W Polsce średnio troje dzieci w każdej pierwszej klasie szkoły podstawowej dotkniętych jest moczeniem nocnym. Oznacza to, że 10% wszystkich dzieci cierpi, budząc się w mokrym łóżku i ponosi konsekwencje tej przykrej oraz stresującej choroby. Problem dotyka nie tylko rodziców i dzieci w wieku szkolnym, ale i tych, którzy przechodzą z tą chorobą w dorosłe życie. Obecna wiedza lekarska pozwala na zastosowanie skutecznych metod leczenia, które przywracają dziecko do normalnego funkcjonowania w środowisku rówieśników. Medycy podkreślają, że wiedza i postawa rodziców mają kluczowy wpływ na powodzenie terapii.
Jak informuje Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia, w związku z wejściem od 1 nstycznia nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz Prawa o szkolnictwie wyższym (DzU. nr 176, poz. 1240), która wprowadza nowe regulacje w zakresie czasu pracy, lekarz odbywający specjalizację w dalszym ciągu będzie zobligowany do pełnienia zgodnie z obowiązującym go programem, nie mniej niż 3 dyżurów w miesiącu, jednak przy zachowaniu 48-godzinnego tygodnia pracy.
Jak informuje Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia, w związku ze zmianą ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU. z 2007 r. nr 14, poz. 89, z późn. zm.), zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia z 24 marca 2004 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (DzU. nr 57, poz. 553, z późn. zm.), począwszy od 1 stycznia 2008 r. lekarz odbywający staż podyplomowy będzie zobligowany do pełnienia dyżurów medycznych w wymiarze odpowiadającym 10 godzinom 5 minutom tygodniowo przy zachowaniu 48 godzinnego tygodnia pracy.
Zatrudnieni na podstawie umów cywilno-prawnych lekarze ze Śląska tworzą Ogólnopolskie Stowarzyszenie Zawodowe Lekarzy Kontraktowych, które ma reprezentować interesy tej grupy medyków w kontaktach z pracodawcami, na przykład przy negocjacjach podwyżek stawki za tzw. godzinę kontraktową.
Premier Donald Tusk powołał 21 grudnia doktora nauk medycznych Adama Fronczaka na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. To już piąty wiceminister w gabinecie Ewy Kopacz. Dr Fronczak będzie odpowiadał za współpracę międzynarodową i politykę zdrowotną, procedury wysokospecjalistyczne i ratownictwo medyczne.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poinformował, że - zgodnie z docierającymi do niego informacjami - w ogromnej większości szpitali w Polsce nie został rozwiązany problem zapewnienia ciągłości pracy po 1 stycznia.
Rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Koszur poinformowała, że "w odpowiedzi na wnioski dyrektorów szpitali, a także po przeszacowaniu planu finansowego na 2008 rok oraz uwzględnieniu pozytywnych prognoz przyszłorocznych przychodów Funduszu", dyrekcja ZOW NFZ podjęła decyzję o podwyższeniu z 11 do 12 zł wyceny z punkt w leczeniu szpitalnym w przyszłym roku.
W większości szpitali na Podkarpaciu lekarze podpisali z dyrekcjami placówek kontrakty na dyżury - informuje Radio Rzeszów. Tymczasem TVP Rzeszów twierdzi, że lecznice, w których postulaty płacowe medyków i możliwości lub dobre chęci dyrektorów się nie zeszły, można policzyć na palcach jednej ręki.
Jak poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz, "w 9 województwach na 100%, a w pozostałych 7 - na 95-98% podpisano już umowy dotyczące pracy lekarzy na dyżurach po 1 stycznia 2008 r." - Pojedynczy świadczeniodawcy jeszcze negocjują swoje stawki - dodała. Zapewniła, że po 1 stycznia szpitale będą funkcjonować normalnie.
W opinii Zarządu Regionu Mazowieckiego OZZL pozostawienie problemu obsady dyżurów lekarskich po 1.01.2008 w gestii dyrektorów szpitali oraz brak adekwatnych działań ze strony Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia doprowadziły do chaosu w większości warszawskich szpitali.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej i przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt nowelizacji rozporządzenia z 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (DzU. nr 213, poz. 1568).
Jak informuje resort zdrowia, 21 grudnia minister Ewa Kopacz spotkała się z przedstawicielami Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie". W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia z wiceprezesem Jackiem Grabowskim.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz wydał zarządzenie w sprawie uruchomienia części rezerwy ogólnej uwzględnionej w planie finansowym Funduszu na 2007 rok. Szef NFZ zmniejszył "do zera" obowiązkowy odpis na rezerwę ogólną w kwocie 207,5 mln zł.
W wyniku większej niż przewidywano ściągalności składki zdrowotnej centrala Narodowego Funduszu Zdrowia zgromadziła na koniec października br. nadwyżkę finansową w wysokości 1,6 mld zł. Fundusz szacuje, że za cały bieżący rok pula ta może się powiększyć do ok. 2 mld zł. Pieniądze te będzie można wykorzystać w przyszłym roku.
Od stycznia lekarze Szpitala Powiatowego im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu (Małopolskie) będą strajkować. Nie zgadzają się bowiem na przyjęty w tym tygodniu nowy regulamin pracy, który uniemożliwia on pracę im po godzinach w przychodniach i prywatnych gabinetach.
Pracownię tomokomputerową i powiększony Oddział Intensywnej Opieki Medycznej otwarł Szpital Powiatowy im. dr. A. Majkowskiego w Kartuzach. W placówce wkrótce będzie można wykonać wszystkie niezbędne badania diagnostyczne, na które dotąd trzeba było pacjentów odsyłać do Trójmiasta.
Dyrektorzy świętokrzyskich szpitali zrzeszeni w Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych są zaniepokojeni wejściem w życie przepisów ograniczających czas pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo. Jak powiedział prezes Związku Ryszard Skrzypek, większość medyków już teraz nie wyraża zgody na zwiększenie liczby godzin beż dodatkowego wynagrodzenia.
Klinika Kardiochirurgii Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Akademickiego Centrum Klinicznego Akademii Medycznej w Gdańsku uzyskały zgodę Ministerstwa Zdrowia na przeszczepianie serc.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz wystosował wniosek o odwołanie z funkcji dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Marka Szewczyka. Jako oficjalny powód podano niepodpisanie kontraktów ze szpitalami w Częstochowie.
Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski zwołał posiedzenie Zespołu do spraw ochrony zdrowia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w związku z sytuacją panującą w Szpitalu Powiatowym w Braniewie oraz zagrożeniami związanymi z rozwojem sytuacji w szpitalu w Olecku.