Eksperci postulują możliwość przygotowania lekarzy innych specjalizacji do opieki nad seniorami, przede wszystkim POZ, a także położenie większego nacisku na wielodyscyplinarne podejście do tej opieki.
W pierwszych 10 miesiącach tego roku wystawiono ponad 8 tys. zaświadczeń lekarskich w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu. To więcej niż w całym 2023 roku, kiedy takich przypadków było 6,6 tys.
W 2023 r., podobnie jak w latach poprzednich, utrzymywała się tendencja spadkowa dotycząca liczby pielęgniarek i lekarzy systemu PRM. Liczba pielęgniarek systemu zmniejszyła się w porównaniu z 2022 r. o 2,6%, a liczba lekarzy systemu o 9%. Liczba ratowników medycznych zwiększyła się o 1,2%.
Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu wydały dla centralnej i południowej części woj. śląskiego służby środowiskowe. W sobotę po południu jakość powietrza w regionie pogarszała się.
Specjaliści z Radomskiego Centrum Onkologii przeprowadzili pierwsze operacje nowotworów jelita grubego z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci.
Jeden z najnowocześniejszych na świecie mikroskopów neurochirurgicznych trafił przed świętami do Kliniki Neurochirurgii UMB/USK. Będzie wykorzystywany do bardzo precyzyjnych operacji mózgu i rdzenia kręgowego.
Dobiegł końca europejski projekt eCAN Joint Action, którego Narodowy Instytut Onkologii był częścią.
W kaliskim szpitalu zlikwidowany zostanie oddział chirurgii i traumatologii dziecięcej; powodem jest brak lekarzy specjalistów – powiedział rzecznik prasowy szpitala Paweł Gawroński.
Do zakażeń pooperacyjnych w obrębie jamy brzusznej dochodzi u 20-30 tys. pacjentów rocznie. Nawet jeśli jest to zakażenie po usunięciu wyrostka robaczkowego, potencjalnie może zagrozić ono życiu – informuje specjalista chirurgii ogólnej prof. Tomasz Banasiewicz.
Zarząd województwa podlaskiego przeznaczył 970 tys. zł na modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach. Oddział zostanie odnowiony i doposażony.
Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz – zaapelowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do mieszkańców południowo-zachodniej części kraju. Wydało ostrzeżenia w związku ze złą jakością powietrza w tej części kraju.
Rok kończy się bez reformy szpitali, flagowego projektu minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Ale w 2024 r. państwo zaczęło refundację in vitro, pacjentki zyskały łatwiejszy dostęp do tzw. tabletki dzień po, a od szpitali zaczęto egzekwować przestrzeganie praw pacjentek w kwestii przerywania ciąży.
Co trzeci jedenastolatek i co drugi piętnastolatek w krajach UE deklaruje, że doświadczał wielu dolegliwości zdrowotnych. Dotyczy to przede wszystkim dziewcząt – wynika z raportu OECD i Komisji Europejskiej.
Spotkanie z Radą Organizacji Pacjentów, które odbyło się 12 grudnia w siedzibie Rzecznika Praw Pacjenta i udziałem Bartłomieja Chmielowca było zwieńczeniem tegorocznej współpracy na rzecz pacjentów.
W 2023 r. w szpitalach ogólnych leczyło się stacjonarnie 7 159,5 tys. pacjentów, o 3,8% (263,6 tys. osób) więcej niż w roku 2022.
Dwa nowe konkursy związane z niekomercyjnymi badaniami klinicznymi oraz eksperymentami badawczymi z łączną alokacją sięgającą 275 mln zł zostaną ogłoszone w II i III kwartale 2025 roku.
Dwa w pełni elektryczne ambulanse zasiliły Bielskie Pogotowie Ratunkowe. Pojazdy, pierwsze tego typu w bielskim pogotowiu, kosztowały około 1,3 mln zł – poinformowała instytucja.
Należy usprawnić system finansowania i alokacji środków poprzez wdrożenie reform mających na celu poprawę efektywności wydatków na zdrowie – głoszą rekomendacje „Bilansu Otwarcia 2024” Warsaw Enterprise Institute.
Boże Narodzenie to wyjątkowy czas w roku, naznaczony nie tylko ciepłem rodzinnych spotkań i obfitością potraw na świątecznym stole. Ta wyjątkowa atmosfera często wiąże się z ryzykiem poważnych problemów zdrowotnych, które mogą zakłócić świąteczny nastrój.
Największą lekcję, którą możemy dostać od naszych pacjentów, jest to, żeby po prostu cieszyć się z małych rzeczy i z tego, co mamy – powiedział kierownik oddziału onkologii klinicznej dr Krzysztof Dąbrowski.