mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Lekarze powalczą o mandaty

    Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, chciałby kandydować do Sejmu. Zastanawia się nad ubieganiem się o mandat z listy Prawicy Rzeczpospolitej, która startuje do wyborów w sojuszu z Ligą Polskich Rodzin oraz Unią Polityki Realnej.

  • Spór zbiorowy w nakielskim szpitalu

    Związkowcy ze szpitala w Nakle (woj. kujawsko-pomorskie) wchodzą w spór zbiorowy z pracodawcą. Sprzeciwiają się zapowiedziom dyrekcji, że zwolnionych może zostać do 90 z 203 pracowników.

  • Szpital Uniwersytecki w Toruniu coraz bliżej

    Radni sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zgodzili się na pomysł połączenia dwóch toruńskich lecznic: szpitala dziecięcego i wojewódzkiego. Wspólnie mają one stworzyć trzeci w regionie szpital uniwersytecki.

  • O schizofrenii na Śląsku

    W województwie śląskim z powodu schizofrenii hospitalizownych jest corocznie około 4,5 tys. pacjentów a 14-15 tys. chorych leczy się w poradniach - wynika z danych Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego.

  • OPZZ przeciw dofinansowaniu zdrowia z FP

    Premier Jarosław Kaczyński i minister Zbigniew Religa zapowiedzieli nowe zasady finansowania służby zdrowia. Zdaniem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych składane przez rząd propozycje nie mają szansy uchwalenia w obecnej kadencji parlamentu i nie będą realizowane przez obecny rząd.

  • Szpital do prywatyzacji

    Rada Społeczna Zakładu Opieki Zdrowotnej w Jędrzejowie (Świętokrzyskie) jednogłośnie poparła działania zarządu powiatu zmierzające do prywatyzacji jędrzejowskiego szpitala. Pozytywne opinie w tej sprawie wydała już większość gmin powiatu oraz wojewoda.

  • Religa: Nie ma "cudu prywatyzacji"

    Opracowany jest 10-punktowy program uzdrowienia służby zdrowia. Ja się go nie wyrzeknę. Konsekwentnie, krok po kroku, rok po roku go realizuję - zapewnia minister zdrowia Zbigniew Religa.

  • Minister znów obiecuje, pielęgniarki nie wierzą

    Minister zdrowia Zbigniew Religa - powołując się na wyliczenia urzędników z jego resortu - obiecał, że na Śląsku nie będzie likwidacji szpitali. Co więcej, oświadczył, że szpitalnych łóżek na Śląsku jest za mało. Brakuje głównie łóżek długoterminowych, internistycznych, kardiologicznych, rehabilitacyjnych i onkologicznych. - Sam jestem tymi wyliczeniami zaskoczony - przyznał prof. Religa.

  • Lekarze wyjechali

    Na Pomorzu zaczyna brakować lekarzy-specjalistów. 1 000 na 8 000 medyków z regionu wystąpiło do Okręgowej Izby Lekarskiej o dokumenty pozwalające na podjęcie pracy za granicą. Część poradni radzi chorym, by wstrzymali się z zapisami do przyszłego roku.

  • "To kompletna aberracja"

    W przyszłym roku dodatkowe 3,5mld zł zostanie przekazane na służbę zdrowia - obiecał premier Jarosław Kaczyński. Te środki mają pochodzić z części wpływów na Fundusz Świadczeń Gwarantowanych.

  • Prof. Religa znów ministrem zdrowia

    Prof. Zbigniew Religa odebrał ministerialną tekę i złożył wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego przysięgę. Znów jest szefem resortu zdrowia.

  • "Rząd nie ma żadnej koncepcji na reformę"

    Połowa składki na Fundusz Pracy ma być od 2008 r. wpłacana do Narodowego Funduszu Zdrowia - zapowiedział premier. Składki na FP płacą pracodawcy i przedsiębiorcy (także osoby samozatrudniające się). Jest to 2,45% funduszu wynagrodzeń.

  • Gilowska: W systemie będzie 60% więcej środków

    Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział plany zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Zaproponował, aby połowę środków z Funduszu Pracy przeznaczyć na zdrowie oraz zwiększyć składkę zdrowotną od 2009 roku, co roku o 1 pkt proc.

  • "Pieniądze przeciekną jak przez sito"

    Jako lekarz muszę powiedzieć, że myślałam, że z wrażenia spadnę z krzesła, słysząc wczorajsze propozycje ministra zdrowia i premiera - stwierdziła posłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Radziszewska w audycji "Gość Dnia" na antenie TVP3.

  • Więcej na zdrowie kosztem bezrobotnych?

    Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan ocenia jako "absurdalny i szkodliwy" pomysł ministra zdrowia, by połowę pieniędzy z Funduszu Pracy przekazywać od 2008 roku na NFZ.

  • KPP: Podnoszenie składki nie uzdrowi systemu

    Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział przesunięcie z Funduszu Pracy kwoty ok. 3,5 mld zł, co da w przyszłym roku wzrost nakładów na ochronę zdrowia o ok. 11 mld zł. Poznaliśmy również propozycje stopniowego podnoszenia składki na NFZ.

  • Religa: To nie kiełbasa wyborcza

    Lekarzom jest obojętnie, kto rządzi. Tylko chcą, żeby ktoś dał im większe pieniądze. Takiej podwyżki, jak ta, nigdy nie było. I projektu, żeby zwiększyć nakłady do 6% PKB nigdy nie było - zapewnił w "Magazynie 24 Godziny" minister zdrowia Zbigniew Religa.

  • Położnictwo we Włocławku

    Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku rozpoczęła rekrutację na nowy kierunek studiów – położnictwo. Zainteresowane osoby mają możliwość podjęcia studiów zarówno w trybie stacjonarnym (dziennym) jak i niestacjonarnym (zaocznym, czyli tzw. studia pomostowe).

  • Premier: Składka zdrowotna wzrośnie do 13%

    Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory do Sejmu, nowy-stary rząd PiS-u podniesie składkę na ubezpieczenie zdrowotne do 13% – zapowiedział premier Jarosław Kaczyński. Wzrost miałby następować stopniowo – o 1% wymiaru składki począwszy od 2009 roku. Natomiast już w przyszłym roku w systemie ochrony zdrowia miałoby się pojawić dodatkowo 4,1 mld zł. Pieniądze te byłyby efektem przeniesienia do Narodowego Funduszu Zdrowia połowy środków, którymi dysponuje Fundusz Pracy.

  • Prezydent podpisał ustawę zdrowotną

    7 września Prezydent Lech Kaczyński podpisał uchwaloną 24 sierpnia nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.).

98773 artykuły - strona 4546 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.