Chcemy medycyny publicznej, nie ma żadnej tendencji - ani u mnie personalnie, ani w PiS, ani w rządzie - do prywatyzacji wszystkich jednostek. Są jednostki, o których w ogóle nigdy nie wolno pomyśleć, żeby je prywatyzować: instytuty, szpitale akademii medycznych, szpitale wielospecjalistyczne - oświadczył minister zdrowia Zbigniew Religa.
W tarnowskim teatrze odbyło się spotkanie z okazji jubileuszu 25-lecia dializoterapii w Tarnowie. Podczas uroczystości wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela złożył gratulacje oraz wyraził słowa podziękowania wybitnym lekarzom specjalistom w dziedzinie nefrologii oraz zespołom lekarzy i pielęgniarek z tarnowskich stacji dializ.
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i członek Zarządu Województwa Waldemar Roszkiewicz wzięli udział w uroczystym otwarciu pododdziału Intensywnej Opieki Kardiologicznej w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie.
W styczniu Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" zostanie wyposażony w system nawigacji satelitarnej. Umożliwi to skrócenie czasu dojazdu karetek do pacjentów oraz sprawniejsze zarządzanie ambulansami w mieście. W oparciu o ten sam system działa, m.in. pogotowie w Zürichu oraz policja federalna w Niemczech.
Zarząd Regionu Wielkopolskiego Związku Zawodowego Anestezjologów, działając w porozumieniu z Zarządem Głównym ZZA oraz Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii zaapelował do Rektorów Uczelni Medycznych w Polsce o "niezwłoczne podjęcie skoordynowanego działania zapobiegającego trwonieniu największego majątku narodowego, jakim jest Kapitał Ludzki".
8 października w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku odbyła się przedwyborcza debata o służbie zdrowia, na którą przybyli przedstawiciele komitetów wyborczych: Antoni Szymański (PiS), Anna Zielińska-Głębocka (PO), Jolanta Banach i Jarosław Szczukowski (LiD), Tadeusz Biliński (PSL).
16 października w reprezentacyjnej Sali Muzeum Historii Miasta Łodzi odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z okazji nadania tytułu doktora honoris causa profesorowi Teofanowi Domżałowi.
Jeśli mówimy serio o tym, kto tak naprawdę ma intencje prywatyzacyjne - nie rozstrzygając, czy jest to, jak usiłuje przedstawić Kaczyński, coś potwornego czy coś racjonalnego - to trzeba przedstawić ministra Religę jako pierwszą osobę, która publicznie to powiedziała - mówi przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
W Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach (Podlasie) odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Udział w proteście zadeklarowało ok. 400 sióstr, czyli 80% z zatrudnionych w szpitalu. Dziś od łóżek pacjentów odeszło 150 pielęgniarek. Nie strajkowały tylko pielęgniarki na oddziale intensywnej terapii oraz pracujące przy chemioterapii.
Będą to najlepsze śmigłowce ratownicze w Europie - tak o śmigłowcu EC 135 niemiecko-francuskiej firmy Eurocopter mówił dr Zbigniew Żyła z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego podczas prezentacji "latającej karetki".
Zastrzyk kapitału gotowi są zaaplikować służbie zdrowia prywatni inwestorzy. Reanimacją szpitali zajmują się już: giełdowy EMC Instytut Medyczny i Nowy Szpital, sieć szczecińskiego Zakładu Usług Konsultingowych Know How. O medycznych inwestycjach myśli Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
439 tys. osób opłaca do NFZ więcej niż jedną składkę zdrowotną (189,85 zł miesięcznie), nie uzyskując prawa do dodatkowych świadczeń. Wpłacają rocznie 1 mld zł. To efekt tego, że przepisy nakładają obowiązek opłacania składki zdrowotnej z każdego tytułu. Jeśli ktoś jest ubezpieczony w NFZ, bo jest pracownikiem lub emerytem, to na przykład prowadząc firmę musi opłacać po raz kolejny składkę.
Utrzymanie w 2008 r. i w latach następnych 30-procentowej podwyżki płac dla pracowników służby zdrowia, jaką uzyskali w 2006 r., zakłada wchodząca dziś w życie nowelizacja (DzU. nr 181, poz. 1290) ustawy z 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń oraz ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.
System numeru alarmowego 112 zostanie w pełni uruchomiony po 2010 r. Przedsięwzięcie ma kosztować ok. 250 mln zł i zostanie sfinansowane głównie z budżetu państwa oraz ze środków unijnych - takie są założenia przyjętej przez rząd "Koncepcji systemu 112".
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o izbach aptekarskich, przedłożony przez ministra zdrowia.
Trzy nowe poradnie kardiologiczne zaczęły działać w Białymstoku. Podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wykupił takie usługi w szpitalu miejskim oraz dwóch niepublicznych ZOZ-ach.
Podczas XIII Nadzwyczajnej Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego radni wyrazili zgodę na podpisanie przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Oświadczenia Stron Kontraktu Wojewódzkiego dla Województwa Wielkopolskiego na lata 2007–2008, zmieniającego Kontrakt Wojewódzki, zawarty 19 lipca br.
15 października radni Województwa Mazowieckiego podjęli decyzję o podziale środków w ramach komponentu "G", w ramach Samorządowego Instrumentu Wsparcia Rozwoju Mazowsza. Pomoc otrzyma 38 placówek na łączną kwotę 33 mln zł.
Przyczyna ponad połowy wszystkich zgonów w Polsce to choroby serca i naczyń krwionośnych. W Tarnowie na IX Krajowym Kongresie Ekologicznym EKO-MED w sporo można usłyszeć o najnowocześniejszych technologiach w zakresie leczenia kardiologicznego i kardiochirurgicznego, wpływach czynników środowiskowych na powstawanie chorób serca oraz obejrzeć przebieg najnowocześniejszych operacji.
Pierwszy w regionie łódzkim w pełni komercyjny oddział szybkiej diagnostyki powstaje przy szpitalu MSWiA. Oddział nie będzie finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego wszelkie badania będą odpłatne.