Artykuł stanowi część 2. polskiej wersji wytycznych europejskich EPOS 2020 dotyczących w zapalenia zatok przyno-sowych i polipów nosa. Przedstawiono w nim: epidemiologię, czynniki predysponujące, patofizjologię i diagnostykę przewlekłego zapalenia zatok przynosowych (PZZP), postępowanie w PZZP u osób dorosłych oraz choroby współist-niejące z PZZP.
Zaburzenia węchu i smaku stanowią jeden z objawów zakażenia SARS-CoV-2. W badaniu obserwacyjnym opublikowanym w listopadzie 2020 roku na łamach czasopisma „The Laryngoscope” autorzy przeanalizowali częstość występowania zaburzeń węchu i smaku u chorych na COVID-19 oraz związek między mianem wirusa a nasileniem i czasem trwania tych objawów.
Omówienie artykułu z czasopisma Laryngoscope.
Głównym celem wytycznych jest przedstawienie aktualnych zaleceń postępowania w ostrym zapaleniu zatok przynosowych (OZZP) oraz przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych (PZZP). Wytyczne EPOS 2020 opracowano na podstawie przeglądu literatury opublikowanej w ciągu ostatnich 8 lat, tj. od czasu ukazania się w 2012 roku rekomendacji EPOS 2012.
'Choroba Ménièrea to stan kliniczny zdefiniowany jako występowanie samoistnych napadów zawrotów głowy pochodzenia błędnikowego (trwających od 20 minut do 12 godzin) z potwierdzonym neurosensorycznym ubytkiem słuchu w zakresie niskich i średnich częstotliwości w uchu dotkniętym chorobą przed epizodem, podczas epizodu lub po epizodzie zawrotów głowy.
Zaburzenia węchu i smaku należą do jednych z najczęściej obserwowanych objawów COVID-19. Pierwsze doniesienia wskazujące na związek ich występowania z zakażeniem SARS-CoV-2 pojawiły się w marcu 2020 roku. Przyczyna i przebieg tych zaburzeń u chorych na COVID-19 nadal stanowi przedmiot badań.
Co nowego od czasu wytycznych EPOS 2012? Przedstawiamy kluczowe zagadnienia.
Przegląd systematyczny z metaanalizą.
Drenaż wentylacyjny (tympanostomia) należy do najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych u dzieci. Wskazaniami do jego przeprowadzenia są przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego i nawracające ostre zapalenie ucha środkowego. Założenie drenów u tych chorych pozwala na przywrócenie prawidłowej wentylacji ucha i unormowanie słuchu, jest jednak również obarczone ryzykiem negatywnych następstw.
Nowelizacja na dzień 20.06.2020 przy współudziale Konsultanta Krajowego w dziedzinie otorynolaryngologii prof. dr hab. n. med. Henryka Skarżyńskiego i Konsultanta Krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych prof. dr hab. n. med. Andrzeja Horbana
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.