Wywiady

  • Zastosowanie nowoczesnych technologii w leczeniu cukrzycy

    Dokładność urządzeń jest coraz lepsza i w zasadzie od kilku lat pozwalamy, aby pacjent podejmował decyzje terapeutyczne na podstawie odczytu wartości glikemii z sensora – mówi dr hab. Katarzyna Cyganek.

  • Nowy standard leczenia bólu

    27% dorosłych osób w Polsce, czyli 8,5 mln, zmaga się na co dzień z bólem przewlekłym. 70% pacjentów wzywających karetkę lub trafiających na SOR stanowią pacjenci z bólem od umiarkowanego po silny.

  • Nadciśnienie płucne okiem pacjentów i lekarzy

    Patrycja nie mogła dojść do siebie po porodzie. Mariusz zemdlał w pracy. Oboje opowiadają o duszności i zmęczeniu, które nie pozwalało im czasami chodzić. – Takie objawy – komentuje prof. Grzegorz Kopeć – powinny skłonić pacjentów do zgłoszenia się do lekarza, a lekarzy do wykonania EKG.

  • Karta przeciw dyskryminacji

    Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.

  • System zamkniętej pętli w praktyce

    Jak postąpić z systemem zamkniętej pętli w czasie infekcji, miesiączki, czy braku optymalnego wyrównania metabolicznego wyjaśnia dr hab. Katarzyna Cyganek z Oddziału Klinicznego Chorób Metabolicznych i Diabetologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

  • Nowa opcja terapeutyczna w leczeniu otyłości

    Po raz pierwszy w historii farmakoterapii otyłości wykazano średnią dwucyfrową redukcję masy ciała, dwa razy większą niż w przypadku najsilniejszego obecnie dostępnego leku – zaznacza prof. Paweł Bogdański.

  • Przeszkoda, o którą potknie się opieka koordynowana?

    Duże zainteresowanie po stronie POZ nie wystarczy, jeśli nie będzie adekwatnego, wystarczającego zainteresowania po stronie AOS – mówi Jacek Krajewski, prezes FPZ.

  • Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego

    Chciałabym, żeby nasze społeczeństwo rozumiało kryzys psychiczny jako stan, który może dotknąć każdego z nas, jako coś, co nie jest powodem ani do wstydu osoby go doświadczającej, ani do lęku przed tą osobą – mówi psychiatra Anna Skowronek.

  • Na wsi nie ma ścisłych godzin pracy

    Moja praca jest tu o wiele bardziej potrzebna niż w Poznaniu. Ogromne poczucie sprawczości, odpowiedzialności zobowiązuje, ale też daje satysfakcję – o pracy lekarza rodzinnego na wsi opowiada lek. Lucyna Marciniak.

  • Przyspieszenie w sieci

    System się sprawdza. Nie jesteśmy jednak zadowoleni z liczby pacjentów kierowanych do sieci kardiologicznej – mówi prof. Tomasz Hryniewiecki.

185 artykułów - strona 1 z 19

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.