mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Pozostało 70% dla rezydentów

    Wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia Marek Balicki zapowiedział, że w najbliższych miesiącach jego klub zgłosi inicjatywę legislacyjną, mającą na celu podwyższenie minimalnego wynagrodzenia lekarzy rezydentów.

  • Gdańska poliklinika wciąż czeka na pomoc

    Na konto Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku nadal nie wpłynęły żadne pieniądze z ministerstwa zdrowia - informuje dyrektor ACK Ewa Książek-Bator. Na razie nie wiadomo też, jaka kwota zostanie przyznana gdańskiej Akademii Medycznej z budżetu państwa.

  • "Nadal tyka bomba z opóźnionym zapłonem"

    W połowie marca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Józefowie w Radomiu i w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Tytusa Chałubińskiego może zabraknąć lekarzy. Większość medyków nie podpisała bowiem klauzul opt-out. Deklarują, że się zgodzą, ale wtedy gdy ich zarobki wrócą do poziomu sprzed pierwszego stycznia 2008 r.

  • O sytuacji ochrony zdrowia na Mazowszu

    27 lutego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego odbyło się kwartalne spotkanie dyrektorów Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa.

  • O wdrażaniu Narodowego Planu Zdrowia

    Obniżenie umieralności z powodu nowotworów złośliwych i chorób naczyniowo-sercowych to główne założenia Narodowego Planu Zdrowia na lata 2007-2015. Założenia będą realizowane m.in. poprzez programy profilaktyczne. W Szczecinie przedstawiono sposób wdrażania NPZ w woj. zachodniopomorskim.

  • Pikieta pielęgniarek

    Około 20 pielęgniarek ze Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy przez 40 minut pikietowało wczoraj Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Protestujące domagają się wzrostu płac o 750 złotych brutto, dyrektor placówki zaproponował im 225 zł. 6 pielęgniarek prowadzi w szpitalu głodówkę, 3 zmuszone były ją przerwać ze względu na zły stan zdrowia.

  • Prezydent podpisał ustawy o zmianach nazw uczelni medycznych

    26 lutego Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał ustawy z 23 stycznia br.: o nadaniu Akademii Medycznej w Warszawie nazwy "Warszawski Uniwersytet Medyczny", o nadaniu Akademii Medycznej im. prof. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie nazwy "Uniwersytet Medyczny w Lublinie" oraz o nadaniu Akademii Medycznej w Białymstoku nazwy "Uniwersytet Medyczny w Białymstoku".

  • Zmiana szefa dolnośląskiego NFZ

    Krzysztof Dworak, jest jedynym kandydatem na stanowisko dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Prezes Funduszu Jacek Paszkiewicz zwrócił się do Rady dolnośląskiego NFZ o zaopiniowanie tej kandydatury, ale opinia Rady (która zbierze się 3 marca) nie jest dla niego wiążąca.

  • 685 000 zł dla krakowskich szpitali

    685 000 złotych otrzymają krakowskie szpitale miejskie na zakup nowoczesnej aparatury i opracowanie dokumentacji projektowej na modernizację lądowiska i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. 28 lutego Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w tej sprawie.

  • Alarmująca rezolucja lekarzy południowej Polski

    "Przy obecnym poziomie finansowania prowadzenie szpitali jest niemożliwe, zwłaszcza biorąc pod uwagę żądania płacowe pracowników, rosnące koszty utrzymania szpitali, podwyżki cen energii, paliw i usług komunalnych" - napisali w wystosowanej wczoraj rezolucji dyrektorzy szpitali Małopolski i Podkarpacia oraz władze Okręgowych Rad Lekarskich z Krakowa, Tarnowa i Beskidzkiej Izby Lekarskiej.

  • MZ skróci specjalizację z medycyny ratunkowej

    Specjalistów medycyny ratunkowej powinno być w Polsce około 3 000, a jest 500, z czego niewiele ponad połowa pracuje w zawodzie. - Właśnie lekarze tej specjalności najczęściej wyjeżdżają za granicę. Zaświadczenie pozwalające na pracę za granicą wziął już co dziesiąty z nich - mówi Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

  • Zawieszony strajk w Pile

    Pielęgniarki i położne w Szpitalu Specjalistycznym w Pile (Wielkopolskie) po tygodniowym strajku wróciły do normalnej pracy, ale negocjacje płacowe w lecznicy nadal są prowadzone. Do piątku będzie tam trwać referendum strajkowe zorganizowane przez NSZZ "Solidarność".

  • Niebezpieczny przygodny seks

    Pracownicy warszawskiej fundacji Pedagogium – lekarze i psycholodzy – rozpoczęli pilotażowe badania prostytutek stojących przy trasach wyjazdowych z Warszawy do Gdańska, Krakowa i Katowic. 80 kobiet zgodziło się na przejście testu ślinowego. W ślinie 30 prostytutek test wykazał śladowe ilości wirusa HIV.

  • Najnowszy raport o nowotworach złośliwych

    W 2005 r. zanotowano w Polsce 125 672 zachorowań na nowotwory złośliwe, z czego 63 984 u mężczyzn (50,91%) i 61 688 u kobiet (49,09%). W 2005 r. z powodu raka zmarło 90 396 osób, w tym 51 051 mężczyzn i 39 345 kobiet - wynika z najnowszego raportu zaprezentowanego 27 lutego w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  • OZZL popiera żądania i protesty innych pracowników medycznych

    W związku z kolejną falą protestów i strajków personelu medycznego, zwłaszcza pielęgniarek i położnych, Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oświadczył, że popiera nie tylko słuszne żądania medyków, ale także innych pracowników medycznych i solidaryzuje się z ich akcjami protestacyjnymi i strajkami.

  • Porozumienie w szpitalu w Zawierciu

    Podpisaniem porozumienia płacowego zakończyła się kolejna tura mediacji między NSZZ "Solidarność" Pracowników Ochrony Zdrowia a dyrekcją Szpitala Powiatowego w Zawierciu (Śląskie).

  • Kolejne obrady zespołu ds. praw pacjenta

    26 lutego odbyło się czwarte spotkanie powołanego w ramach "białego szczytu" zespołu konsultacyjnego ds. ustawy o prawach pacjenta i Rzecznika Praw Pacjenta. W obradach brał udział wiceminister zdrowia Marek Twardowski.

  • Powiat poręczy kredyt szpitala

    Rada Powiatu w Świdniku wyraziła zgodę na jednorazowe poręczenie kredytu w wysokości 7,1 mln zł, zaciągniętego przez dyrekcję Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Świdniku, pod warunkiem niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do restrukturyzacji i przekształcenia SP ZOZ Świdnik.

  • Polka nagrodzona za badania radiobiologiczne

    Wiele państw europejskich i nie tylko ma w planach lub jest już na etapie realizacji budowy ośrodków jonowej terapii nowotworowej. Terapia ta pozwala na leczenie trudnych, często nieoperacyjnych guzów mózgu. W tej chwili trwają badania, które mają na celu dostosowanie aparatury do leczenia guzów ruchomych, np. w płucach. Naukowcy prowadzą też analizy na poziomie molekularnym i komórkowym - mówi dr Katarzyna Psonka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która za swoje badania w dziedzinie radiobiologii została uhonorowana nagrodą im. Christopha Schmelzera.

  • Kraków apeluje o szczepienia

    Rada Miasta Krakowa przyjęł rezolucję w sprawie wprowadzenia do kalendarza szczepień obowiązkowych szczepień przeciw pneumokokom i meningokokom.

98847 artykułów - strona 4479 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.