mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Moczenie nocne można i trzeba leczyć

    W Polsce średnio troje dzieci w każdej pierwszej klasie szkoły podstawowej dotkniętych jest moczeniem nocnym. Oznacza to, że 10% wszystkich dzieci cierpi, budząc się w mokrym łóżku i ponosi konsekwencje tej przykrej oraz stresującej choroby. Problem dotyka nie tylko rodziców i dzieci w wieku szkolnym, ale i tych, którzy przechodzą z tą chorobą w dorosłe życie. Obecna wiedza lekarska pozwala na zastosowanie skutecznych metod leczenia, które przywracają dziecko do normalnego funkcjonowania w środowisku rówieśników. Medycy podkreślają, że wiedza i postawa rodziców mają kluczowy wpływ na powodzenie terapii.

  • MZ o czasie pracy lekarzy odbywających specjalizację

    Jak informuje Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia, w związku z wejściem od 1 nstycznia nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz Prawa o szkolnictwie wyższym (DzU. nr 176, poz. 1240), która wprowadza nowe regulacje w zakresie czasu pracy, lekarz odbywający specjalizację w dalszym ciągu będzie zobligowany do pełnienia zgodnie z obowiązującym go programem, nie mniej niż 3 dyżurów w miesiącu, jednak przy zachowaniu 48-godzinnego tygodnia pracy.

  • MZ o czasie pracy stażystów

    Jak informuje Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia, w związku ze zmianą ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU. z 2007 r. nr 14, poz. 89, z późn. zm.), zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia z 24 marca 2004 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty (DzU. nr 57, poz. 553, z późn. zm.), począwszy od 1 stycznia 2008 r. lekarz odbywający staż podyplomowy będzie zobligowany do pełnienia dyżurów medycznych w wymiarze odpowiadającym 10 godzinom 5 minutom tygodniowo przy zachowaniu 48 godzinnego tygodnia pracy.

  • Lekarze kontraktowi zrzeszają się

    Zatrudnieni na podstawie umów cywilno-prawnych lekarze ze Śląska tworzą Ogólnopolskie Stowarzyszenie Zawodowe Lekarzy Kontraktowych, które ma reprezentować interesy tej grupy medyków w kontaktach z pracodawcami, na przykład przy negocjacjach podwyżek stawki za tzw. godzinę kontraktową.

  • Piąty wiceminister zdrowia

    Premier Donald Tusk powołał 21 grudnia doktora nauk medycznych Adama Fronczaka na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. To już piąty wiceminister w gabinecie Ewy Kopacz. Dr Fronczak będzie odpowiadał za współpracę międzynarodową i politykę zdrowotną, procedury wysokospecjalistyczne i ratownictwo medyczne.

  • OZZL: Pani minister kłamie

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poinformował, że - zgodnie z docierającymi do niego informacjami - w ogromnej większości szpitali w Polsce nie został rozwiązany problem zapewnienia ciągłości pracy po 1 stycznia.

  • Dobre wieści dla zachodniopomorskich szpitali

    Rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Koszur poinformowała, że "w odpowiedzi na wnioski dyrektorów szpitali, a także po przeszacowaniu planu finansowego na 2008 rok oraz uwzględnieniu pozytywnych prognoz przyszłorocznych przychodów Funduszu", dyrekcja ZOW NFZ podjęła decyzję o podwyższeniu z 11 do 12 zł wyceny z punkt w leczeniu szpitalnym w przyszłym roku.

  • Dyżurowe kontrowersje

    W większości szpitali na Podkarpaciu lekarze podpisali z dyrekcjami placówek kontrakty na dyżury - informuje Radio Rzeszów. Tymczasem TVP Rzeszów twierdzi, że lecznice, w których postulaty płacowe medyków i możliwości lub dobre chęci dyrektorów się nie zeszły, można policzyć na palcach jednej ręki.

  • Minister Kopacz uspokaja

    Jak poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz, "w 9 województwach na 100%, a w pozostałych 7 - na 95-98% podpisano już umowy dotyczące pracy lekarzy na dyżurach po 1 stycznia 2008 r." - Pojedynczy świadczeniodawcy jeszcze negocjują swoje stawki - dodała. Zapewniła, że po 1 stycznia szpitale będą funkcjonować normalnie.

  • Chaos w stołecznych szpitalach

    W opinii Zarządu Regionu Mazowieckiego OZZL pozostawienie problemu obsady dyżurów lekarskich po 1.01.2008 w gestii dyrektorów szpitali oraz brak adekwatnych działań ze strony Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia doprowadziły do chaosu w większości warszawskich szpitali.

  • MZ nowelizuje rozporządzenie w sprawie wymagań

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej i przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt nowelizacji rozporządzenia z 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (DzU. nr 213, poz. 1568).

  • MZ porozumiało się z rodzinnymi

    Jak informuje resort zdrowia, 21 grudnia minister Ewa Kopacz spotkała się z przedstawicielami Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie". W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia z wiceprezesem Jackiem Grabowskim.

  • NFZ uwalnia rezerwy

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz wydał zarządzenie w sprawie uruchomienia części rezerwy ogólnej uwzględnionej w planie finansowym Funduszu na 2007 rok. Szef NFZ zmniejszył "do zera" obowiązkowy odpis na rezerwę ogólną w kwocie 207,5 mln zł.

  • Dodatkowe 1,6 mld zł w centrali NFZ

    W wyniku większej niż przewidywano ściągalności składki zdrowotnej centrala Narodowego Funduszu Zdrowia zgromadziła na koniec października br. nadwyżkę finansową w wysokości 1,6 mld zł. Fundusz szacuje, że za cały bieżący rok pula ta może się powiększyć do ok. 2 mld zł. Pieniądze te będzie można wykorzystać w przyszłym roku.

  • Lekarze zapowiadają strajk

    Od stycznia lekarze Szpitala Powiatowego im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu (Małopolskie) będą strajkować. Nie zgadzają się bowiem na przyjęty w tym tygodniu nowy regulamin pracy, który uniemożliwia on pracę im po godzinach w przychodniach i prywatnych gabinetach.

  • Nowocześniej w szpitalu

    Pracownię tomokomputerową i powiększony Oddział Intensywnej Opieki Medycznej otwarł Szpital Powiatowy im. dr. A. Majkowskiego w Kartuzach. W placówce wkrótce będzie można wykonać wszystkie niezbędne badania diagnostyczne, na które dotąd trzeba było pacjentów odsyłać do Trójmiasta.

  • OZZL: Praca zmianowa wprowadzi zamieszanie

    Dyrektorzy świętokrzyskich szpitali zrzeszeni w Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych są zaniepokojeni wejściem w życie przepisów ograniczających czas pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo. Jak powiedział prezes Związku Ryszard Skrzypek, większość medyków już teraz nie wyraża zgody na zwiększenie liczby godzin beż dodatkowego wynagrodzenia.

  • Dwa nowe ośrodki transplantacji serca

    Klinika Kardiochirurgii Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Akademickiego Centrum Klinicznego Akademii Medycznej w Gdańsku uzyskały zgodę Ministerstwa Zdrowia na przeszczepianie serc.

  • Zmieni się szef śląskiego NFZ

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz wystosował wniosek o odwołanie z funkcji dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Marka Szewczyka. Jako oficjalny powód podano niepodpisanie kontraktów ze szpitalami w Częstochowie.

  • Wojewoda walczy o pieniądze na szpitale

    Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski zwołał posiedzenie Zespołu do spraw ochrony zdrowia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w związku z sytuacją panującą w Szpitalu Powiatowym w Braniewie oraz zagrożeniami związanymi z rozwojem sytuacji w szpitalu w Olecku.

98813 artykułów - strona 4505 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.