mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Negocjacje trwają

    W Akademickim Centrum Klinicznym w Gdańsku rozpoczęły się rozmowy ostatniej szansy między protestującymi pielęgniarkami a dyrekcją szpitala. Porozumienia w sprawie podwyżek pensji nie zawarto, ale negocjacje będą kontynuowane, gdyż prorektor AMG prof. Roman Nowicki uprosił obie strony o jeszcze jedno spotkanie.

  • Pomorskie SOR-y pękąją w szwach

    Sytuacja na oddziałach ratunkowych pomorskich szpitali, gdzie chorzy spędzają nawet kilka dni, czekając na miejsce na przepełnionych oddziałach internistycznych czy neurologicznych, będzie tematem piątkowego spotkania przedstawicieli władz odpowiedzialnych za służbę zdrowia na Pomorzu z kierownikami szpitalnych oddziałów ratunkowych.

  • Odstąpią od strajku?

    Do późnego wieczora trwały wczoraj w starostwie powiatowym w Tarnowskich Górach (Śląskie) mediacje dyrekcji Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego im. B. Hagera ze związkami zawodowymi pielęgniarek, pracowników średniego oraz niższego szczebla. Mediatorem w sporze jest starosta Józef Korpak.

  • Leki ziołowe mogą szkodzić

    Leki ziołowe, podobnie jak preparaty chemiczne mogą szkodzić - przestrzegają lekarze. W ramach ogólnopolskiej kampanii "Lek bezpieczny" specjaliści przekonują, że leki, również zioła, niewłaściwie stosowane i źle przechowywane mogą być groźne dla pacjenta.

  • Bliżej porozumienia

    W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach (Podlaskie) ruszyły negocjacje pielęgniarek z dyrekcją. Jest szansa na porozumienie i zakończenie trwającego od 17 października strajku. Dyrektor Dariusz Kaczorowski zgodził się na podwyższenie płac o 500 zł. Wciąż nie ma jednak zgody, od kiedy podwyżka miała by być naliczana i od kiedy wypłacana.

  • Pijany chirurg przyjmował pacjentów

    Stołeczni policjanci zatrzymali lekarza, który mając 2,6 promila alkoholu we krwi przyjmował pacjentów podczas swojego dyżuru w przychodni w Bemowie. Sprawa wyszła na jaw, gdy pewien młody mężczyzna potrzebujący porady chirurga-ortopedy zorientował się, ze przyjmujący go lekarz jest nietrzeźwy.

  • Śląsk zadba o wcześniaki

    Podczas XV sesji Sejmiku Województwa Śląskiego radni upoważnili Zarząd Województwa do zaciągnięcia zobowiązania na lata 2008-2017, w łącznej kwocie 7 621 950 złotych, na dofinansowanie projektu "Zapobieganie wcześniactwa i poprawa stanu zdrowia dziecka przedwcześnie urodzonego".

  • Polska atrakcyjna dla badań klinicznych

    Koncerny farmaceutyczne coraz chętniej lokują badania kliniczne swoich nowych leków w krajach zaliczanych do tzw. rynków wschodzących. W rankingu "Country Attractiveness Index for Clinical Trials", przygotowanym przez firmę konsultingową A.T. Kearney, Polska znalazła się na 8. pozycji. Producentów do przeprowadzania badań klinicznych w tych krajach skłaniają niższe o 30-65% koszty.

  • Pierwsze takie operacje

    W Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przeprowadzono pierwsze w Polsce operacje wszczepienia protezy stawu biodrowego z wykorzystaniem nowoczesnego tomografu komputerowego O-arm z nawigacją. W Europie są tylko 3 takie urządzenia.

  • Ponad 800 tys. zł dla organizacji pozarządowych

    Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę wybranych ofert dotyczących zadań publicznych zlecanych do realizacji organizacjom pozarządowym przez resort w 2007 roku oraz realizujących je podmiotów (II edycja konkursu). Na te cele przeznaczono łącznie 835 956 złotych.

  • Jest nagroda, nie ma podwyżek, będzie strajk

    Pod koniec tygodnia w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach (Śląskie) rozpocznie się strajk. Związkowcy zerwali rozmowy z dyrekcją placówki, w których udział brał także - jako mediator - starosta tarnogórski Józef Korpak. Szef szpitalnej "Solidarności" Jacek Szarek twierdzi, że starosta był stronniczy.

  • Grzegorek wiceministrem zdrowia?

    Świętokrzyski poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Grzegorek prawdopodobnie będzie wiceministrem zdrowia - informuje "Gazeta Wyborcza".

  • Nagrody Naukowe Wydziału Nauk Medycznych PAN

    Wydział Nauk Medycznych PAN na posiedzeniu plenarnym 25 października przyznał Medal im. Jędrzeja Śniadeckiego, nagrody naukowe Wydziału oraz wyróżnienia studenckie Laur Medyczny im. W. Mayzla.

  • KPP: Przeniesienie składki na FP do NFZ nie naprawi systemu

    Narodowy Fundusz Zdrowia będzie otrzymywał połowę środków przekazywanych na Fundusz Pracy – takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przyjęty we wtorek przez rząd.

  • Nowoczesny ośrodek badań biomedycznych

    W 2013 roku Warszawa będzie miała jeden z najnowocześniejszych ośrodków badań biomedycznych w Europie - Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT). Umowę wstępną, która rozpoczyna prace nad tym – wartym 100 mln euro – projektem, podpisali profesor Leszek Pączek, rektor Akademii Medycznej, która jest koordynatorem przedsięwzięcia, oraz Olaf Gajl, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

  • Dymisja prezesa NFZ

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz złożył premierowi dymisję ze swojego stanowiska. Jego obowiązki będzie pełnił dotychczasowy zastępca ds. medycznych Jacek Grabowski. Te zmiany musi jeszcze formalnie zatwierdzić rada NFZ.

  • Przekształcenie uratuje szpital?

    Jeśli szpital w Starachowicach (Świętokrzyskie) nie zostanie jak najszybciej sprywatyzowany, to grozi mu upadek – twierdzą władze powiatu. Starosta Andrzej Matynia spotkał się z załogą placówki i poinformował o planach przekształcenia w spółkę handlową.

  • Bytom pomaga szpitalowi

    Rada Miasta Bytomia podjęła decyzję o dofinansowaniu Szpitala Specjalistycznego nr 1 kwotą 200 tys. zł. Pieniądze te przeznaczone zostaną na stworzenie dokumentacji technicznej, planowanej modernizacji i budowy sieci informatycznej.

  • Propozycje poprawy sytuacji finansowej suwalskiej lecznicy

    Najlepszym wyjściem z kryzysowej sytuacji w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach (Podlaskie) jest restrukturyzacja, zmniejszenie liczby oddziałów, ograniczenie zatrudnienia i wypłacenie odpowiednich poborów pozostałym pracownikom - twierdzi odpowiedzialny w zarządzie województwa za służbę zdrowia wicemarszałek Marek Olbryś.

  • Świętokrzyskie chce telemedycyny

    Region świętokrzyski przygotowuje się do wprowadzenia systemu połączeń telekomunikacyjnych między jednostkami ochrony zdrowia. Projekt będzie nosił nazwę "Telemedycyna". Dzięki jego realizacji znacznie poprawi się opieka medyczna w województwie - zapewnia Marek Gos, członek zarządu woj. świętokrzyskiego.

98802 artykuły - strona 4525 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.