Wyniki przeglądu systematycznego z metaanalizą oceniające i porównujące skuteczność metod chirurgicznych w tej jednostce chorobowej.
Stanowisko ekspertów Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi oraz Polskiego Towarzystwa Alergologicznego
Jak okołooperacyjna antybiotykoterapia wpływa na występowanie powikłań infekcyjnych po zabiegu septoplastyki? Wyniki badania wraz z komentarzem eksperta, prof. Karoliny Dżaman.
Podsumowanie wyników badania porównującego częstość występowania dolegliwości ze strony nosa i zatok u osób stosujących i niestosujących produktów z konopii indyjskich.
Zalecenia w zakresie antybiotykoterapii OZZP w ciąży różnią się od zaleceń dotyczących leczenia dorosłych z tym, że u kobiet w ciąży nie należy stosować fluorochinolonów oraz tetracyklin. Do najbezpieczniejszych antybiotyków i najlepiej przebadanych zaliczają się penicyliny.
Zaburzenia węchu i smaku należą do jednych z najczęściej obserwowanych objawów COVID-19. Pierwsze doniesienia wskazujące na związek ich występowania z zakażeniem SARS-CoV-2 pojawiły się w marcu 2020 roku. Przyczyna i przebieg tych zaburzeń u chorych na COVID-19 nadal stanowi przedmiot badań.
Donosowe podawanie leków jest podstawowym sposobem leczenia różnych chorób wywołujących objawy ze strony nosa. Najczęściej stosowane donosowe grupy leków obejmują: α-mimetyki, glikokortykosteroidy i leki przeciwhistaminowe.
Furosemid to bezpieczny lek, który stosowany miejscowo w leczeniu wspomagającym po operacji zatok przynosowych zmniejsza częstość nawrotów polipów nosa – twierdzą irańscy badacze. Badaniem opublikowanym na łamach JAMA Otolaryngology w lipcu bieżącego roku objęto 110 dorosłych pacjentów, pozostających w obserwacji po endoskopowej operacji zatok przynosowych (FESS).
Podawanie leków donosowo jest podstawowym sposobem leczenia różnych chorób wywołujących dolegliwości ze strony nosa lub ich objawów. Optymalne działanie tych leków zapewnia ich odpowiednia depozycja w jamie nosa, bez jednoczesnego wchłaniania do krażenia ustrojowego. Na dystrybucję leków podawanych donosowo wpływają anatomiczno-fizjologiczne włąsciwości nosa oraz postać leku i technika jego aplikacji. Zapoznaj się ze wskazaniami, przewwskazaniami i opisem zabiegu.
Podstawę procesu diagnostycznego u dzieci z przewlekłymi lub nawracającymi objawami ze strony nosa stanowi wywiad. Po ustaleniu danych z wywiadu, a przed wdrożeniem planu dalszej diagnostyki należy przeprowadzić dokładne badanie wizualne z rynoskopią przednią. Może je przeprowadzić każdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Zapoznaj się z dokładnym opisem rynoskopii przedniej, cytologii nosa i testu sacharydowego przygotowanym przez ekspertów.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.