Zrzucanie odpowiedzialności za wprowadzanie podwyżek na dyrektorów szpitali jest błędem - to problem systemowy. Pieniędzy w służbie zdrowia jest dużo, najwięcej od lat, brak tylko ich dobrego wykorzystania. Dlatego radzę rządowi podążać ścieżką wytyczoną w expose - mówi Krzysztof Tuczapski, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych, prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego.
Jak poinformował wiceminister zdrowia Marek Twardowski, wypełnione ankiety o zarobkach lekarzy przesłało do resortu kilkadziesiąt szpitali powiatowych, wojewódzkich i klinicznych. Twardowski zaznaczył, że szczegółowe dane będą zbierane w pierwszej dekadzie lutego.
Mając dodatkową polisę ubezpieczeniową, pacjent będzie zoperowany w wybranym przez siebie terminie i jednocześnie będzie miał zagwarantowany pokój o wyższym standardzie - mówi Andrzej Włodarczyk, wiceminister zdrowia, który nadzorował przygotowanie projektu ustawy o dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych oraz nadzorze nad ubezpieczeniami zdrowotnymi. Projektem na najbliższym posiedzeniu Sejmu zajmą się posłowie.
Lekarze z Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu 30 stycznia złożą wypowiedzenia z pracy. Decyzja ta jest efektem braku porozumienia z dyrekcją. Medycy mówią, że nie chcą już negocjować z dyrektor szpitala, gdyż nie ma im nic nowego do zaoferowania.
Wynajęciem zewnętrznej firmy zapewniającej obsadę nocnych dyżurów zakończyły się negocjacje z lekarzami w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Świeciu nad Wisłą. Dyrekcja nie mogła spełnić postulatów płacowych lekarzy.
Nieprawidłowe przeprowadzanie przetargów, w tym nieprzestrzeganie zasad zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania oferentów - to najpoważniejsze zarzuty wobec warmińsko-mazurskich szpitali, które skontrolowała NIK. - Wyniki kontroli dotyczącej realizacji zamówień publicznych w SPZOZ-ach nas przeraziły. Na 10 skontrolowanych szpitali tylko jeden szpital (w Giżycku) został oceniony pozytywnie - powiedział wiceprezes NIK Józef Górny.
25 stycznia udało się dojść do porozumienia płacowego z lekarzami w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku. Dziś w sprawie podwyżek mają rozmawiać pielęgniarki i położne.
Pielęgniarki ze Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu odejściem na 3 godziny (od 8.00 do 11.00) od łóżek pacjentów rozpoczęły strajk. We wtorek akcja ma potrwać 4 godziny, a w środę - 5. Część sióstr wzięła też urlopy na żądanie.
Dr n. med. Wojciech Gromkowski, przewodniczący Zarządu Związku Zawodowego Anestezjologów Regionu Podlaskiego, założył precedensową sprawę Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Białymstoku. Rozpatrujący sprawę jego i dwóch innych lekarzy Sąd Najwyższy wypowie się 13 marca, co należy się medykom za czas spędzony na dyżurach: wolne czy pieniądze.
Rusza budowa nowego oddziału w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Będzie to 10-łóżkowy Oddział Leczenia Żywieniowego dla dzieci, które z powodu choroby nie mogą jeść normalnie – wymagają podaży wszystkich składników odżywczych dożylnie.
25 stycznia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Witold Drożdż, Komendant Główny Policji nadinspektor Tadeusz Budzik, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Wiesław Leśniakiewicz oraz przedstawiciele operatorów telekomunikacyjnych podpisali porozumienie umożliwiające lokalizację osoby dzwoniącej pod numer alarmowy 112.
Anestezjolodzy ze Szpitala Specjalistycznego w Pile (Wielkopolskie) podpisali ugodę i wracają do normalnej pracy. - Po trzytygodniowych trudnych rozmowach porozumieliśmy się z dyrekcją i starostą pilskim - powiedział Jacek Gęsicki ze Związku Zawodowego Anestezjologów.
25 stycznia w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Spotkaniu przewodniczył wojewoda Jerzy Miller. Tematem obrad było omówienie kwestii związanych z sytuacją ochrony zdrowia w regionie.
Pielęgniarki ze szpitala powiatowego w Radomsku (Łódzkie) podpisały porozumienie z dyrekcją. Uzgodniono, że siostry dostaną podwyżkę płacy zasadniczej w wysokości 463 złotych. Oprócz tego będą otrzymywać każdego miesiąca dodatek w kwocie 170 zł brutto. Dyrektor placówki obiecał też, że do rozmów o podwyżkach będzie wracał pod koniec każdego kwartału.
Głodujący od 21 stycznia lekarze Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży w czwartek po południu zawiesili - do 30 stycznia akcję protestacyjną. Od poniedziałku głodowało troje medyków, w środę dołączył do nich czwarty.
Małopolskie Centrum Zdrowia Publicznego w Krakowie chce za darmo przekazać wszystkim szpitalom w województwie komputery, które mają ułatwić prowadzenie statystyk. Do rozdania są 43 komputery. Na razie jednak tylko 5 placówek wyraziło zainteresowanie.
Aby zapewnić pacjentom całodobową opiekę, w wielu warszawskich szpitalach lekarze pracują więcej godzin niż dopuszcza ustawa o ZOZ-ach - mówi przewodniczący Zarządu Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Maciej Jędrzejowski.
Jest wola rozmowy i to jest najważniejsze - powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz po środowym spotkaniu premiera Donalda Tuska z przedstawicielami klubów parlamentarnych i prezydenta w sprawie naprawy systemu ochrony zdrowia.
24 stycznia, na zainicjowanym przez wicemarszałka woj. dolnośląskiego Marka Moszczyńskiego spotkaniu, przedstawiciele samorządów wojewódzkich, odpowiedzialni za politykę zdrowotną, dyskutowali o projektach ustaw przedłożonych przez Ministerstwo Zdrowia na poniedziałkowym "białym szczycie" w Warszawie.
Zapłodnienie in vitro powinno być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Są na to pieniądze. Potrzebne są jednak odpowiednie zmiany prawne - oceniają politycy Lewicy i Demokratów. Na zorganizowanej w Sejmie konferencji politycy i eksperci omawiali, prawne, etyczne i medyczne aspekty leczenia niepłodności poprzez pozaustrojowe zapłodnienie.