Ostre rozlane zapalenie ucha zewnętrznego jest stosunkowo często występującą chorobą. Około 10% populacji przynajmniej raz w życiu na nią choruje. Szczyt zachorowań obserwuje się w wieku dziecięcym, między 5. a 14. rokiem życia, z czego większość (80%) z nich przypada na miesiące letnie ze względu na zwiększoną częstość korzystania z otwartych kąpielisk wodnych i wyższą temperaturę otoczenia.
Jak często w badaniu rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej głowy natrafić możemy na przypadkowo wykryte zacienienie w obrębie wyrostka sutkowego i jakie jest tego znaczenie kliniczne? – omówienie przeglądu systematycznego z metaanalizą.
Przeczytaj omówienie przeglądu systematycznego z metaanalizą opublikowanego w JAMA Otolaryngology, Head and Neck Surgery oraz komentarz eksperta prof. Waldemara Narożnego.
W artykule przedstawiono zasady refundacji wyrobów medycznych, do których zlecania uprawnieni są m.in. lekarze otolaryngolodzy.
Kortykosteroidy podawane do jamy bębenkowej vs kortykosteroidy systemowe w leczeniu pierwszego rzutu w nagłym niedosłuchu czuciowo-nerwowym – omówienie przeglądu systematycznego z metaanalizą opublikowanego w JAMA Otolaryngology, Head and Neck Surgery.
Jakie są wyniki leczenia zaburzeń przetwarzania słuchowego za pomocą Stymulacji Polimodalnej Percepcji Sensorycznej metodą Skarżyńskiego (SPPS-S)? - na pytanie odpowiedziała dr n. o zdr. Natalia Czajka ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
Omówienie artykułu opublikowanego na łamach „PLoS One” analizującego wpływ długotrwałej ekspozycji na hałas w miejscu pracy na częstość występowania niedosłuchu związanego z wiekiem.
Na czym polega Stymulacja Polimodalnej Percepcji Sensorycznej metodą Skarżyńskiego (SPPS-S)?
Najczęściej trudności z przetwarzaniem słuchowym ujawniają się po rozpoczęciu nauki w szkole, gdy rosną wymagania stawiane zmysłowi słuchu, kiedy wymagane jest długie utrzymanie uwagi na tym, co mówi nauczyciel, na tle otaczających dziecko hałasów i innych zakłóceń.
Zapraszamy do obejrzenia wykładu prof. Piotra H. Skarżyńskiego.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.