mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Więcej na leczenie

    O ponad 858 mln zł zwiększy się plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia na 2008 r. Zmianę planu finansowego NFZ, uchwaloną 17 stycznia przez Radę Funduszu na wniosek prezesa NFZ z 9 stycznia, zaopiniowała pozytywnie sejmowa Komisja Zdrowia.

  • OZZL upomina się o lekarzy z zakładów opieki długoterminowej i szpitali psychiatrycznych

    19 stycznia na IV zjeździe delegatów Regionu Małopolskiego OZZL dokonano bilansu sytuacji w regionie. Wnioski z niego wynikające zawarto w uchwałach zjazdowych i apelach.

  • Ochman: Spodziewałam się więcej konkretów

    Spodziewałam się więcej konkretów dotyczących rozwiązania bieżących problemów w ochronie zdrowia - powiedziała po "białym szczycie" szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".

  • Osiągnięcia krakowskich naukowców

    W najnowszym zeszycie Circulation ukazał się artykuł pt. "Heme oxygenase-1 and carbon monoxide in vascular pathobiology; focus on angiogenesis", którego współautorami są prof. dr hab. Józef Dulak i dr hab. Alicja Józkowicz z Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  • Nowy tomograf w Gdańsku

    Akademia Medyczna w Gdańsku zakupi dla Akademickiego Centrum Klinicznego – Szpitala Akademii Medycznej w Gdańsku nowy tomograf. Będzie on najnowocześniejszym 64-rzędowym tomografem na Pomorzu.

  • Twardowski: 2-3 lata na wycenę procedur

    Rzeczywiście prof. Religa zrobił bardzo wiele. Wyodrębnił ok. 18 tysięcy procedur medycznych. Wykorzystujemy owoce tej pracy, ale niestety brakuje jednej podstawowej rzeczy, bez której koszyk właściwie nie istnieje: wyceny. Nie wiadomo, ile kosztują poszczególne procedury. Musimy to nadrobić. Wyliczyliśmy już koszt ok. 3,5 tysiąca procedur, do wyliczenia pozostałych potrzeba ok. 2-3 lat - mówi wiceminister zdrowia Marek Twardowski w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego".

  • MZ chce wzmocnić kontrolę nad NFZ i przyspieszyć prace nad RUM

    Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął informację na temat obecnej sytuacji w ochronie zdrowia (która zostanie przedstawiona podczas posiedzenia Sejmu), przedłożoną przez minister zdrowia.

  • Prezydent: Zmniejszyć deficyt anestezjologów

    22 stycznia w Pałacu Prezydenckim Prezydent RP Lech Kaczyński - na prośbę Wiceprzewodniczącej Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Wiesławy Taranowskiej - spotkał się z przedstawicielami tej centrali związkowej.

  • Szpital nagrodzony

    21 stycznia, podczas uroczystej Gali w Teatrze Polskim w Warszawie, ogłoszone zostały wyniki II edycji konkursu Firma Równych Szans. W konkursie wyłoniono firmy i instytucje wprowadzające najskuteczniejsze rozwiązania w zakresie równości szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Koncepcja konkursu opracowana została przez ekspertów i ekspertki Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

  • PET-CT w Warszawie

    W Wojskowym Instytucie Medycznym przy ulicy Szaserów w Warszawie działa już czwarty w Polsce skaner PET-CT. Mazowieckie Centrum PET-CT jest częścią firmy Euromedic Polska - pierwszego i jedynego w naszym kraju przedsiębiorstwa prywatnego, które prowadzi ośrodki diagnostyczne PET-CT.

  • Problemy ochrony zdrowia na Podkarpaciu

    21 stycznia wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta i marszałek woj. podkarpackiego Zygmunt Cholewiński wzięli udział w posiedzeniu Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, poświęconym problemom ochrony zdrowia, a zwłaszcza sytuacji szpitali wobec oczekiwań płacowych pielęgniarek i położnych.

  • Ratownicy wstrzymali protest

    Ratownicy medyczni zdecydowali o wstrzymaniu zapowiadanej na ten tydzień akcji protestacyjnej - poinformował przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego Robert Szulc. Taką decyzję związkowcy podjęli w czasie obrad "białego szczytu" w Warszawie, po rozmowie z premierem Donaldem Tuskiem.

  • Lewica o "białym szczycie"

    Szef sejmowej Komisji Zdrowia, były minister zdrowia Marek Balicki (Lewica i Demokraci) zaproponował, by oprócz organizowania "białych szczytów" utworzyć specjalny podstolik polityczny ds. ochrony zdrowia. W jego ramach mogliby szukać porozumienia ci, którzy mają wpływ na tworzenie prawa – rząd, cztery kluby parlamentarne i prezydent.

  • Sukcesy naukowców z AMG

    Dr Sambor Sawicki, asystent w Klinice Ginekologii Onkologicznej AMG otrzymał drugą nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie im. Aurelii Baczko na najwybitniejszą pracę doktorską w roku 2007 z dziedziny medycyny klinicznej zabiegowej.

  • BCC: Potrzebna Umowa Społeczna, przekształcenia SPZOZ i konwersja długów

    W ocenie Business Centre Club długi systemu ochrony zdrowia stanowią hamulec zmian w tym systemie i poważne zagrożenie dla budżetu państwa, a ich koncentracja w relatywnie małej liczbie szpitali w połączeniu z ich niejasnym statusem prawnym będzie blokować wiele działań reformatorskich.

  • Religa: Zdecyduje Sejm, a nie "biały szczyt"

    Były minister zdrowia Zbigniew Religa podkreśla, że 5-7 miliardów złotych więcej w tym roku w systemie ochrony zdrowia z tytułu wyższych wpływów ze składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne spowodowanych wzrostem gospodarczym nie wyrówna deficytu, który - w opinii prof. Religi - sięga 40 mld zł.

  • Bukiel: System stoi w rozkroku

    Zdaniem przewodniczącego Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy to dobrze, że "biały szczyt" nie będzie jednorazowym spotkaniem, lecz kilkutygodniowym cyklem spotkań. - Przynajmniej będzie jasno określone, czego oczekują związki zawodowe, a czego rząd - mówi Krzyszto Bukiel.

  • Minister zdrowia przedstawiła harmonogram reformy

    Podczas poniedziałkowego "białego szczytu" minister zdrowia Ewa Kopacz zaprezentowała ponownie pakiet ustaw wniesionych w zeszłym tygodniu do laski marszałkowskiej. Przedstawiła też harmonogram prac legislacyjnych dotyczących reformy sytemu ochrony zdrowia.

  • "S" za wotum nieufności wobec minister Kopacz

    14 stycznia Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" przyjął stanowisko w sprawie sytuacji w służbie zdrowia, w którym poparł stanowisko Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Krajowej Sekcji Służby Zdrowia i zażądał niezwłocznego podjęcia rozmów dotyczących opracowania niezbędnych norm i standardów zatrudnienia i wynagrodzenia.

  • "Reforma musi mieć gospodarza"

    W "białym szczycie” zwołanym przez premiera wzięła udział minister Anna Fotyga, Szef Kancelarii Prezydenta RP. W spotkaniu uczestniczył także doradca prezydenta ds. zdrowia dr Tomasz Zdrojewski.

98813 artykułów - strona 4495 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.