Wszyscy, niezależnie od poglądów politycznych, oddychamy tym samym powietrzem i powinno nam zależeć, żeby było ono czyste - ocenił minister klimatu Michał Kurtyka w wywiadzie dla portalu w Polityce.pl. Dodał, że co roku z powodu złego stanu powietrza przedwcześnie umiera ok. 45 tys. Polaków.
W przedostatnim dniu 2019 roku marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak spotkała się z władzami Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. – prezesem Jerzym Ostrouchem oraz wiceprezesem Robertem Surowcem.
60 kolejnych dzieł zostało w tym roku opisanych za pomocą audiodeskrypcji i udostępnionych na portalu "iSztuka". Dzięki takiemu opisowi mogą je poznać również osoby niewidome i niedowidzące. W sumie na portalu udostępniono już ponad 300 dzieł malarstwa, rzeźby i architektury.
W styczniu w Poznaniu oficjalnie otwarte zostanie Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji. Ma to być jedyne w Polsce miejsce posiadające tak szeroki wachlarz urządzeń rehabilitacyjnych wykorzystujących wirtualną rzeczywistość.
Defibrylatory, zestawy do intubacji oraz inny sprzęt ratujący życie i zdrowie został przekazany 30 grudnia zespołom ratownictwa medycznego województwa łódzkiego.
Naukowcy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znaleźli wśród stypendystów Programu im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość powołania konsultantów wojewódzkich w dziedzinach: psychologii, hematologii, kardiologii oraz perinatologii, dla których będą to kolejne kadencje. Natomiast po raz pierwszy powołani zostali konsultanci z dziedziny ortodoncji, pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego, geriatrii oraz pielęgniarstwa geriatrycznego.
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku prowadzący Szpital Specjalistyczny zwrócił się do jednostek samorządu terytorialnego z terenu Powiatu Sanockiego i Bieszczad, wszelkich instytucji, fundacji, osób prawnych, jak i osób prywatnych o wsparcie finansowe.
Grzyby, które potrafią rozkładać związki o skomplikowanej budowie chemicznej, mogą być przydatne w oczyszczaniu środowiska, szczególnie wód, z leków używanych w chemioterapii - uważa doktorantka Marcelina Jureczko z Politechniki Śląskiej. Tym problemem zajęła się w swojej pracy doktorskiej.
E-zlecenia na wyroby medyczne zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r., a nie, jak planowano wcześniej, od 1 stycznia. NFZ będzie honorował zlecenia wystawione po 1 stycznia 2020 r. na starych i na nowych wzorach.
Psychiatryczny Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie uruchomił w Nowej Hucie specjalną grupę wsparcia dla osób jąkających się i mających problemy z komunikacją werbalną – poinformował rzecznik prasowy kobierzyńskiej placówki Maciej Bóbr.
Co piąty młody Polak zmaga się z nadwagą i otyłością. Jeśli natychmiast nie powstrzymamy tej plagi, za kilka lat możemy sobie już nie poradzić z falą chorób, w tym cukrzycy – alarmuje Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to II kwartał 2020 r. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.
Ryzyko zachorowania na nowotwory można zmniejszyć nawet o połowę, trzeba tylko wykonywać odpowiednie badania i przestrzegać korzystnego dla zdrowia stylu życia – przekonuje prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder.
Niemal 600 wyjazdów zanotowały zespoły Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego podczas minionych Świąt Bożego Narodzenia. Tegoroczne Święta były bardzo trudne, ponieważ doszło do wypadków śmiertelnych. Były też piękne – zespół KPR w Boże Narodzenie przyjął poród.
W ciągu minionych już Świąt Bożego Narodzenia ambulanse Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi wyjechały prawie tysiąc razy. W tym roku bóle brzucha i niestrawność nie były głównym powodem interwencji.
Opracowaniem nośnika do dostarczania leku w stanach przednowotworowych błony śluzowej jamy ustnej zajmują się młode naukowczynie z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dzięki niemu leczenie ma być łatwiejsze i skuteczniejsze.
„Puszka dla chorego maluszka” – pod takim hasłem w dniach 27, 28, 29 i 31 grudnia aktorzy Teatru Ludowego i lekarze z „Żeromskiego” będą zbierać pieniądze dla małych pacjentów.
8 tys. pracowników przebadali specjaliści w Podlaskiem w ramach realizowanego przez Uniwersytet Medyczny (UMB) regionalnego programu profilaktyki osób pracujących. Docelowo, do końca 2021 r., łącznie przebadanych zostanie ok. 100 tys. osób.
Aparaturę medyczną za ok. 17 mln zł kupił w br. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej. Na prace modernizacyjne i budowlane przeznaczono ponad 1 mln zł. Wicedyrektor placówki Łukasz Matlakiewicz powiedział, że pod względem inwestycji rok 2019 był rekordowy.