Pytanie nadesłane do Redakcji
Czy rozwój 2-letniego dziecka ze wzrostem <3. centyla w badaniu bilansowym (wywiad i badanie przedmiotowe bez istotnych odchyleń od normy) można monitorować w poradni pediatrycznej? Jak często należy przeprowadzać pomiary antropometryczne? Kiedy wskazana jest konsultacja endokrynologa?
Odpowiedź
prof. dr hab. n. med. Aneta Gawlik-Starzyk
Katedra i Klinika Pediatrii i Endokrynologii Dziecięcej z Pododdziałem Zaburzeń Rozwoju Płci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
W każdym przypadku niedoboru wzrostu, przy braku innych niepokojących objawów, optymalnym rozwiązaniem jest obserwacja w poradni pediatrycznej POZ i ocena tempa wzrastania, czyli przyrostu wzrostu w ciągu ≥6 miesięcy. Każda istotna zmiana kanału centylowego wymaga uwagi. Duży niedobór w stosunku do wzrostu rodziców, znaczne opóźnienie wieku kostnego lub pojawienie się innych niepokojących objawów, przy jednoczesnym wykluczeniu pozaendokrynologicznych przyczyn (p. Czy 8-letnie dziecko, którego krzywa wzrostu przebiega między 3. a 10. centylem, wymaga diagnostyki? – przyp. red.), są wskazaniem do skierowania dziecka na diagnostykę w kierunku hormonalnych przyczyn niskorosłości. Niepokojące jest gwałtowne zwolnienie lub zahamowanie wzrostu u dziecka, które wcześniej rosło prawidłowo, gdyż często jest to związane z wystąpieniem poważnych zaburzeń.
Piśmiennictwo:
1. Pyrżak B., Walczak M. (red.): Endokrynologia wieku rozwojowego. Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 20242. Diagnostyka niedoboru wzrostu i nadmiernego wzrostu u dzieci. Opracowano na podstawie: Barstow C., Rerucha C.: Evaluation of short and tall stature in children. Am. Fam. Physician, 2015; 92 (1): 43–50. www.mp.pl/155315 (dostęp: 15.08.2024)