Jaka patologia widoczna jest na radiogramie i tomografii? cz. 300
17.05.2023
dr n. med. Lucyna Opoka
Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej im. dr Marii Werkenthin
Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie
Wybrane treści dla pacjenta:
-
RTG klatki piersiowej
RTG płuc to podstawowe i najważniejsze badanie obrazowe w pulmonologii. Wykorzystywane również w kardiologii (do oceny wielkości serca oraz obecności nasilenia zastoju krwi w płucach w przebiegu niewydolności lewej komory serca), jak również w celu wykrycia zmian spowodowanych urazami.
-
Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny w okulistyce
Badania TK i MR nie wymagają od pacjenta specjalnych przygotowań, ale należy usunąć wszelkie przedmioty, zwłaszcza metalowe, które mogą zaburzać wynik badania. Ubranie, w którym wykonuje się rezonans, nie powinno mieć metalowych elementów, należy także pozostawić na zewnątrz karty kredytowe i telefony komórkowe w związku z działaniem pola magnetycznego.
-
Badanie kontrastowe górnego odcinka przewodu pokarmowego
Dowiedz się, na czym polega i jak przebiega badanie oraz w jaki sposób się do niego przygotować.
-
RTG oczodołu
Zdjęcia rentgenowskie należą do najstarszych, stosowanych już od ponad 100 lat, metod obrazowania wewnętrznych struktur organizmu człowieka.
-
Choroba śródmiąższowa płuc związana z zapaleniem oskrzelików i złuszczające się śródmiąższowe zapalenie płuc
Choroba śródmiąższowa płuc związana z zapaleniem oskrzelików i złuszczające się śródmiąższowe zapalenie płuc występują wyłącznie u palaczy tytoniu. Objawami są kaszel i duszność. Choroba pojawia się zazwyczaj między 30. a 50. rokiem życia. Zwykle przebiega łagodnie i zmiany na ogół ustępują po zaprzestaniu palenia papierosów
-
Diagnostyka obrazowa układu mięśniowo-szkieletowego
Radiografia konwencjonalna to podstawowe, najczęściej wykonywane badanie obrazowe układu mięśniowo-szkieletowego. Badanie można wykonać wyłącznie na podstawie skierowania lekarza.
-
Diagnostyczne badania radiologiczne (badania RTG)
Badania RTG pozwalają na uzyskiwanie czytelnych obrazów różnych okolic ciała (np. dłoni, klatki piersiowej, kręgosłupa, części miękkich, w tym gruczołów piersiowych).
-
Tomografia komputerowa klatki piersiowej
Tomografia komputerowa klatki piersiowej jest ważnym i dokładnym badaniem pozwalającym na ocenę morfologiczną płuc i innych narządów klatki piersiowej.
-
Radiogram klatki piersiowej
Zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej to podstawowe badanie radiologiczne wykorzystywane w pulmonologii.
-
Tomografia komputerowa
Tomografia komputerowa to rodzaj badania obrazowego z użyciem promieniowania X, czyli promieniowania rentgenowskiego. Obraz powstaje na podstawie danych o osłabieniu promieniowania po przejściu przez organizm człowieka. Dane są zbierane przez układ naprzeciwlegle położonych detektorów i lampy rentgenowskiej. We współczesnych spiralnych aparatach źródło promieniowania i detektory wykonują ruch okrężny i wyznaczają oś skanowania, pod którą przesuwa się pacjent.