Z kraju

  • Radziwiłł: Ryzyko ponownej akcji protestacyjnej

    Lekarze są zmęczeni kilkumiesięcznymi protestami. Ale za jakiś czas zorientują się, że mimo wywalczenia podwyżki wynagrodzenia w dalszym ciągu nie spełniają ich oczekiwań. Mówimy o wynagrodzeniu proporcjonalnym do zarobków innych pracowników. Można to osiągnąć jedynie poprzez znaczące podniesienie publicznych nakładów na ochronę zdrowia - mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

  • Najpilniejsze zadania przyszłego rządu wg BCC

    Zdaniem Business Centre Club, zwycięstwo Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych otworzyło szansę na istotną zmianę w polityce gospodarczej rządu. W najbliższych dniach będzie się decydował kształt i program przyszłego rządu. Eksperci BCC opracowali listę najpilniejszych zadań, którymi rząd powinien się jak najszybciej zająć.

  • Porozumienie na Podkarpaciu

    Po długich rozmowach doszło do porozumienia między pielęgniarkami a dyrekcją Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Negocjacje ze związkami reprezentującymi siedem pozostałych związków zawodowych będą jeszcze trwały.

  • OZZL podsumował akcję protestacyjną

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podsumował tegoroczną akcję protestacyjną. Według OZZL, obecnie czynna akcja strajkowa jest prowadzona w pojedynczych szpitalach (np. Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, Szpitalu Psychiatrycznym im Babińskiego w Krakowie-Kobierzynie, Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie). Również w pojedynczych szpitalach lekarze są na gremialnych wypowiedzeniach z pracy.

  • Kampania "Lokal Bez Papierosa" na Mazowszu

    25 października została zainaugurowana na terenie Warszawy kampania społeczna Lokal Bez Papierosa.pl. Autorem kampanii jest Stowarzyszenie MANKO z Krakowa. Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego objęło kampanię patronatem honorowym na terenie województwa mazowieckiego.

  • RPD apeluje o normy żywieniowe w ZOZ-ach

    Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska zwróciła się do ministra zdrowia Zbigniewa Religi z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych w celu wprowadzenia regulacji prawnych określających normy żywieniowe pacjentów stacjonarnych zakładów opieki zdrowotnej oraz działań kontrolnych w celu ustalenia, czy szpitale zapewniają przyjętym pacjentom wyżywienie odpowiednie do stanu zdrowia.

  • Wojewódzki będzie uniwersyteckim

    Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego poparł przekształcenie Wojewódzkiego Szpitala im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy w lecznicę uniwersytecką. Zdaniem marszałka województwa Piotra Całbeckiego to najlepsza metoda na wyciągnięcie tej placówki z długów, a jednocześnie na podniesienie jakości leczenia.

  • Pieniądze na ratowanie życia

    W budżecie państwa na 2008 rok zaplanowano dodatkowe pieniądze na ratownictwo medyczne w województwie małopolskim. Budżet przewiduje zakontraktowanie 8 dodatkowych zespołów. Częściowo pieniądze te będą przeznaczone na wymianę najstarszych i najbardziej zużytych karetek w powiatach woj. małopolskiego.

  • E-Zdrowie na Podlasiu

    W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku, odbyło się spotkanie poświęcone koncepcji Systemu Informacji Medycznej Podlasia. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele placówek medycznych z regionu, a także marszałek województwa Dariusz Piontkowski i wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia Marek Olbryś.

  • Ogólnopolski Konkurs na Projekty Badawcze

    Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości objęły Honorowym Patronatem program "W Poszukiwaniu Tej Złotej - Ogólnopolski Konkurs na Projekty Badawcze", zainaugurowany wczoraj.

  • "Polskie Noble" 2007 przyznane

    Rada Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej po raz szesnasty przyznała nagrody za wybitne osiągnięcia i odkrycia naukowe uznawane za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce. Ich wysokość wzrosła w tym roku do 200 tys. zł. Nagrody FNP zostaną uroczyście wręczone laureatom 7 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.

  • Trudna sytuacja w suwalskim szpitalu

    W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach strajkuje 470 pielęgniarek i położnych. Pielęgniarki codziennie na dwie godziny odchodzą od łóżek pacjentów. Domagają się podwyżek o minimum 500 zł. Jeżeli konflikt nie zostanie zażegnany, szpitalowi grozi redukcja kilku oddziałów.

  • Wrocławski lekarz zatrzymany

    Dolnośląscy policjanci zatrzymali 41-letniego lekarza podejrzanego o przyjęcie korzyści majątkowej, w zamian za przyspieszenie terminu operacji jednego z pacjentów.

  • Groźba strajku pielęgniarek na Podkarpaciu

    Po 1 listopada w podkarpackich placówkach służby zdrowia może dojść do protestów pielęgniarek - twierdzi szefowa tamtejszych struktur Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Halina Kalandyk. Jak dodaje, na Podkarpaciu średnie zarobki sióstr to 1280 złotych, do tego dochodzi kilkaset złotych za dyżury świąteczne i nocne.

  • OZZL: Dyrektor szykanuje ordynatora

    Dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie, Józef Kurek wystąpił z wnioskiem o likwidację jedynego w mieście Oddziału Laryngologii. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Społeczną szpitala.

  • Wspólnie będą negocjować kontrakt

    Władze Częstochowy oraz powiatu, które są organami założycielskimi lecznic: miejskiej oraz im. Weigla w Blachowni, zawarły porozumienie. - Tylko wspólne negocjacje pozwolą na zawarcie korzystniejszych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia - mówi wicestarosta częstochowski Janusz Krakowian.

  • Zamiast składki - refundacja?

    Poseł do Parlamentu Europejskiego z listy Socjaldemokracji Polskiej, ekonomista Dariusz Rosati namawia nowy rząd do reformy systemu ochrony zdrowia polegającej na odejściu od potrącania składek od pracujących.

  • "S" poprze decentralizację NFZ

    Mam nadzieję, że nowemu rządowi uda się wprowadzić zmiany systemowe związane z uregulowaniem zasad zatrudniania i wynagradzania pracowników ochrony zdrowia. Zależy nam szczególnie na realizacji umowy społecznej - mówi przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność Maria Ochman.

  • Zmiany w lubuskich lecznicach

    Trwa dyskusja na temat uwłaszczenia majątku Wielospecjalistycznego Szpitala w Nowej Soli (Lubuskie). Decyzja pomogłaby łatwiej inwestować tej placówce. Obecnie organem założycielskim i właścicielem majątku szpitala jest powiat nowosolski.

  • Inwestycje i spór w szpitalu

    Po zakończeniu strajku lekarzy i protestu pielęgniarek w Szpitalu Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach zaczęto myśleć o inwestycjach. Planowany jest remont budynku głównego za kwotę ponad 3,5 mln zł oraz zakup sprzętu diagnostycznego o wartości 2,3 mln zł. Realizowane będą również programy profilaktyczne dla mieszkańców powiatu, na co wydane zostanie kolejne 2,6 mln zł.

98790 artykułów - strona 4527 z 4940
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.