mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Śląskie hospicja wciąż bez kontraktów

    Żadne z 16 śląskich hospicjów nie podpisało dotychczas kontraktu z NFZ. Brak kontraktu oznacza dla nich katastrofę. Już dwukrotnie śląski oddział NFZ odrzucał wszystkie oferty złożone w konkursie, ponieważ żadna z placówek prowadzących opiekę paliatywną nie spełniała postawionych wymogów. Kilka dni temu śląski Fundusz ogłosił konkurs po raz trzeci.

  • Zmiana formuły pracy w ramach "białego szczytu"

    25 lutego pod przewodnictwem prof. Marka Safjana odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego "białego szczytu". W posiedzeniu Komitetu udział wzięli przedstawiciele organizacji związkowych reprezentujących pracowników ochrony zdrowia, pracodawców ochrony zdrowia, samorządów zawodowych pracowników ochrony zdrowia, organizacji samorządu terytorialnego, a także organizacji reprezentujących pacjentów uczestniczących w pracach poszczególnych zespołów.

  • "Odchodzenie od łóżek jest głęboko nieetyczne"

    Ten rok jest przełomowy. Jeśli wejdzie w życie pakiet 7 ustaw przygotowanych przez rząd, to od przyszłego roku będziemy obserwowali systematyczną poprawę funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce - powiedział wiceminister zdrowia Adam Fronczak na konferencji prasowej w siedzibie zarządu wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Łodzi.

  • Spóźnione kontrakty z NFZ

    Cztery podlaskie szpitale: wojewódzkie w Łomży, Suwałkach i Białymstoku oraz Dziecięcy Szpital Kliniczny - 22 lutego podpisały wreszcie kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ich dyrektorzy ub. roku nie zgodzili się na warunki oferowane przez NFZ (10,5 zł za punkt rozliczeniowy), teraz otrzymają 11,19 zł za punkt.

  • Pierwszy zabieg laparoskopowego wycięcia nadnerczy w Białymstoku

    Lekarze z kliniki AM w Białymstoku po raz pierwszy przeprowadzili zabieg laparoskopowego wycięcia nadnerczy. Pomagali im chirurdzy z Łodzi.

  • Problemy transportu sanitarnego w Toruniu

    22 lutego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbyło się spotkanie Adama Frykowskiego, dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko–Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Wiesława Dziergawki, dyrektora Departamentu Polityki Zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu z dyrektorami toruńskich szpitali oraz dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Toruniu.

  • Trwają głodówki w podkarpackich szpitalach

    19 osób uczestniczy już w głodówce w przemyskim szpitalu. Do protestujących dołączyły dzisiaj rano 4 kolejne osoby.

  • MZ wycofuje się z części pomysłów dot. ZOZ-ów

    22 lutego w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się trzecie spotkanie zespołu konsultacyjnego (w ramach debaty "białego szczytu") ds. zmian organizacyjnych w obszarze zakładów opieki zdrowotnej.

  • Dofinansowanie i protesty w szpitalu dziecięcym

    Dziecięcy Szpital Kliniczny w Lublinie otrzyma wsparcie finansowe od Ministerstwa Zdrowia, które zdecydowało objąć się go programem "Wzmocnienie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli". Pieniądze z dysponującego 750 mln zł funduszu przeznacza się na strategiczne dla regionów placówki, którym grozi upadek. Lubelski szpital, który jest jedynym w regionie specjalistycznym ośrodek leczącym dzieci zadłużony jest na 10 mln zł.

  • Rząd: 6% PKB na ochronę zdrowia do 2015 r.

    "Do parlamentu zostały skierowane projekty ustaw, konstytuujące nowy system ochrony zdrowia oraz projekty ważne z punktu widzenia funkcjonowania sprawnej i przyjaznej dla pacjenta opieki zdrowotnej. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad aktami wykonawczymi do tych projektów". Pobożne życzenia? "Polityczny matrix"? Nie, to "Strategiczny plan rządzenia", który określa cele rządu na najbliższe 300, 1500 i 3000 dni.

  • Tusk: Polacy nie chcą zwiększenia nakładów na służbę zdrowia

    Jestem przekonany, że Polacy tak naprawdę nie chcą zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, ale chcą zwiększenia nakładów na swoje zdrowie. Czy Polakom chodzi o to, by lekarze zarabiali więcej? Pytam retorycznie, bo znam odpowiedź: nie – powiedział premier Donald Tusk w wywiadzie dla dziennika "Polska".

  • Blisko 1,2 mld zł na uczelnie medyczne

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swoich stronach internetowych obwieszczenie szefowej resortu Ewy Kopacz w sprawie wykazu jednostek, którym przyznano dotacje podmiotowe oraz kwot tych dotacji na podstawie stawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (DzU. nNr 249, poz. 2104, z późn. zm.), w związku z ustawą budżetową na rok 2007 z 1 lutego 2007 r. (DzU. nr 15, poz. 90) w częsci dotycznącej zdrowia.

  • Nadal trudna sytuacja gdańskiej polikliniki

    Ewa Książek-Bator została w ubiegłym tygodniu powołana przez prof. Romana Kaliszana, rektora Akademii Medycznej w Gdańsku, na stanowisko dyrektora naczelnego Akademickiego Centrum Klinicznego. Zastąpiła na tym stanowisku Zbigniewa Krzywosińskiego, który zrezygnował z pełnienia obowiązków w związku ze złym stanem zdrowia.

  • Młodzi lekarze o projektach MZ

    Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Uczelni Medycznych "Hipokrates" uważa, że pomysł likwidacji staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów przy jednoczesnym pozostawieniu Lekarskiego Egzaminu Państwowego jest dobry. Jednak młodzi medycy obawiają się "wprowadzenia tak ważnych zmian w sposób nie do końca przygotowany i chaotyczny".

  • NFZ chce podpisywać kontrakty z prywatnymi szpitalami

    Czy leczenie pacjentów w szpitalu za pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia jest opłacalne? Według prywatnych przedsiębiorców prowadzących firmy medyczne praca na rzecz publicznego płatnika to przyszłość, a szpitalnictwo to dziedzina rozwojowa, w którą warto inwestować.

  • VII Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy

    Dziś rozpoczyna się VII ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy. W tym roku przebiega on pod hasłem "Astma? Alergia? Mukowiscydoza. Właściwa diagnoza - lepsze życie". Kampania Ogólnopolskiego Tygodnia Mukowiscydozy realizowana jest dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Kampania organizowana jest pod patronatem minister zdrowia Ewy Kopacz.

  • Boni: Nie kwestionować zasady równości

    W dyskusji o reformie ohrony zdrowia, szczególnie o ubezpieczeniach dodatkowych, trzeba pamiętać, żeby zasady równości dostępu nie zakwestionować w jakikolwiek sposób. Jeśli są słabości w tych ustawach, które pozwalałyby na zakwestionowanie zasady równości, to jest niedobrze - uważa sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, szef doradców premiera Michał Boni.

  • "Ewa Kopacz nie zrobiła niczego dobrego"

    Podczas pierwszych 100 dni kierowania resortem zdrowia minister Ewa Kopacz nie zrobiła niczego dobrego - ocenił wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Zdzisław Szramik.

  • Toksykologia we Wrocławiu (chwilowo) uratowana

    Jedyny na Dolnym Śląsku oddział toksykologii nie zostanie, przynajmniej na razie, zamknięty. Lekarze, którzy nie zgodzili się podpisać klauzuli opt-out, a przepracowali już dozwolony limit godzin nadliczbowych, zgodzili się na ugodowe, tymczasowe rozwiązanie. Podpisali zgodę na czasową pracę ponad ustawowe godziny nadliczbowe, a dyrekcja szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu w najbliższych dniach ma zaproponować im nowe warunki zatrudnienia.

  • MZ chce znieść staż podyplomowy

    Ministerstwo Zdrowia planuje zniesienie stażu podyplomowego dla młodych lekarzy - zapowiedziała szefowa tego resortu Ewa Kopacz. Minister wyjaśniła, że chce przełamać bariery, które stawia się młodym lekarzom.

98839 artykułów - strona 4481 z 4942
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.