mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Brak pieniędzy na rozbudowę szpitala

    Około 700 000 złotych brakuje na zrealizowanie drugiego etapu rozbudowy szpitala powiatowego w Nisku. Do końca września czterokondygnacyjny budynek ma być gotowy w stanie surowym i przykryty dachem.

  • Religa: Dotąd 50 szpitali odstąpiło od protestu

    Od początku akcji protestacyjnej w służbie zdrowia z akcji zrezygnowało już ok. 50 szpitali. Codziennie obserwujemy, że ze strajku rezygnuje 3-5 placówek - powiedział minister zdrowia Zbigniew Religa. Jak dodał, główną przyczyną rezygnacji lekarzy z protestu jest obawa przed likwidacją szpitali.

  • Kampania Krajowego Centrum ds. AIDS

    31 lipca zainaugurowana została kampania społeczna "W życiu jak w tańcu, każdy krok ma znaczenie" dotycząca profilaktyki HIV/AIDS. Organizatorem kampanii jest Krajowe Centrum ds. AIDS.

  • Co roku około 300 osób z HIV w śląskich szpitalach

    Jak wynika z informacji Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach, w roku ubiegłym w śląskich szpitalach znalazło się 248 pacjentów z powodu choroby wywołanej przez wirus HIV, w tym 181 mężczyzn i 67 kobiet.

  • PAN: System wymaga natychmiastowych i głębokich reform

    Ochrona zdrowia w Polsce wymaga natychmiastowych i zdecydowanych zmian, głębokich reform strukturalnych, z którymi zwlekano przez wiele lat zastępując je mniej lub bardziej udanymi powierzchownymi modyfikacjami - głosi stanowisko Polskiej Akademii Nauk w sprawie sytuacji w ochronie zdrowia.

  • Petycja 6 770 lekarzy polskich do PE

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poinformował, że przesłał wczoraj na adres Parlamentu Europejskiego petycję – skargę na postępowanie władz RP w sprawie warunków zatrudnienia lekarzy w Polsce w zakładach publicznej ochrony zdrowia, dialogu społecznego oraz ochrony zdrowia finansowanej ze środków publicznych.

  • Pomysł RPO na wsparcie transplantologii

    Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Zdrowia w związku z emisją w holenderskiej telewizji programu "Wielki dawca", prosząc o wyrażenie stanowiska, czy emisja tego programu lub jego mutacji w polskiej telewizji nie wywołałaby reakcji z pożytkiem dla osób chorych, którzy oczekują na przeszczepienie narządu dla ratowania życia.

  • NRL wzywa rząd do podjęcia propozycji RPO

    Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wezwało rząd do podjęcia propozycji reformy systemu ochrony zdrowia, przedstawionej przez Rzecznika Praw Obywatelskich, a także do zwiększenia nakładów finansowych, co warunkuje skutecznośc reformy.

  • "Brak wypłat to nie sprawa strajkujących"

    1200 pracowników Szpitala Wojewódzkiego w Tychach, w tym 200 lekarzy, może nie otrzymać 10 sierpnia wypłat. Na korytarzach pojawiły się anonimowe plakaty skierowane przeciw lekarzom, którzy zdecydowali o niewypełnianiu sprawozdań dla Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • "Środowisko lekarskie walczy o eliminację błędów organizacyjnych"

    Do dnia dzisiejszego nie obserwujemy, tak na terenie kraju, jak i w biurze Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, wzrostu ilości skarg - napisała Jolanta Orłowska-Heitzman, odpowiadając na list Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego.

  • Bukiel: Jesienią zabraknie lekarzy

    Od września może zabraknąć lekarzy w 5 szpitalach, natomiast od października - w kilkudziesięciu. Łącznie wypowiedzenia złożono w 86 zakładach opieki zdrowotnej. Tak postąpiło około 70% lekarzy tam zatrudnionych - twierdzi przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

  • Opolscy lekarze liczą na kompromis

    Lekarze na Opolszczyźnie chcą zakończyć strajk. - Widzimy na to szansę, pomimo oporu rządu - powiedział Rafał Olejnik, szef opolskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego lekarzy po spotkaniu z wojewodą.

  • Koniec strajku w Jarosławiu i Lubaczowie

    Do pracy wrócili lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Jarosławiu (Podkarpackie). W piątek osiągnęli porozumienie z dyrekcją placówki, zgodzili się na podwyżki wynagrodzeń o 20% i zakończyli akcję strajkową. Od dziś normalnie działa izba przyjęć, która od 20 lipca w związku z głodówką lekarzy i ich zwolnieniami lekarskimi nie przyjmowała pacjentów, za wyjątkiem tych kierowanych przez sądy.

  • Projekt Kujawsko-Pomorskiego Klastra Medycznego

    Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Bydgoszczy opracował program restrukturyzacji wojewódzkich jednostek służby zdrowia, zakładający ścisłą współpracę (nawet połączenie w klastry) niektórych placówek. Wicemarszałek Edward Hartwich twierdzi, że zależy mu na tym, aby jednostki podległe samorządowi najpierw przekształciły się w spółki, a później już jako suwerenne placówki, rozpoczęły ze sobą współpracę.

  • Co piąty śląski anestezjolog pracuje za granicą

    Co piąty anestezjolog z województwa śląskiego pracuje za granicą. Wyjeżdżają na całe życie, na kilka miesięcy, na dwutygodniowe kontrakty, albo na weekendy. Nie tylko do Niemiec, Holandii, Irlandii, czy Wielkiej Brytanii, ale i do Czech.

  • Pat w Warszawie

    Mazowiecki NFZ przyjrzał się raportom przyjęć w czerwcu w 11 największych strajkujących placówkach. – Miały do 30% mniej pacjentów niż zwykle – mówi Jerzy Serafin, rzecznik NFZ. To o 15-20 tys. pacjentów mniej w porównaniu z poprzednim miesiącem. Akcja protestacyjna trwa w 23 szpitalach na Mazowszu (wg danych Ministerstwa Zdrowia; OZZL podaje natomiast, że strajkuje 35 placówek).

  • Strajk zawieszony w Bielsku i Częstochowie, odwieszony w Jastrzębiu

    Strajk lekarzy w szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej został zawieszony. W piątek wieczorem podpisano porozumienie w tej sprawie. Od soboty szpital działa już normalnie, od poniedziałku znowu zaczną działać poradnie specjalistyczne i diagnostyka.

  • Porozumienie w Poznaniu

    W szpitalu wojewódzkim przy ul. Lutyckiej w Poznaniu zawieszono strajk. Lekarze rozpoczęli pracę jak w normalnych dniach funkcjonowania szpitala. Podobnych decyzji należy się spodziewać i w pozostałych strajkujących dotąd placówkach. Wszystko wskazuje na to, że szefowie placówek medycznych, przy wsparciu samorządu wojewódzkiego, chcą twardo negocjować z NFZ domagając się sprawiedliwego podziału pieniędzy.

  • OZZL: Będziemy nadal protestować

    Chciałbym przestrzec rządzących przed wnioskiem, że strajk lekarzy gaśnie - powiedział przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel na konferencji prasowej, która odbyła się w przerwie posiedzenia Krajowego Komitetu Strajkowego Lekarzy. Według niego strajkuje obecnie 250 szpitali, głodówki prowadzone są w 4, a w 82 szpitalach lekarze złożyli wypowiedzenia z pracy.

  • Pożyczki dla szpitali na Mazowszu

    Kwestia pożyczek dla szpitali, w których trwa strajk, będzie tematem poniedziałkowego spotkania z dyrektorami tych szpitali na Mazowszu, których organem założycielskim jest samorząd. Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz zapowiada, że poprosi dyrektorów o rozpatrzenie, czy nie należy karać dyscyplinarnie lekarzy, nie wypełniających dokumentacji medycznej.

98767 artykułów - strona 4562 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.