mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Religa: Przeforsuję ubezpieczenia dodatkowe

    Nie interesuje mnie praca tylko w parlamencie. Byłem w Senacie i wiem, że traci się tam masę czasu. Nie wstępuję do partii. Chcę po prostu doprowadzić do końca moją misję jako minister. To znaczy, że chcę doprowadzić do radykalnego zwiększenia nakładów na służbę zdrowia, do podniesienia składki zdrowotnej do 13%. To byłoby ukoronowanie mojej działalności - mówi minister zdrowia i kandydat do Sejmu z listy PiS w okręgu katowickim, prof. Zbigniew Religa.

  • List szefów samorządów zaufania publicznego

    U progu kampanii wyborczej do Parlamentu prezesi krajowych organów samorządów zawodów zaufania publicznego "kierując się poczuciem odpowiedzialności za utrzymanie właściwego, merytorycznego poziomu debaty publicznej" przypominają, skąd samorządy się wywodzą i jak są umocowane w polskim porządku prawnym.

  • OIL w Krakowie przeciwko zmianie algorytmu

    Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie wyraziło "głębokie zaniepokojenie i sprzeciw" wobec faktu zmniejszenia o ok. 4% budżetu na 2008 rok dla Małopolskiego NFZ.

  • VI Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym

    W Olsztynie odbyła się uroczystość otwarcia VI Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym, odbywających się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w dniach 13-16 września.

  • Zjazd lekarzy rodzinnych

    W Gdańsku rozpoczął się VI Zjazd Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. W zjeździe, który potrwa do soboty 15 września, bierze udział około 2 tys. uczestników.

  • Senat za podwyżkami bez poprawek

    Senatorowie rozpatrzyli uchwaloną 5 września przez Sejm ustawę podwyżkową. Podczas dzisiejszej debaty nie zgłosili poprawek do nowelizowanego aktu prawnego. Głosownie nad nim najprawdopodobniej odbędzie się pod koniec posiedzenia Senatu, czyli w zależności od tempa prac senatorów – jutro późnym wieczorem lub w sobotę.

  • W Częstochowie znów strajk

    130 lekarzy w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie wznowiło strajk absencyjny. Na razie na dwa dni, ale zapowiadają protest bezterminowy od 24 września. Na oddziałach będą tylko ordynator i lekarze dyżurni. Zamknięta będzie też większość z 18 przyszpitalnych przychodni. Na przyjęcie mogą liczyć tylko pacjenci w stanach zagrożenia życia.

  • Kontrakty na zdrowie

    Szczeciński NFZ przedstawił swoje plany na 2008 r. Zachodniopomorska służba zdrowia ma dostać w przyszłym roku o prawie 200 mln zł więcej. Najbardziej na tym skorzysta opieka długoterminowa, stomatologia, lecznictwo uzdrowiskowe i opieka psychiatryczna - łącznie z leczeniem uzależnień. W sumie w 2008 r. zachodniopomorski NFZ będzie miał na świadczenia 1,9 mld zł.

  • Nowe karetki w Zachodniopomorskiem i w Małopolsce

    Nową karetkę "N" do transportu wcześniaków i noworodków znajdujących się w stanie zagrażającym życiu otrzymał Szpital Wojewódzki w Koszalinie. Ambulans wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt do ratowania życia i regulowaną elektronicznie lawetę amortyzującą, na której umieszcza się inkubator lub nosze.

  • Ruszył program "Mam haka na raka"

    3 września ruszyła I edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży MAM HAKA NA RAKA. Ponad 2400 liceów ogólnokształcących w całej Polsce otrzymało listy zapraszające do udziału w programie, który obejmie zasięgiem wszystkie województwa.

  • Nie ma chętnych do pracy dla sądu

    Od sierpnia trwa nabór lekarzy sądowych. Tylko sądy w Warszawie, Ostrołęce, Siedlcach i Płocku potrzebują ponad 1 200 lekarzy. Dotąd zgłosiło się 3, czwarty się namyśla. Na Śląsku zgłosiło się 2 medyków.

  • PO i PiS spierają się o służbę zdrowia

    W ciągu ostatnich dwóch lat sytuacja pacjentów, mimo wzrostu gospodarczego, nie tylko się nie poprawiła, ale jest wręcz gorsza - oceniła Ewa Kopacz (PO). Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha (PiS), odpiera te zarzuty i podkreśla, że Platforma od trzech lat nie może przedstawić oficjalnego programu służby zdrowia.

  • Funkcjonowanie radomskich szpitali zagrożone

    1 października 3 radomskie lecznice będą musiały ograniczyć swoje funkcjonowanie. Z końcem września upływa bowiem termin wypowiedzeń medyków. W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy Tochtermana wypowiedzenia złożyło 106 lekarzy, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Józefowie z pracy chce odejść 130 medyków i ponad połowa ze szpitala psychiatrycznego.

  • Zmniejsza się liczba strajkujących i wypowiedzeń

    Lekarze ze Szpitala Powiatowego w Strzelcach Opolskich podpisali porozumienie z dyrekcją placówki, zawiesili protest ostrodyżurowy i wycofali wypowiedzenia. Zastrzegli, że wznowią strajk, jeżeli dyrekcja nie spełni ustalonych żądań.

  • Profilaktyka na Mazowszu

    Mieszkańcy Mazowsza będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych oraz porad medycznych z zakresu: raka piersi, raka szyjki macicy, raka stercza oraz chorób układu krążenia. Badania w ramach programu "Zdrowi mieszkańcy to zdrowe Mazowsze" przeprowadzane będą od września do grudnia br. przez 9 szpitali wojewódzkich. W tym roku Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na ten cel 900 tys. zł.

  • W sierpniu mogło ubyć nawet ponad 5% lekarzy

    Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej na dzień 31 sierpnia br., w ub. miesiącu wydano 6 140 zaświadczeń stwierdzających posiadanie formalnych kwalifikacji oraz 389 zaświadczeń potwierdzających okres wykonywania zawodu (3 lata z 5), co stanowi łącznie 5,65% liczby lekarzy aktywnych zawodowo (116 066).

  • Podwyżki bez zmian w Senackiej Komisji Zdrowia

    Senacka Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała uchwaloną przez Sejm 5 września br. nowelizację ustawy podwyżkowej. Senatorowie nie zaproponowali merytorycznych poprawek do nowego aktu prawnego.

  • MZ dzieli pieniądze NFZ

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej i przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu i kryteriów podziału środków pomiędzy centralę i oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia z przeznaczeniem na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych.

  • Porozumienie w kolejnej lecznicy

    Po kilku miesiącach protestu zostało zawarte porozumienie w grójeckim szpitalu między lekarzami i dyrekcją. - Zaproponowaliśmy podwyżki z wypłatą od 1 sierpnia. Dotyczy to całego personelu medycznego, nie tylko lekarzy, ale również pielęgniarek – powiedział starosta grójecki Janusz Różycki.

  • Religa: Realna podwyżka w przyszłym roku to 15-20%

    O ile PiS wygra wybory, to najważniejszą rzeczą będzie podniesienie składki do roku 2009, ponieważ to jest to realne i najistotniejsze źródło finansowania opieki zdrowotnej. Bez podniesienia składki nigdy nie dojdziemy do 6% PKB i nigdy nie znajdą się wystarczające środki na opiekę zdrowotną - uważa minister zdrowia Zbigniew Religa.

98773 artykuły - strona 4545 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.