Żadne z 16 śląskich hospicjów nie podpisało dotychczas kontraktu z NFZ. Brak kontraktu oznacza dla nich katastrofę. Już dwukrotnie śląski oddział NFZ odrzucał wszystkie oferty złożone w konkursie, ponieważ żadna z placówek prowadzących opiekę paliatywną nie spełniała postawionych wymogów. Kilka dni temu śląski Fundusz ogłosił konkurs po raz trzeci.
25 lutego pod przewodnictwem prof. Marka Safjana odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego "białego szczytu". W posiedzeniu Komitetu udział wzięli przedstawiciele organizacji związkowych reprezentujących pracowników ochrony zdrowia, pracodawców ochrony zdrowia, samorządów zawodowych pracowników ochrony zdrowia, organizacji samorządu terytorialnego, a także organizacji reprezentujących pacjentów uczestniczących w pracach poszczególnych zespołów.
Ten rok jest przełomowy. Jeśli wejdzie w życie pakiet 7 ustaw przygotowanych przez rząd, to od przyszłego roku będziemy obserwowali systematyczną poprawę funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce - powiedział wiceminister zdrowia Adam Fronczak na konferencji prasowej w siedzibie zarządu wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Łodzi.
Cztery podlaskie szpitale: wojewódzkie w Łomży, Suwałkach i Białymstoku oraz Dziecięcy Szpital Kliniczny - 22 lutego podpisały wreszcie kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ich dyrektorzy ub. roku nie zgodzili się na warunki oferowane przez NFZ (10,5 zł za punkt rozliczeniowy), teraz otrzymają 11,19 zł za punkt.
Lekarze z kliniki AM w Białymstoku po raz pierwszy przeprowadzili zabieg laparoskopowego wycięcia nadnerczy. Pomagali im chirurdzy z Łodzi.
22 lutego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbyło się spotkanie Adama Frykowskiego, dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko–Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Wiesława Dziergawki, dyrektora Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu z dyrektorami toruńskich szpitali oraz dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Toruniu.
19 osób uczestniczy już w głodówce w przemyskim szpitalu. Do protestujących dołączyły dzisiaj rano 4 kolejne osoby.
22 lutego w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się trzecie spotkanie zespołu konsultacyjnego (w ramach debaty "białego szczytu") ds. zmian organizacyjnych w obszarze zakładów opieki zdrowotnej.
Dziecięcy Szpital Kliniczny w Lublinie otrzyma wsparcie finansowe od Ministerstwa Zdrowia, które zdecydowało objąć się go programem "Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli". Pieniądze z dysponującego 750 mln zł funduszu przeznacza się na strategiczne dla regionów placówki, którym grozi upadek. Lubelski szpital, który jest jedynym w regionie specjalistycznym ośrodek leczącym dzieci zadłużony jest na 10 mln zł.
"Do parlamentu zostały skierowane projekty ustaw, konstytuujące nowy system ochrony zdrowia oraz projekty ważne z punktu widzenia funkcjonowania sprawnej i przyjaznej dla pacjenta opieki zdrowotnej. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad aktami wykonawczymi do tych projektów". Pobożne życzenia? "Polityczny matrix"? Nie, to "Strategiczny plan rządzenia", który określa cele rządu na najbliższe 300, 1500 i 3000 dni.
Jestem przekonany, że Polacy tak naprawdę nie chcą zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, ale chcą zwiększenia nakładów na swoje zdrowie. Czy Polakom chodzi o to, by lekarze zarabiali więcej? Pytam retorycznie, bo znam odpowiedź: nie – powiedział premier Donald Tusk w wywiadzie dla dziennika "Polska".
Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swoich stronach internetowych obwieszczenie szefowej resortu Ewy Kopacz w sprawie wykazu jednostek, którym przyznano dotacje podmiotowe oraz kwot tych dotacji na podstawie stawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (DzU. nNr 249, poz. 2104, z późn. zm.), w związku z ustawą budżetową na rok 2007 z 1 lutego 2007 r. (DzU. nr 15, poz. 90) w częsci dotycznącej zdrowia.
Ewa Książek-Bator została w ubiegłym tygodniu powołana przez prof. Romana Kaliszana, rektora Akademii Medycznej w Gdańsku, na stanowisko dyrektora naczelnego Akademickiego Centrum Klinicznego. Zastąpiła na tym stanowisku Zbigniewa Krzywosińskiego, który zrezygnował z pełnienia obowiązków w związku ze złym stanem zdrowia.
Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Uczelni Medycznych "Hipokrates" uważa, że pomysł likwidacji staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów przy jednoczesnym pozostawieniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego jest dobry. Jednak młodzi medycy obawiają się "wprowadzenia tak ważnych zmian w sposób nie do końca przygotowany i chaotyczny".
Czy leczenie pacjentów w szpitalu za pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia jest opłacalne? Według prywatnych przedsiębiorców prowadzących firmy medyczne praca na rzecz publicznego płatnika to przyszłość, a szpitalnictwo to dziedzina rozwojowa, w którą warto inwestować.
Dziś rozpoczyna się VII ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy. W tym roku przebiega on pod hasłem "Astma? Alergia? Mukowiscydoza. Właściwa diagnoza - lepsze życie". Kampania Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy realizowana jest dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Kampania organizowana jest pod patronatem minister zdrowia Ewy Kopacz.
W dyskusji o reformie ohrony zdrowia, szczególnie o ubezpieczeniach dodatkowych, trzeba pamiętać, żeby zasady równości dostępu nie zakwestionować w jakikolwiek sposób. Jeśli są słabości w tych ustawach, które pozwalałyby na zakwestionowanie zasady równości, to jest niedobrze - uważa sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, szef doradców premiera Michał Boni.
Podczas pierwszych 100 dni kierowania resortem zdrowia minister Ewa Kopacz nie zrobiła niczego dobrego - ocenił wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Zdzisław Szramik.
Jedyny na Dolnym Śląsku oddział toksykologii nie zostanie, przynajmniej na razie, zamknięty. Lekarze, którzy nie zgodzili się podpisać klauzuli opt-out, a przepracowali już dozwolony limit godzin nadliczbowych, zgodzili się na ugodowe, tymczasowe rozwiązanie. Podpisali zgodę na czasową pracę ponad ustawowe godziny nadliczbowe, a dyrekcja szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu w najbliższych dniach ma zaproponować im nowe warunki zatrudnienia.
Ministerstwo Zdrowia planuje zniesienie stażu podyplomowego dla młodych lekarzy - zapowiedziała szefowa tego resortu Ewa Kopacz. Minister wyjaśniła, że chce przełamać bariery, które stawia się młodym lekarzom.