Dniówka lekarska wynosi 7 godzin i 35 minut, a za pracę, która przekracza tę normy, lekarzom należy się wynagrodzenie za nadgodziny - uznał Sąd Najwyższy podczas rozprawy, na której zajął się roszczeniami lekarzy z Limanowej. Od początku 2003 r. do końca 2005 r. szpital wyznaczał im ośmiogodzinne dniówki przekraczające limity określone w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej.
Podczas odbywającego się od czwartku do soboty (1-4 sierpnia) w Kostrzynie nad Odrą XIII Przystanku Woodstock pracownicy 4 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - z Katowic, Poznania, Warszawy i Zielonej Góry - pobrali łącznie w 5 ambulansach i specjalnym namiocie ponad 663 litrów krwi. Takie jest dzienne zapotrzebowanie szpitali w całej Polsce.
W więzieniach przybywa skazanych, którym należy się bezpłatna opieka zdrowotna. Ubywa natomiast lekarzy i pielęgniarek, którzy ją świadczą.
W Pomorskiem strajk lekarzy przeszedł w stan uśpienia. Akcję protestacyjną prowadzi tylko co czwarta placówka. Minister zdrowia obwieścił w TVN 24 zwycięstwo rozsądku.
W kolejkach do szpitali czeka 500 tys. osób. Na wizytę u specjalisty w przychodni - cztery razy więcej chętnych. Dla 240 tys. ludzi czas oczekiwania przekracza 2 lata, co w praktyce oznacza, że jest to nawet 3,5 roku. Po fali strajków personelu medycznego, który sparaliżował szpitale, kolejki jeszcze się wydłużyły.
Lekarze ze Szpitala Powiatowego im. Edmunda Biernackiego w Mielcu (Podkarpacie) wracają do normalnej pracy. Podczas piątkowych negocjacji w starostwie powiatowym pracownicy szpitala wywalczyli podwyżki. Lekarze otrzymają od lipca do września do miesięcznej pensji dodatek w wysokości 700 zł brutto, a pielęgniarki i pozostali pracownicy do listopada - po 200 zł.
Fiaskiem zakończyły się prowadzone w piątek w Urzędzie Marszałkowskim negocjacje przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy z reprezentantami kierownictwa szpitali wojewódzkich w regionie łódzkim. W poniedziałek związkowcy mają zdecydować, czy zgodzą się na podwyżki zaproponowane przez dyrektorów i czy zakończą strajk. Następna runda negocjacji dyrektorów szpitali i związkowców w środę.
Stacja dializ, a także oddział nefrologiczny i poradnia w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli (Podkarpacie) przejdą w ręce prywatnego dzierżawcy - zdecydował zarząd powiatu. Władze powiatu przekonują, że była to jedyna racjonalna decyzja, gdyż jest zadłużony i nie ma pieniędzy na prowadzenie stacji dializ.
Lekarze ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie podpisali porozumienie z dyrektorem, gwarantujące im podwyżkę płac i zawiesili strajk.
120 ze 160 zatrudnionych na etatach lekarzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku złożyło pod koniec czerwca wypowiedzenia z pracy. Wszyscy, którzy złożyli wymówienia, założyli spółdzielnię. Każdy jej członek powierzył innemu lekarzowi prowadzenie swoich spraw.
Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku nie wycofują swoich wypowiedzeń, które złożyli ponad miesiąc temu i nadal stoją na stanowisku, że jeśli strona rządowa nic nie zrobi w sprawie poprawy ich statusu majątkowego odejdą z pracy.
Polscy lekarze ze Stowarzyszenia "Lekarze Nadziei" odlecieli do Kamerunu z polsko-włoską misją humanitarną, podczas której będą badać i leczyć kameruńskie dzieci oraz uczestniczyć w uruchomieniu oddziału położniczego - poinformował przewodniczący stowarzyszenia prof. Zbigniew Chłap.
Zarząd Województwa Śląskiego przekaże 98 400 zł wsparcia na realizację zadań w zakresie promocji i ochrony zdrowia.
Podpisaniem porozumienia z dyrekcją zakończył się lekarski strajk w Miejskim Szpitalu Zespolonym. To ostatnia częstochowska lecznica, która wróciła do pracy. Lekarze jednak jedynie zawiesili strajk.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu został oplakatowany, będzie pikieta. Tym razem jednak to nie lekarze, a pacjenci będą protestować przeciwko strajkowi w służbie zdrowia. Żądają, żeby medycy wrócili do pracy. Mają dość przekładania w nieskończoność planowych zabiegów i badań.
Skończył się strajk lekarzy w Szpitalu Wojewódzkim w Przemyślu. Protestujący osiągnęli kompromis w negocjacjach z dyrekcją. Zgodzili się na 1 850 zł podwyżki zasadniczej płacy od 1 października.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, największa pozabudżetowa organizacja wspierająca naukę w Polsce, dołączyła w 2006 r. do grona organizacji uczestniczących w prestiżowym programie Europejska Nagroda dla Młodego Naukowca - European Young Investigator Award (EURYI).
Nasze wystąpienie do Parlamentu Europejskiego i użyte tam sformułowania o braku konstruktywnego dialogu rządzących ze strajkującymi lekarzami, uważamy nadal za uzasadnione - napisał w imieniu Zarządu Krajowego OZZL szef związku Krzysztof Bukiel w liście otwartym do ministra zdrowia.
Otrzymuję doniesienia od wojewodów, że codziennie liczba strajkujących szpitali zmniejsza się o 4-5. W tej chwili strajkujących szpitali jest o 50 mniej niż w początkowej fazie protestu - twierdzi minister zdrowia Zbigniew Religa. Jego zdaniem, można więc mówić o tendencji do uspokajania się sytuacji strajkowej.
Akademicki Szpital Kliniczny przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu przyjął pierwszych pacjentów na szpitalne odziały.