Jeżeli lekarz zadba o relacje z pacjentem zmagającym się z otyłością w taki sposób, że pozwoli to pacjentowi na zrozumienie sytuacji, nazwanie problemu, a następnie z lekarzem wypracują wspólny front w walce o zdrowie, to będzie ogromny sukces – mówi dr Małgorzata Majewska, językoznawczyni i badaczka komunikacji z UJ w Krakowie.
Myślę, że sobie z tym wyzwaniem poradzimy – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, o rozpoczynających się szczepieniach przeciwko COVID-19 w „etapie 1”. Przed poradniami POZ stoi jednak kilka wyzwań.
Tak naprawdę nie wiemy, kiedy i ile dostaniemy szczepionek. Nawet nie wiemy, kiedy się tego ostatecznie dowiemy - mówi Jacek Krajewski, prezes FPZ o sytuacji przed rozpoczęciem zapisów na szczepienie przeciwko COVID-19 w „etapie 1”.
Znając swoje uprzedzenia, możemy zmieniać nasz dotychczasowy, schematyczny sposób reagowania i nawiązywać lepsze relacje, w których pacjent będzie się czuł bezpiecznie, co przekłada się na skuteczność leczenia. Nie jest łatwo wyzbyć się uprzedzeń. Ale możemy nauczyć się je omijać – mówi dr Andrzej Guzowski, współautor podręcznika „Pacjent odmienny kulturowo”.
O wyzwaniach związanych z kampanią szczepień rozmawiamy z dr Iwoną Paradowską-Stankiewicz.
Kwestię orzekania zgonów regulują obecnie przepisy sprzed 60 lat, które nijak nie przystają do dzisiejszej rzeczywistości. W dobie pandemii SARS-CoV-2 wieloletnie zaniedbania legislacyjne na tym polu szczególnie dotkliwie dają o sobie znać lekarzom rodzinnym i rodzinom pacjentów – przyznaje w rozmowie z MP.pl Mariusz Małecki, prezes Porozumienia Podkarpackiego – Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Zasadne wydaje się pytanie, czy strategia badania wyłącznie pacjentów objawowych jest słuszna i jakie będzie mieć konsekwencje – mówi Jacek Krajewski, prezes FPZ.
Mamy naprawdę trudny czas. Lekarze POZ, zaangażowani w walkę z pandemią, zmagają się na przykład z problemem niemożności skierowania pacjentów covidowych do szpitali - mówi Jacek Krajewski, prezes FPZ.
Aneks, który przedstawiono nam do podpisania, zawiera klauzulę, że warunki udzielania świadczeń będą określane w zarządzeniu prezesa NFZ z późniejszymi zmianami. NFZ mógłby w dowolny sposób zmieniać zakres obowiązków POZ bez zwiększania finansowania – mówi Jacek Krajewski, prezes FPZ.
Lekarz POZ jest pierwszą osobą, do której pacjent udaje się z dolegliwościami lub na rutynową kontrolę, zna historię chorób sercowo-naczyniowych u członków rodziny, może więc dokładnie określić czynniki ryzyka. Profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych powinna objąć w zasadzie wszystkich pacjentów lekarza rodzinnego – mówi prof. Jarosław Kaźmierczak, konsultant krajowy ds. kardiologii.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.