Omówienie artykułu pt. „Występowanie i progresja krótkowzroczności u młodych dorosłych” opublikowanego w czasopiśmie Jama Ophthalmology w 2022 roku
Chociaż fizjologia oka nigdy nie należała do głównych zainteresowań Purkinjego, przez przypadek odegrała kluczową rolę w jego rozwoju zawodowym. Można by nawet powiedzieć, że bez odkryć w tej dziedzinie jego niezwykła kariera naukowa nie mogłaby się rozwinąć. Jak to się stało?
Tadeusz Krwawicz (1910-1988), polski okulista, zapisał się w historii medycyny jako pionier zastosowania kriochirurgii w okulistyce.
Wyniki badań fazy 2b/3
Zespół Charlesa Bonneta u osób z zaawansowanym upośledzeniem widzenia nie jest rzadkim zjawiskiem, dlatego warto poruszać ten temat w rozmowach z pacjentami z utratą widzenia.
W ostatnim czasie pojawiła się nowa opcja leczenia przypadków raka podstawnokomówkowego i kolczystokomórkowego z zastosowaniem immunoterapii systemowej cempilimabem.
Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na leczenie cukrzycy był znany już wcześniej, nie oceniano jednak jej skuteczności u osób z retinopatią cukrzycową.
Pandemia COVID-19 zmusiła lekarzy do poszukiwania dodatkowych środków ochrony przed infekcją. Szczególnie narażeni na zakażenie są okuliści wykonujący badanie za pomocą lampy szczelinowej.
Leczenie niedowidzenia przynosi dobre efekty, jeśli wada jest wcześnie wykryta. Badania przesiewowe należy wykonywać już u dzieci przedszkolnych.
Brolucyzumab jest najnowszą, dostępną na rynku substancją przeciw VEGF. Choć wydaje się, że jego profil bezpieczeństwa jest podobny do profilu innych, zatwierdzonych wcześniej leków, zaobserwowano jednak różnice.
3-4 czerwca 2023, Gdynia
"SpójrzMY dziecku w oczy" - Ortoptyka w praktyce
więcej »
2-3 czerwca 2023, Monachium
European Dry Eye Society Meeting
więcej »
26-28 maja 2023, Barcelona
15th EuCornea Congress
Zobacz wszystkie konferencje i szkolenia »
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.