Polacy nie dbają o układ ruchu

21.10.2013
ENEL-MED

3/4 Polaków przyznaje, że od czasu do czasu odczuwa ból mięśni, kości lub stawów, a co trzeci ankietowany uważa, że znacząco pogarsza on komfort życia. Przy czym tylko co dziesiąty badany umawia się na wizytę do lekarza, gdy ból nie ustępuje przez kilka dni - wskazują wyniki badania przeprowadzonego w dniach 20-22 września na zlecenie Centrum Medycznego ENEL-MED przez PBS metodą wywiadów bezpośrednich na reprezentatywnej próbie Polaków aktywnych zawodowo, w wieku 18-55 lat.

Zaledwie co piąty zawsze stara się utrzymywać prawidłową postawę ciała i nie obciążać nadmiernie kręgosłupa czy stawów. Natomiast połowa badanych przyznaje się do dźwigania ciężkich przedmiotów i niemal tyle samo osób nosi torbę, zakupy czy inne pakunki w jednej ręce lub na jednym ramieniu. Ponad 40% kobiet zakłada nieodpowiednie obuwie. Blisko 23% ankietowanych prowadzi siedzący tryb życia, a aż 45% młodzieży w wieku 18-24 lat korzystając z komputera zapomina o regularnych przerwach.

Polacy bagatelizują sygnały ostrzegawcze ze strony układu ruchu, chociaż 75% respondentów przyznaje, że od czasu do czasu odczuwa ból mięśni, kości lub stawów. Natomiast 13% uważa, że jest on mało istotną dolegliwością i tylko co dziesiąty ankietowany umawia się na wizytę do lekarza, gdy nie ustępuje przez kilka dni.

Zatem jak radzimy sobie z bólem, gdy już się pojawi? Najczęściej stosujemy leki dostępne bez recepty (23%), rzadziej tzw. metody domowe (12%). Niektórzy starają się zwalczyć dolegliwości poprzez ćwiczenia (5%), podobny odsetek badanych szuka porad w internecie lub wśród znajomych (4%). Co piąty Polak czeka aż ból sam ustąpi.

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Patronat