Kielce - ponad 600 zgłoszeń do pracy w szpitalu tymczasowym

20.11.2020
Janusz Majewski

Trwa rekrutacja do pracy w szpitalu tymczasowym, który powstanie w Targach Kielce. Zgłosiło się już ponad 600 osób, w tym 38 lekarzy, 218 pielęgniarek i pielęgniarzy oraz 68 ratowników medycznych – powiedział dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Bartosz Stemplewski. "Nadal mamy niewystarczającą liczbę lekarzy" - dodał.

Na stronie www.szpitalswietokrzyski.pl trwa rekrutacja do pracy w szpitalu. Z danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że do tej pory formularze zgłoszeniowe wypełniło 620 osób. Zgłosiło się 38 lekarzy, 218 pielęgniarek i pielęgniarzy, 68 ratowników medycznych, 22 elektrotechników elektrokardiografii, 80 salowych, 86 opiekunów medycznych i 108 osób zainteresowanych pracą w charakterze obsługi technicznej.

Pod koniec października wojewoda świętokrzyski powiedział podczas konferencji prasowej, że w szpitalu tymczasowym ma pracować od 30 do 50 lekarzy, około 200 pielęgniarek i 50 osób personelu pomocniczego.

"Nadal mamy niewystarczającą liczbę lekarzy. Musimy mieć bowiem świadomość, że personel medyczny będzie u nas pracował w różnych ramach czasowych. Niektórzy wezmą 200 godzin w miesiącu, a inni tylko po kilka dyżurów. Większość lekarzy, którzy się zgłosili to pracownicy naszego szpitala. Pozytywnie odpowiedzi na nasz apel, który do nich skierowaliśmy" – powiedział dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach (placówki odpowiedzialnej na działalność szpitala tymczasowego).

Stemplewski dodał, że część personelu medycznego zrezygnowała, bo nie była zadowolona z warunków finansowych. "Zrezygnowali, mimo że stawki, które oferujemy są wyższe od tych obowiązujących w szpitalach. Np. pielęgniarce oferujemy na kontrakcie 70 zł za godzinę pracy, a 80 zł pielęgniarce anestezjologicznej. Mimo to część zgłaszających się do nas osób liczyła na wyższe uposażenia" – nie ukrywał Stemplewski.

Dodał, że praca personelu medycznego musi zostać tak zorganizowana, aby nie wpływała na działalność placówek macierzystych lekarzy i pielęgniarek. "Nie może to być robione kosztem innych szpitali. Musimy tak to zorganizować, tak dobrać personel, aby inne szpitale na tym nie ucierpiały" – zaznaczył Stemplewski.

Szpital tymczasowy powstanie w stolicy regionu świętokrzyskiego w Targach Kielce. Docelowo przygotowanych ma zostać tam 300 miejsc (z możliwością rozbudowy do 1000) dla chorych na COVID-19, w tym około 50 miejsc respiratorowych.

"Wydaje się, że przynajmniej w początkowym okresie działalności szpitala tymczasowego, nie będzie pełnego obłożenia, czyli tych 300 łóżek. W innych szpitalach jest jeszcze sporo wolnych miejsc. Gdyby to ode mnie zależało, a o tym będzie decydował wojewoda świętokrzyski, to na początek uruchomiłbym szpital na 150 miejsc" – zaznaczył dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Budowa szpitala tymczasowego w Targach Kielce trwa od dwóch tygodni i ma zostać zakończona na przełomie listopada i grudnia.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!

Partnerem serwisu jest