Płynoterapia u krytycznie chorych z punktu widzenia intensywisty
19.05.2023
dr n. med. Bartosz Kudliński
Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze
VIII Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Intensywna Terapia 2022
Zobacz także
-
Zaburzenia dystrybucji płynów u osoby leczonej na oddziale internistycznym (chory „odwodniony, ale przewodniony”)
Czy u chorego z hipowolemią ale z nadmiarem płynu w tkankach, leczonego na oddziale internistycznym, należy stosować jednocześnie diuretyk i płynoterapię?
-
Płynoterapia i choroby współistniejące – krótka ściąga dla każdego praktyka
Płynoterapia na oddziale internistycznym jest wyzwaniem dla każdego klinicysty. Zapraszamy do zapoznania się z krótką tabelką, w której zebrano najważniejsze dane dot. wpływu chorób współistniejących na płynoterapię.
-
Bilans płynowy w OIT – czy nadal obliczać w codziennej praktyce?
Bilans płynowy jest popularnym parametrem ocenianym w codziennej praktyce OIT. Czy nadal powinniśmy kierować się bilansem płynowym u pacjentów na OIT? Posłuchaj wypowiedzi eksperta.
-
Dożylne leczenie płynami osób dorosłych w szpitalu
Dożylne leczenie płynami można określić kilkoma regułami, które warto znać. Zawsze należy zastanowić się, czy pacjent faktycznie potrzebuje płynoterapii, jaki płyn zastosować, w jakiej dawce oraz jak długo go stosować. Zapraszamy do zapoznania się z infografiką.
-
Postępowanie w sepsie i wstrząsie septycznym. Praktyczne wskazówki z wytycznych Surviving Sepsis Campaign 2021
Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zaleceń istotnych dla lekarza praktyka, które są nowe, wymagają zmiany dotychczasowej praktyki lub w odniesieniu do których nastąpiła istotna zmiana danych naukowych w ciągu ostatnich 5 lat.
-
Oliguria u pacjentów leczonych na oddziale intensywnej terapii
Zapraszamy do wysłuchania wykładu prof. Vincenta, wygłoszonego podczas McMaster International Review Course in Internal Medicine (MIRCIM) w 2021 roku.
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Niewydolność oddechowa
Niewydolność oddechowa to stan zagrożenia życia, w którym w płucach dochodzi do zaburzenia wymiany gazowej, czyli wymiany tlenu i dwutlenku węgla, powodując niedotlenienie tkanek organizmu.
-
Przewlekła niewydolność oddechowa
Przewlekła niewydolność oddechowa to stan, w którym we krwi i w tkankach jest zbyt mało tlenu. Niekiedy dochodzi też do zwiększenia zawartości dwutlenku węgla we krwi. Przewlekła niewydolność oddechowa jest chorobą, która rozwija się stopniowo.
-
Ultrasonografia (USG) naczyń obwodowych
Badanie ultrasonograficzne (USG) jest podstawowym nieinwazyjnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób układu krążenia. Ultrasonografia naczyń obwodowych umożliwia ocenę przepływu krwi przez naczynia krwionośne, zarówno tętnice, jak i żyły.
-
USG układu moczowego
Badanie ultrasonograficzne jest powszechnie dostępnym, nieinwazyjnym badaniem obrazowym, które pozwala uwidocznić narządy jamy brzusznej i miednicy.
-
Badanie zdolności dyfuzji gazów w płucach (DLCO, TLCO)
Badanie zdolności dyfuzji gazów w płucach służy do oceny funkcji bariery pęcherzykowo-włośniczkowej, która oddziela powietrze znajdujące się w pęcherzykach płucnych od krwi w kapilarach płucnych.
-
Ultrasonografia w prezentacji B
W badaniu ultrasonograficznym (USG) wykorzystuje się fale ultradźwiękowe o względnie dużej częstotliwości. W ultrasonografii w projekcji B przez sondę emitowane są ultradźwięki, które przenikają przez poszczególne struktury oka wzdłuż jednej płaszczyzny, a po odbiciu od nich wracają do głowicy.
-
Ostra niewydolność oddechowa
Ostra niewydolność oddechowa to stan, w którym nagle dochodzi to pogorszenia zaopatrzenia organizmu w tlen. Niekiedy dochodzi też do zwiększenia zawartości dwutlenku węgla we krwi. Ostra niewydolność oddechowa to stan zagrożenia życia.
-
Ultrasonografia
Ultrasonografia (USG) jest nowoczesną metodą obrazowania narządów człowieka, jest badaniem bezpiecznym i dokładnym, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Ultrasonografia pozwala lekarzowi na nieinwazyjne „obejrzenie” narządów wewnętrznych.