mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Nauki pokrewne: Choroby wewnętrzne

Komunikacja z pacjentem więcej

  • Jak się komunikować z dorosłą osobą niepełnosprawną intelektualnie
    Nie odpowiem wprost na pytanie zawarte w tytule artykułu z kilku powodów. Tak jak nie istnieje jednolite zjawisko niepełnosprawności, tak też nie istnieje jednolite zjawisko niepełnosprawności intelektualnej.
  • Jak się komunikować z pacjentem głuchym
    Doświadczenie osób głuchych1, które stają przed komunikacyjnym wyzwaniem kontaktu ze służbą zdrowia, pokazuje, że wielu spośród nas, słyszących nie wie, co zrobić ani jak się zachować, aby ta komunikacja była skuteczna oraz pozostawała w zgodzie z obyczajami osób Głuchych.

Okiem pacjenta więcej

  • Walka o każdy oddech
    Ocenia się, że nawet 1,5 miliona osób w Polsce nie wie, że choruje na POChP. Utrzymująca się duszność i poranny kaszel to pierwszy sygnał, że nie wszystko jest w porządku. O swojej chorobie opowiada Zbigniew Furman, szef działu fotografii tygodnika „Wprost”.
  • Niebiesko i czerwono
    Świat przedstawia się nam podwójnie. Dobro i zło, sacrum i profanum, góra i dół, światło i ciemność, ciało i dusza. Kiedy mówię „niebo”, wypowiadam „niebo-piekło”. Każdy obszar graniczy z innym. Każde niebo graniczy z piekłem. Każde wznoszenie się zawiera w sobie możliwość upadku.

Horyzonty farmakoterapii więcej

O tym się mówi
  • Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców
    Ministerstwo Finansów wyklucza możliwość powrotu do zasad, które obowiązywały przed wprowadzonym przez rząd PiS Polskim Ładem. Cofnięcie ich kosztowałoby około 10 mld zł.
  • Trzy średnie krajowe dla specjalistów?
    Co mogłoby skłonić młodych do pracy w publicznym sektorze? Przede wszystkim zmiana warunków pracy, lepsza organizacja, eliminacja absurdów i biurokracji i lepsze, bardziej efektywne wykorzystanie kompetencji lekarza.
  • Czeka nas nadpodaż lekarzy?
    Ministerstwo Zdrowia jest zadowolone ze skokowego wzrostu liczby studentów kierunków lekarskich i przewiduje, że już w 2025 roku będziemy obserwować wysycenie na pracę lekarzy, a w kolejnych latach pojawi się wyraźna ich nadpodaż.