10 października rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Zdrowe Zatoki", która trwa już od 2003 r. Celem akcji jest szerzenie wiedzy na temat bólu i zapalenia zatok. W ramach tegorocznej edycji w wybranych miastach Polski zostaną przeprowadzone bezpłatne, przesiewowe badania termowizyjne umożliwiające wstępną diagnozę stanu zatok. Jednocześnie po raz pierwszy internauci wyznaczą trasę kampanii.
Pielęgniarki i położne ze Szpitala im. E. Biernackiego w Pabianicach przeprowadziły dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Jeśli nie dostaną podwyżki, z dnia na dzień strajk będzie będzie wydłużany o godzinę - zapowiada przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w lecznicy, Małgorzata Kozłewska.
Zakończył się strajk w szpitalu psychiatrycznym przy ul. Nowowiejskiej w Warszawie. Pracujący w nim lekarze podpisali porozumienie, które zakłada taki sam wzrost płac, jaki wynegocjowali kilka tygodni temu lekarze w Radomiu. Strajk natomiast trwa nadal w Instytucie Psychiatrii i Neurologii przy ul. Sobieskiego w Warszawie.
Ewa Kopacz jest poważną kandydatką na szefa resortu zdrowia. - Ta funkcja nie jest bynajmniej marzeniem mojego życia, bo Ministerstwo Zdrowia to naprawdę bardzo trudny resort. Jeśli jednak premier na mnie wskaże, przyjmę to wyzwanie, jeśli nie - będę pomagać we wdrażaniu naszego programu ochrony zdrowia - oświadczyła.
Poczułem ulgę. Praca ministra zdrowia przy ciągłych protestach lekarzy i pielęgniarek była męką, a nacisk na podwyżki, jak widać, wciąż wzrasta. Już chyba nic tego nie powstrzyma. Nie da się nikomu oczu zamydlić - mówi wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
Nadmorska Ustka (Pomorskie) ma być pierwszą w Polsce miejscowością z plażą dla palących. Wydzielenie w przyszłym sezonie letnim specjalnego sektora dla palaczy zaproponował burmistrz Jan Olech.
W bydgoskim Szpitalu Dziecięcym działa już nowo otwarta pracownia densytometryczna, badająca gęstość kości u najmłodszych pacjentów. To jedyna taka pracownia w tej części regionu. Jej powstanie sfinansował samorząd województwa, który wyasygnował na ten cel 300 tys. zł.
W wyborach parlamentarnych zwyciężyła Platforma Obywatelska, jednak nie uzyskała wystarczającej liczby mandatów w Sejmie, by rządzić samodzielnie. Konieczne więc będzie zapewne zawarcie umowy koalicyjnej.
Najbardziej prawdopodobnym partnerem PO w rządzie wydaje się być Polskie Stronnictwo Ludowe. Obie partie zblokowały listy w ostatnich wyborach samorządowych i wspólnie sprawują władzę w wielu gminach, miastach i sejmikach.
Opłaty rejestracyjne dla nowych leków, cła, podatki oraz łamanie własności intelektualnej to największe zagrożenia dla rozwoju nowoczesnej medycyny – ocenia Instytut Globalizacji, prywatny wolnorynkowy instytut spraw publicznych, założony w 2005 r., który prowadzi badania z zakresu konkurencyjności, ochrony środowiska, ochrony zdrowia i globalizacji.
Nowoczesny ultrasonograf oraz kilka kardiotokografów trafi wkrótce do Szpitala w Gdańsku-Zaspie. Umowa darowizny na kwotę 85 tys. zł między GZNF Fosfory Ciech sp. z o.o. w Gdańsku a dyrekcją placówki została już podpisana. Lada dzień pieniądze od sponsora znajdą się na koncie szpitala.
Zarząd Województwa Śląskiego przystał na wniosek dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Prof. Witolda Orłowskiego w Częstochowie dotyczącego czasowego zawieszenia działalności oddziału urologicznego.
Chorzy na padaczkę apelują do wiceministra zdrowia Bolesława Piechy, aby ważny w ich terapii lek Keppra był całkowicie refundowany bądź dostępny za odpłatnością ryczałtową. Minister, który pracuje właśnie nad listą leków refundowanych, nie przesądza sprawy.
W związku z unowocześnianiem systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk wygospodarował ze swojego budżetu 5,6 mln zł na zakup 16 karetek dla wszystkich stacji pogotowia ratunkowego z obszaru Dolnego Śląska.
Władze Białegostoku uruchamiają program badań przesiewowych w kierunku wykrycia raka jelita grubego. Na ten cel przeznaczono 90 tys. zł, badania ruszą w listopadzie.
Patologiczna, wywołująca wiele groźnych chorób, w skrajnych przypadkach prowadząca do niepełnosprawności – otyłość jest w Europie i Ameryce jednym z poważnych problemów społecznych. Badacze uznają ją za jedno z zagrożeń cywilizacyjnych. 24 października ogłoszono Europejskim Dniem Walki z Otyłością.
Dwa warszawskie szpitale - Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Samodzielny Wojewódzki Zespół Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej - będą wspólnie strajkować. - Mamy podobne postulaty - mówi Dorota Mazurek, szefowa komitetu strajkowego w szpitalu przy Nowowiejskiej. - W tym samym czasie złożymy wypowiedzenia z pracy.
Ponad 1,2 promila alkoholu miał w organizmie lekarz z zespołu karetki pogotowia, który dzisiejszej nocy wezwany został do 5-letniego chłopca. Kiedy na miejsce przyjechała kolejna załoga pogotowia, matka chorego wyuczyła woń alkoholu także od drugiego z lekarzy. W konsekwencji policjanci zawieźli chłopczyka do szpitala.
Na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji o wynikach głosowania na poszczególne okręgowe listy kandydatów na posłów w skali kraju, Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja wyniosła 53,88%.
Pielęgniarki ze szpitala im. Barlickiego w Łodzi podpisały w piątek z dyrekcją porozumienie w sprawie podwyżek wynagrodzeń. To oznacza, że nie będzie zapowiadanego na poniedziałek strajku średniego personelu medycznego.
W Polsce system opieki zdrowotnej powinien być oparty na zakładach publicznych i niepublicznych, a decyzja o przekształceniu powinna zapadać na szczeblu lokalnym - uważają uczestnicy I Forum Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej (STOMOZ), które odbywa się w Spale (Łódzkie).