MZ: będą nowe miejsca w izolatoriach

20.10.2020
Danuta Starzyńska-Rosiecka

Będą nowe miejsca miejsc w izolatoriach - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zaapelował do lekarzy POZ, by osoby z COVID-19, które są bezobjawowe lub mają skąpe objawy chorobowe, kierowali nie do szpitali, ale do izolatoriów.

Wiceszef MZ pytany był we wtorek w wywiadzie w Programie Pierwszym Polskiego Radia m.in. o powstające szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19.

"Tym pierwszym szpitalem, który powstaje już w tej chwili w Warszawie, jest szpital, który będzie zlokalizowany na terenie Stadionu Narodowego, ale planujemy także drugi szpital tymczasowy w samej Warszawie. To jest szpital, który też będzie przeznaczony dla pacjentów z koronawirusem. Tych miejsc ma tam być około 1000. To jeszcze większa inwestycja niż na Stadionie Narodowym. Szpital będzie zorganizowany w jednej z hal wystawienniczych, bo to jest najlepsze miejsce, aby jak najszybciej przystosować je do wymogów szpitala tymczasowego" - powiedział Kraska.

Poinformował także, że w pierwszej kolejności będą budowane szpitale tymczasowe w województwie małopolskim i wielkopolskim, czyli w tych województwach, gdzie w tej chwili jest dość dużo dziennych nowych zakażeń koronawirusem. "Wiemy także, że w tych województwach tych miejsc szpitalnych jest stosunkowo mało" - zaznaczył.

Wiceminister zdrowia podał, że także wojewodowie w pozostałych województwach dostali dyspozycje, aby wytypowali miejsca na szpitale tymczasowe. "Te miejsca już znamy. Są to najczęściej duże hale wystawiennicze. Praktycznie w każdym dużym mieście wojewódzkim taka hala się znajduje" - dodał.

Wskazał, że szpital tymczasowy musi mieć swojego patrona - duży szpital, który już w tej chwili działa, który będzie koordynował pracę personelu medycznego w tym szpitalu.

Kraska pytany był też, skąd będzie wzięty personel do pracy w szpitalach tymczasowych.

Jak mówił, jeśli w jednym miejscu będzie umieszczona dość duża liczba pacjentów, to zdecydowanie mniej potrzeba kadry wykwalifikowanej. "Mówię tu o lekarzach, anestezjologach, pielęgniarkach anestezjologicznych, ratownikach medycznych. Na pewno więcej będzie tam pracowało osób, które mają niższe wykształcenie, jeśli chodzi o sprawowanie opieki wysokospecjalistycznej. Oni także będą tam potrzebni. Wiemy, że będą tam pracowali ratownicy, którzy pracują w straży pożarnej, także w wojsku, to, co słyszałem. Ale także do nas zgłaszają się ochotnicy i to nie tylko wolontariusze, ale także lekarze i pielęgniarki, którzy chętnie w takich szpitalach by pracowali" - podał. "Te osoby będą pod nadzorem szpitala koordynującego" - podkreślił.

strona 1 z 2
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!