieży, Polityki Społecznej i Rodziny, Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Zdrowia rozpatrzyły 27 marca rządowe sprawozdanie z wykonania w roku 2006 ustawy z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz o skutkach jej stosowania. Sprawozdanie przedstawił wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk.

  • W Pałacu Prezydenckim o zdrowiu

    28 marca w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie na temat przyszłości zdrowia publicznego w Polsce z udziałem Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

  • Balcerowicz: Współpłacenie lepsze od podnoszenia składki

    Nie rozumiem, dlaczego tak kategorycznie odrzuca się współpłacenie. Trzeba je traktować jako formę poprawiania wykorzystania czasu personelu medycznego, a także jako sposób na redukcję nieformalnych płatności - radzi profesor Leszek Balcerowicz.

  • "Ten szpital nie daje pewności"

    Jeżeli Wojewódzki Szpital Speccjalistyczny w Radomiu i jego organ założycielski zapewnią, że nie będą miały miejsca sytuacje, w których lecznica w sposób nieprzewidziany i niezaplanowany z dnia na dzień informuje, że nie zapewni bezpieczeństwa pacjentom, można rozważyć cofnięcie decyzji o wykreśleniu z rejestru zakładów opieki zdrowotnej oddziałów onkologicznego i chirurgicznego - uważa wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

  • Wreszcie ugoda w Przemyślu

    Protestujący pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu porozumieli się - po półtoramiesięcznym proteście płacowym - z dyrekcją placówki i zakończyli głodówkę. 4 z 5 działających w szpitalu związków zawodowych zaaprobowały propozycje podwyżek przedstawione przez dyrekcję.

  • Medyczny GPS w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu

    W dniach 26-27 marca w Międzynarodowegom Centrum Słuchu i Mowy Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach k/Warszawy odbył się I Międzynarodowy Kurs Chirurgii Endoskopowej Zatok. To pierwsze w tej części Europy warsztaty dla chirurgów, które przeprowadzone zostały z wykorzystaniem całego spektrum najnowocześniejszych urządzeń medycznych.

  • Likwidacja zadłużonego szpitala

    27 marca Rada Powiatu Tomaszowskiego (Łódzkie) jednogłośnie podjęła decyzję o likwidacji Szpitala Rejonowego i przekształceniu go w Tomaszowskie Centrum Zdrowia spółka z o.o., w której 100% udziałów będzie miał powiat.

  • Zażegnany konflikt w Bolesławcu

    Zakończył się protest w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu (Dolnośląskie). To efekt dzisiejszych mediacji wicemarszałka Piotra Borysa pomiędzy pielęgniarkami i dyrekcją placówki.

98854 artykuły - strona 4464 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.