Z kraju

  • Religa: Nie prywatyzujemy, nie straszymy

    Chcemy medycyny publicznej, nie ma żadnej tendencji - ani u mnie personalnie, ani w PiS, ani w rządzie - do prywatyzacji wszystkich jednostek. Są jednostki, o których w ogóle nigdy nie wolno pomyśleć, żeby je prywatyzować: instytuty, szpitale akademii medycznych, szpitale wielospecjalistyczne - oświadczył minister zdrowia Zbigniew Religa.

  • 25 lat dializoterapii w Tarnowie

    W tarnowskim teatrze odbyło się spotkanie z okazji jubileuszu 25-lecia dializoterapii w Tarnowie. Podczas uroczystości wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela złożył gratulacje oraz wyraził słowa podziękowania wybitnym lekarzom specjalistom w dziedzinie nefrologii oraz zespołom lekarzy i pielęgniarek z tarnowskich stacji dializ.

  • Lepsze warunki dla ciechanowskich pacjentów

    Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i członek Zarządu Województwa Waldemar Roszkiewicz wzięli udział w uroczystym otwarciu pododdziału Intensywnej Opieki Kardiologicznej w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie.

  • Nawigacja satelitarna w stołecznych karetkach

    W styczniu Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" zostanie wyposażony w system nawigacji satelitarnej. Umożliwi to skrócenie czasu dojazdu karetek do pacjentów oraz sprawniejsze zarządzanie ambulansami w mieście. W oparciu o ten sam system działa, m.in. pogotowie w Zürichu oraz policja federalna w Niemczech.

  • Anestezjolodzy do rektorów: Rzućcie kotwicę!

    Zarząd Regionu Wielkopolskiego Związku Zawodowego Anestezjologów, działając w porozumieniu z Zarządem Głównym ZZA oraz Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii zaapelował do Rektorów Uczelni Medycznych w Polsce o "niezwłoczne podjęcie skoordynowanego działania zapobiegającego trwonieniu największego majątku narodowego, jakim jest Kapitał Ludzki".

  • Gdańska debata o służbie zdrowia

    8 października w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku odbyła się przedwyborcza debata o służbie zdrowia, na którą przybyli przedstawiciele komitetów wyborczych: Antoni Szymański (PiS), Anna Zielińska-Głębocka (PO), Jolanta Banach i Jarosław Szczukowski (LiD), Tadeusz Biliński (PSL).

  • Prof. Domżał doktorem honoris causa UM w Łodzi

    16 października w reprezentacyjnej Sali Muzeum Historii Miasta Łodzi odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z okazji nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi Teofanowi Domżałowi.

  • "Religa stosuje podwójne standardy"

    Jeśli mówimy serio o tym, kto tak naprawdę ma intencje prywatyzacyjne - nie rozstrzygając, czy jest to, jak usiłuje przedstawić Kaczyński, coś potwornego czy coś racjonalnego - to trzeba przedstawić ministra Religę jako pierwszą osobę, która publicznie to powiedziała - mówi przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

  • Strajki pielęgniarek i położnych

    W Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach (Podlasie) odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Udział w proteście zadeklarowało ok. 400 sióstr, czyli 80% z zatrudnionych w szpitalu. Dziś od łóżek pacjentów odeszło 150 pielęgniarek. Nie strajkowały tylko pielęgniarki na oddziale intensywnej terapii oraz pracujące przy chemioterapii.

  • Ratownicy chwalą śmigłowiec Eurocoptera

    Będą to najlepsze śmigłowce ratownicze w Europie - tak o śmigłowcu EC 135 niemiecko-francuskiej firmy Eurocopter mówił dr Zbigniew Żyła z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego podczas prezentacji "latającej karetki".

  • Zagraniczni inwestorzy w służbie zdrowia?

    Zastrzyk kapitału gotowi są zaaplikować służbie zdrowia prywatni inwestorzy. Reanimacją szpitali zajmują się już: giełdowy EMC Instytut Medyczny i Nowy Szpital, sieć szczecińskiego Zakładu Usług Konsultingowych Know How. O medycznych inwestycjach myśli Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

  • Dwa razy na zdrowie

    439 tys. osób opłaca do NFZ więcej niż jedną składkę zdrowotną (189,85 zł miesięcznie), nie uzyskując prawa do dodatkowych świadczeń. Wpłacają rocznie 1 mld zł. To efekt tego, że przepisy nakładają obowiązek opłacania składki zdrowotnej z każdego tytułu. Jeśli ktoś jest ubezpieczony w NFZ, bo jest pracownikiem lub emerytem, to na przykład prowadząc firmę musi opłacać po raz kolejny składkę.

  • Nowelizacja ustawy podwyżkowej wchodzi w życie

    Utrzymanie w 2008 r. i w latach następnych 30-procentowej podwyżki płac dla pracowników służby zdrowia, jaką uzyskali w 2006 r., zakłada wchodząca dziś w życie nowelizacja (DzU. nr 181, poz. 1290) ustawy z 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń oraz ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

  • Rząd przyjął "Koncepcję systemu 112"

    System numeru alarmowego 112 zostanie w pełni uruchomiony po 2010 r. Przedsięwzięcie ma kosztować ok. 250 mln zł i zostanie sfinansowane głównie z budżetu państwa oraz ze środków unijnych - takie są założenia przyjętej przez rząd "Koncepcji systemu 112".

  • Rząd nowelizuje ustawę o izbach aptekarskich

    Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o izbach aptekarskich, przedłożony przez ministra zdrowia.

  • Więcej poradni kardiologicznych z umową NFZ

    Trzy nowe poradnie kardiologiczne zaczęły działać w Białymstoku. Podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wykupił takie usługi w szpitalu miejskim oraz dwóch niepublicznych ZOZ-ach.

  • Dodatkowe fundusze na budowę szpitala

    Podczas XIII Nadzwyczajnej Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego radni wyrazili zgodę na podpisanie przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Oświadczenia Stron Kontraktu Wojewódzkiego dla Województwa Wielkopolskiego na lata 2007–2008, zmieniającego Kontrakt Wojewódzki, zawarty 19 lipca br.

  • Rozdano 33 mln dla mazowieckich szpitali

    15 października radni Województwa Mazowieckiego podjęli decyzję o podziale środków w ramach komponentu "G", w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Rozwoju Mazowsza. Pomoc otrzyma 38 placówek na łączną kwotę 33 mln zł.

  • Nie dbamy o swoje serca

    Przyczyna ponad połowy wszystkich zgonów w Polsce to choroby serca i naczyń krwionośnych. W Tarnowie na IX Krajowym Kongresie Ekologicznym EKO-MED w sporo można usłyszeć o najnowocześniejszych technologiach w zakresie leczenia kardiologicznego i kardiochirurgicznego, wpływach czynników środowiskowych na powstawanie chorób serca oraz obejrzeć przebieg najnowocześniejszych operacji.

  • Komercyjny oddział szybkiej diagnostyki

    Pierwszy w regionie łódzkim w pełni komercyjny oddział szybkiej diagnostyki powstaje przy szpitalu MSWiA. Oddział nie będzie finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego wszelkie badania będą odpłatne.

98780 artykułów - strona 4532 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.